اجازه استفاده از شبکه های اجتماعی را به پسرم ندادم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت:من به پسرم اجازه استفاده از شبکه‌های اجتماعی را ندادم زیرا می‌دانم که این شبکه‌ها تهدیدی برای تغییر سبک زندگی است و به تعبیر مقام معظم رهبری، قتلگاه هستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم اختتامیه سومین اجلاس از کنگره دوازدهمین اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان با اشاره به اینکه امروزه همه معادلات سیاسی و اجتماعی دنیا در گروی اقتصاد است، گفت: امروز افزایش بهره‌وری در گروی افزایش خلاقیت است و مهم‌ترین ابزار خلاقیت، فناوری اطلاعات است که فضای مجازی را شامل می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: گزارش‌ها نشان می‌دهد که ایران در صدر کشورهایی است که ظرفیت‌های بالقوه استفاده نشده اقتصادی زیادی دارد که استفاده از این ظرفیت‌ها با فناوری اطلاعات امکان‌پذیر است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به هدفگذاری کشور هند در حوزه فناوری اطلاعات، خاطرنشان کرد: کشور هند تا سال ۲۰۲۵ هدفگذاری کرده است تا معادل ۲۰ درصد ثروت ملی‌اش مبتنی بر فناوری اطلاعات باشد.

آذری جهرمی با بیان اینکه مفهوم استفاده از فضای مجازی صرفاً به معنی شبکه‌های اجتماعی آسیب‌زا نیست، بیان کرد: باید توجه داشت که در موضوعات اجتماعی مانند فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی نمی‌توان نظر مردم را نادیده گرفت.

وی افزود: چرا برخی‌ها تصور می‌کنند مسئولان ما آفات شبکه‌های اجتماعی را متوجه نمی‌شوند؟ من به پسرم اجازه استفاده از شبکه‌های اجتماعی را ندادم زیرا می‌دانم که این شبکه‌ها تهدیدی برای تغییر سبک زندگی است و به تعبیر مقام معظم رهبری، قتلگاه هستند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر اینکه بنده به مخاطرات فضای مجازی اشراف دارم، گفت: موضوع اصلی‌ام شیوه برخورد با مخاطرات و حل مشکلات در فضای مجازی است که اگر این موضوع برخاسته از حمایت مردم نباشد، نتیجه مثبتی ندارد.

وی درباره شبکه ملی اطلاعات نیز تصریح کرد: این شبکه به معنای قطع کل ارتباطات و روی آوردن مردم به خدمات خاص داخلی نیست؛ هدف ما اشتراک اندیشه‌های مختلف با جهان و کسب سهم تولید محتوا و دانش در فضای مجازی دنیاست.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه دولت عربستان پیام‌رسان گپ را برای حجاج فیلتر کرده است، اظهار کرد: جوانان ما توانایی تهیه و تولید خدمات قابل استفاده در فضای مجازی برای افراد در کشورهای دیگر را دارند به طوری که تعداد زیادی از خدمات فناوری دنیا توسط نخبه‌های ایرانی راه‌اندازی شده است.

وی با بیان اینکه نباید القا کنیم کسانی که فضای مجازی را توسعه می‌دهند نسبت به آسیب‌های آن بی‌تفاوت هستند، افزود: در حال حاضر با شرایطی که در داخل کشور ایجاد کرده‌ایم آیا می‌توانیم به خوبی در فضای مجازی جهانی مشارکت و تولید کنیم؟ آیا قوانین ما به اندازه کافی حمایت کننده است؟

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه برخی‌ها در کلام می‌گویند که چرا تولید داخلی نداریم اما همان منتقدان سر راه تولید داخل مانع ایجاد می‌کنند، تصریح کرد: باید عملکرد دستگاه‌های مختلف را ببینیم و کسانی را که مانع پیشرفت می‌شوند، شناسایی کنیم تا مشکلات رفع شود.

وی با اشاره به نامه مقام معظم رهبری به مسؤولان درباره شبکه ملی اطلاعات اظهار کرد: در این نامه سه لایه زیرساخت فنی، خدمات و محتوا مورد تأکید قرار گرفته است.

آذری جهرمی افزود: در بخش فنی که متولی آن وزارت ارتباطات است، سندی در شورای فضای مجازی مصوب و در سال ۹۶ ابلاغ شد اما در دو بخش دیگر هنوز هیچ سندی تصویب نشده است؛ بنابراین متولیان این دو قسمت توپ مسئولیت خود را به زمین دیگری می اندازند.

وی با تأکید بر اینکه مطالبات مقام معظم رهبری را به ابزاری برای دعواهای سیاسی تبدیل نکنیم، اظهار کرد: هوشیار باشیم که دنیای استکبار علاقه‌ای به رشد جوانان ندارد زیرا در این شرایط می‌تواند از هر روشی برای فشار آوردن به ما استفاده کند؛ کسانی که دارو را بر بیماران ما قطع می کنند به طور قطع به کسب و کار ما نیز فکر نمی‌کنند.

وی درباره استفاده کودکان از اینترنت نیز گفت: باید در نظر داشته باشیم که کودکان شرایط متفاوتی نسبت به بزرگسالان دارند بنابراین باید خانواده ها را نسبت به این موضوع حساس کرد و از آنها در این زمینه همراهی بخواهیم.

آذری جهرمی با اشاره به خلأهای قانونی در حوزه فضای مجازی تصریح کرد: اگر کسی محتوای نامربوط در یک پلتفرم بارگذاری کند مالک این پلتفرم باید پاسخگو باشد این در حالی است که تلگرام و اینستاگرام چنین قوانینی ندارند.

وی با بیان اینکه دشمنان ما در شبکه‌های اجتماعی محتوا تولید می‌کنند، اظهار کرد: یکی از دشمنان ما منافقین هستند که برای براندازی نظام از اول انقلاب اقدامات زیادی کرده‌اند البته بازماندگان رژیم ورشکسته طاغوت هم به آنها پیوسته‌اند، چند وقتی است که این دشمنان عنوان می‌کنند در گذشته دلار ۷تومان بود در حالی که در آن زمان ثروت کشورها به منابع طبیعی آنها بستگی داشت و با این حرف‌ها ذهن بچه‌های ما را آماج حملات قرار می‌دهند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: امروزه نفوذ منافقین از طریق رادیو، تلویزیون، سایت‌های اینترنتی، پیام‌های صوتی و ماهواره‌ای است که ما می‌توانیم در مقابل آنها دو روش داشته باشیم یا پاسخ آنها را بدهیم یا راه‌های آنها را مسدود کنیم؛ روش دوم شاید به طور موقت تأثیرگذار باشد اما در درازمدت به خود ما ضربه می‌زند.

وی تأکید کرد: دشمن امروز به نارضایتی مردم و جدایی از انقلاب، امید بسته است و در فضای مجازی میان جوانان ما تفرقه می اندازد؛ راهکار ما در برابر این تهاجم، ایجاد شکاف و دو دستگی درونی نیست. سیاست ما برکناری نیست بلکه در کناری است پس به جای مچ گرفتن دست هم را بگیریم.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه شست‌وشو دادن ذهن جوانان دیندار خیانت است، تصریح کرد: آینده مشخص می‌کند که چه کسی به کشور خیانت کرده است.

وی درباره تقویت پیام رسان‌های داخلی نیز توضیح داد: زمانی که اعلام کردم که پیام رسان‌های داخلی ظرفیت ۱۵ میلیون کاربر را دارند برخی‌ها من را مخالف این پیام‌رسان‌ها دانستند اما پس از فیلتر شدن تلگرام زمانی که پیام‌رسان‌ها توانایی حجم زیاد کاربران را نداشتند موضوع را گردن وزارت ارتباطات انداختند، چون اطلاعات اشتباه به مردم داده بودند و بعد از آن موضوع را هم سیاسی کردند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: امروزه در تجهیزات فضای مجازی خودکفا هستیم و از نظر کیفیت ارتباطات داخلی خوب عمل کرده‌ایم؛ ۱۰ میلیون بازی ایرانی تولید شده است که ۵ میلیون تیراژ جهانی دارد.

وی تاکید کرد: ما از هر چیزی که عبور کنیم از اصل نظام، دین و خون شهدا نمی‌گذاریم و نسبت به آب و خاک این کشور غیرت داریم؛ اختلاف نظرها طبیعی است اما با هم اختلاف اعتقادی نداریم. مقام معظم رهبری عمود خیمه ماست که چشم‌هایمان به اوست و از فرمایشات ایشان عدول نمی‌کنیم. توجه داشته باشید که این فضاسازی‌ها خللی در اعتقاد و امید ما ایجاد نمی‌کند.

آذری جهرمی با بیان اینکه تلاش کنید مطالبه را با مطالعه انجام دهید، تصریح کرد: باید توجه داشته باشید انتقاد به ما کمک می کند اما تخریب‌ها به ما کمکی نمی‌کنند. ما برای انقلاب خون داده ایم و به آن دلبستگی داریم.

کد خبر 4397538

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 13 =