اعزام ارتش‌های عربی به سوریه مصداق بارز ترویج «تروریسم دولتی» است

«آلان بکر» نماینده پارلمان سوریه معتقد است که عربستان در مسأله اعزام ائتلاف عربی به سوریه تصمیم‌گیرنده نیست و تحقق این مسأله مصداق ترویج «تروریسم دولتی» است.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: خبر منتشر شده از سوی روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام آمریکایی تمام توجهات را به نقشه جدید دولت آمریکا برای سوریه جلب کرده است. یک مقام آمریکایی به روزنامه وال استریت ژورنال  گفت که دولت ترامپ به دنبال تشکیل نیروی عربی برای جایگزینی نیروهای آمریکایی در سوریه و استقرار آنها در بخش شمال شرقی سوریه پس از شکست داعش در این منطقه است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی جدید ترامپ نیز اخیرا با عباس مصطفی کامل، رئیس اطلاعات مصر گفتگو کرده تا بداند آیا قاهره در این طرح مشارکت خواهد کرد؟ مقام‌های آمریکایی برای تشکیل ارتش عربی به سراغ عربستان، قطر و امارات رفته‌اند تا توسط آنها میلیاردها دلار هزینه و منابع نظامی را برای تضمین امنیت سوریه پس از شکست داعش تامین کنند. البته عربستان برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده است.

درهمین ارتباط، گفتگویی با «آلان بکر» نماینده پارلمان سوریه به منظور بررسی مسأله اعزام ارتش های عربی به این کشور انجام شده است که مشروح آن از نظر می گذرد؛

*عادل الجبیر برای اعزام نیروهایی تحت عنوان «ائتلاف عربی» به کشور سوریه اعلام آمادگی کرده است. بر اساس گزارش روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا خواهان جایگزینی این نیروها با نیروهای آمریکایی در شمال شرق سوریه است. این طرح آیا عملیاتی است؟

اعزام ارتش های دولت های عربی به سوریه مصداق بارز «تروریسم دولتی» محسوب می شوداعزام ارتش های دولت های عربی به سوریه مصداق بارز «تروریسم دولتی» محسوب می شود. البته ما طی هفت سال گذشته هم با تروریسم دولتی مواجه بوده ایم و هم با تروریسم سازمانی. این مسأله نیز نوعی از تروریسم دولتی است که طی سالهای گذشته با آن دست و پنجه نرم کرده ایم.

عربستان این پیشنهاد را داده است که ارتش خود را به سوریه اعزام کند. اما این مسأله را در نظر بگیرید که عربستان سعودی در این زمینه تصمیم گیرنده نیست، بلکه سعودیها خود ابزاری در دستان آمریکایی ها هستند. سعودیها تنها ابزاری هستند تا ثروت های ملت عربستان را در جیب تروریست های مستقر در سوریه بریزند.

ارتش سوریه برای مواجهه با هر سناریویی از جمله سناریوی اعزام ارتش های عربی به خاکش، آماده دفاع از خود است. ما در این میان از حمایت های هم پیمانان و متحدان خود همچون جمهوری اسلامی ایران و روسیه نیز برخوردار هستیم. ارتش سوریه برای تداوم مبارزه با پروژه های آمریکایی ـ صهیونیستی در خاک خود از آمادگی کامل برخوردار است.

براساس آنچه که گفته شد، عربستان سعودی در موقعیتی نیست که بخواهد درباره اعزام ارتش های عربی به سوریه تصمیم گیری کند. سعودیها همانطور که اشاره شد نقشی بیش از یک ابزار در دستان آمریکایی ها ندارند. ارباب سعودیها، آمریکا است. روابط عربستان با رئیس جمهوری آمریکا نیز براساس منافع و مصالح اقتصادی و تجاری است.

*با توجه به اختلافاتی که میان خود کشورهای عربی در این ائتلاف ضد تروریسم از جمله اختلافات قطر با عربستان و امارات و اختلافات عربستان و مصر در خصوص سوریه وجود دارد آیا نیروی ائتلاف عربی توان شکل گیری دارد؟

کشورهای عربی شاید بعضا درباره سوریه اختلافاتی داشته باشند اما در هر صورت اگر به صورت کلی به ماجرا نگاه کنیم، آنها علیه دمشق متحد هستند. در خصوص فلسطین هم که یکی از اگر ائتلافی تحت عنوان ائتلاف عربی بدون مجوز رسمی دولت دمشق وارد خاک سوریه شود، از دیدگاه ما تمامی نیروهای آن اشغالگر و متجاوز تلقی خواهند شدمهمترین مسائل جهان اسلام و جهان عرب است آیا اختلافی میان آنها وجود دارد؟ قطعا پاسخ منفی است.

حکومت های عربی مزدوران ایالات متحده آمریکا در منطقه هستند. همین قطر و عربستان که می گویید با هم اختلاف دارند، خاکشان محل استقرار پایگاه های آمریکایی در منطقه است. بنابراین در مسائل کلان و استراتژیک شما اختلافی نمی بینید. ائتلافی که از تشکیل آن علیه دمشق سخن می گویند باید برای دفاع از مقدسات مسلمانان راهی اراضی اشغالی فلسطین شود.

با تمامی این ها، حتی اگر ائتلافی تحت عنوان ائتلاف عربی بدون مجوز رسمی دولت دمشق وارد خاک سوریه شود، از دیدگاه ما تمامی نیرهای آن اشغالگر و متجاوز تلقی خواهند شد. بنابراین، ارتش سوریه حق دفاع از خود در برابر متجاوزان و اشغالگران را برای خود محفوظ می داند.

*آیا روسیه با حضور این نیروها در سوریه موافقت خواهد کرد؟ در صورت حضور نیروهای ائتلاف عربی در سوریه معادلات آینده این کشور به چه صورت خواهد بود؟

برای مبارزه با نیروهای اشغالگر به متحدان خود یعنی جمهوری اسلامی ایران، روسیه و نیروهای مقاومت حزب الله لبنان اعتماد کامل داریمما به ملت خود و نیروهای مسلح خود اعتماد کامل داریم. درس مقاومت را از رهبر خود آموختیم و برای مبارزه با نیروهای اشغالگر به متحدان خود یعنی جمهوری اسلامی ایران، روسیه و نیروهای مقاومت حزب الله لبنان اعتماد کامل داریم. متحدان ما اجازه تعرض ارتش های عربی به خاک سوریه را قطعا نخواهند داد.

به این نکته نیز توجه کنید که در مقایسه با هفت سال گذشته ما از قدرت بیشتری برخوردار هستیم. ارتش های عربی در صورت تصمیم برای ورود به خاک سوریه باید به این نکته نیز توجه ویژه ای داشته باشند. ارتش ما بسیار قدرتمندتر از گذشته است و یک واقعیت است. ما در هر لحظه و برای رویارویی با هر سناریویی آماده هستیم.

*شما به عنوان نماینده پارلمان سوریه آینده بحران سوریه را چطور ارزیابی می کنید؟ آیا امیدی به حل بحران سوریه وجود دارد؟

واقعیت این است که ما با گام های ثابت به جلو پیش می رویم. سِیر تحقق دستاوردها و پیروزی های نظامی علیه تکفیریها و مزدوران محور غربی ـ عربی همچنان ادامه دارد. ارتش سوریه در قدرت های بزرگ از طریق تجاوز نظامی هم نتوانستند نوار پیروزی های ارتش سوریه را قطع کنندبرابر دیدگان جهانیان به مبارزه با تروریسم می پردازد و به جهانیان درس مبارزه با تروریسم را می دهد.

مقامات سوری امروز بیش از هر زمان دیگری عزمی جزم برای مقابله با تروریسم دارند. این نشان می دهد که خبرهای خوبی درخصوص آینده سوریه در راه است. شما حتی دیدید که قدرت های بزرگ همچون ایالات متحده آمریکا هم از طریق تجاوز نظامی نتوانستند نوار پیروزی های ارتش سوریه را قطع کنند.

کد خبر 4275668

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =