شأن، مقام و جایگاه حضرت اباعبدالله(ع) در عزاداری ها حفظ شود

یک پژوهشگر دین گفت: نحوه و کیفیت عزاداری ها باید به گونه ای باشد که شأن، مقام و جایگاه حضرت اباعبدالله(ع) حفظ و آموزه های حسینی در جامعه فراگیرتر شوند، نه این که باعث ایجاد وهم، شبهه شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت‌الله سیدمحمود مجد، نویسنده و پژوهشگر حوزه های دین و فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه عزاداری شهادت حضرت سیدالشهدا(ع)، تنها آیینی است که باوجود مخالفت ‌های گوناگون در دوره های مختلف تاریخی، هر سال باشکوه تر از گذشته برگزار می شود، گفت: عزاداری در مصائب اهل بیت(ع) صرفا یک فرهنگ قومی و مراسم دینی نیست بلکه سوگواری در شهادت مظلومانه حضرت اباعبدالله(ع)، حقیقتی است که از عمق وجود انسان ها می‌جوشد و به دلیل ریشه داشتن در باورها و عواطف انسانی، همچنان در سراسر جهان برگزار، و هر سال بر شکوه و عظمت آن افزوده می شود.

وی، درباره اهمیت برگزاری مجالس سوگواری حسینی، افزود: مجالسی که در ایام محرم و صفر برگزار می ‌شوند شامل دعای حضرت جعفر صادق(ع) است که فرمودند «خدا رحمت کرده است آنان را که برای اقامه و احیای امر اهل‌بیت (ع) تلاش می‌کنند» بنابراین همه کسانی که اقامه عزای اهل‌بیت(ع) می‌ کنند مشمول این دعای رئیس مذهب جعفری می شوند.

تولیت حوزه علمیه باقرالعلوم(ع) تهران در ادامه درباره شرایط قبولی سوگواری ها، اظهار کرد: اخلاص و نیت الهی، اصل هر عبادتی است، بنابراین نباید برای به دست آوردن مطامع دنیوی یا خوش آمد دیگران، مجالس سوگواری برپا کرد.

آیت‌الله سیدمحمود مجد در ادامه با ذکر روایت حضرت محمد مصطفی(ص) درباره محبت امام حسین(ع) «انّ للحسین (ع) حراره فی قلوب المؤمنین لاتبرد ابدا» گفت: نهضت عاشورا و پیامی که از سال ۶۱ هجری تا به حال هنوز زنده و باقی است و هرگز کهنه نمی‌شود، ریشه الهی دارد از اینرو هر سال عبرت های عاشورا در میان مردم زنده تر می شود. همچنین روضه‌ حضرت سیدالشهدا(ع) ویژگی هایی دارد که وقتی افراد به مجالس سوگواری آن حضرت می آیند، اشک می ریزند، سینه می زنند و معارف حسینی را فرامی گیرند، نورانیتی به دل های آنان وارد می شود که تا پایان عمر با آنان همراه خواهد بود.

امام جماعت مسجد باقرالعلوم(ع) خیابان قزوین تهران با بیان اینکه از اهل بیت عصمت و طهارت نقل شده است که باید نام و یاد حضرت امام حسین(ع) را همیشه زنده نگه داشت و محافل و مجالس سوگواری حسینی در طول سال برگزار کرد و به ماه های محرم و صفر، محدود نشود، خاطرنشان کرد: مردم ولایت مدار و با اخلاص ایران، بی گمان امسال نیز باوجود همه گرفتاری های اقتصادی و محدودیت های مالی، مراسم سوگواری شهادت جانسوز حضرت سیدالشهدا(ع) و برخی از اعضای خانواده و اصحاب باوفایشان را گسترده تر و با معرفت بیشتری از سال های گذشته برگزار خواهند کرد.

آیت‌الله سیدمحمود مجد در ادامه چند توصیه به سوگواران حسینی، داشت: ما نباید به نام حضرت سیدالشهدا(ع) کارهایی انجام دهیم، که خود امام حسین(ع) از آن ها دوری می کردند؛ برای نمونه حضرت امام حسین(ع) و اصحابشان در بحبوحه جنگ، راز و نیاز با خداوند متعال را رها نکردند و اقامه نماز جماعت می کردند، این درحالی است که برخی از مراسم سوگواری آنقدر طولانی می شود که نماز یومیه برخی از افراد، قضا می شود.

این نویسنده و پژوهشگر حوزه های دین و فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ضمنا نحوه و کیفیت عزاداری ها باید به گونه ای باشد که شأن، مقام و جایگاه حضرت اباعبدالله(ع) حفظ شود و آموزه های حسینی در جامعه فراگیرتر شوند، نه این که باعث ایجاد وهم، شبهه و پرسش هایی در ذهن افراد به ویژه نسل جوان شود؛ یا اینکه موجب ایجاد تفرقه و اختلاف در میان امت اسلامی شود.

تولیت حوزه علمیه باقرالعلوم(ع) گفت: همه ساله مراسم سوگواری شهادت حضرت سیدالشهدا(ع) با حضور گروه های مختلف مردم در مسجد باقرالعلوم(ع) برگزار می شود و هدف اصلی ما در برگزاری این برنامه ها، ارتقای معرفت و بصیرت دینی مردم است.

کد خبر 4406810

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =