«وداع» در سومین سال فعالیت/ اجرای اثری که عاشورایی است

ارکستر ملی ایران به مدیریت هنری فریدون شهبازیان چند روز بعد از آغاز سومین سال فعالیت خود این روزها مشغول آماده سازی برای برگزاری کنسرت عاشورایی «وداع» است.

به گزارش خبرنگار مهر، ارکستر ملی ایران به مدیریت هنری فریدون شهبازیان که روز ۲۷ مهر سال جاری وارد سومین سال فعالیت رسمی خود شده، این روزها مشغول آماده سازی خود برای برگزاری یک کنسرت مناسبتی دیگر با عنوان «وداع» به آهنگسازی سیدمحمد میرزمانی، رهبری مهمان نادرمرتضی پور، روایت جواد یحیوی و خوانندگی حسام الدین سراج است. این کنسرت ساعت ۲۰ روز دوشنبه چهاردهم آبان در تالار وحدت تهران برگزار می شود.

روزهای سخت، تمرین های فشرده و بازنویسی یک اثر مناسبتی

فریدون شهبازیان مدیر هنری ارکستر ملی در حاشیه تمرین روز دوشنبه هفتم آبان این مجموعه موسیقایی با ابراز خرسندی از اجرای دوباره کنسرت «وداع» اظهار کرد: این رپرتوار ۲ سال گذشته به رهبری سید محمد میرزمانی در برج میلاد تهران اجرا شده بود که ما تصمیم گرفتیم بعد از اجرای پروژه «حدیث سرفرازی» به خوانندگی محمد اصفهانی این کنسرت مناسبتی را در تالار وحدت اجرا کنیم. این اجرا به نوعی در ادامه ۲ پروژه مناسبتی ارکستر ملی برای ایام محرم و صفر هستند که امیدوارم بتوانند مورد پسند مخاطبان قرار گیرند. این برنامه اجرای جدید و دوباره تنظیم شده ای از آلبوم «وداع» است که طی روزهای گذشته تمرین های فشرده ای را برای رسیدن به اجرای نهایی در نظر گرفتیم.

وی افزود: با توجه به دشواری کار و روزهای فشرده ای که برای تمرین در نظر گرفته ایم کار سختی پیش روی ارکستر و آقای مرتضی پور به عنوان رهبر ارکستر قرار دارد که امیدوارم در این روزهای باقیمانده بتوانیم اجرای مناسب و با کیفیتی را به مخاطبان ارائه دهیم.

فوق العاده، عادی، کم نظیر و چند نکته دیگر!

نادر مرتضی پور رهبر مهمان ارکستر ملی ایران که طی هفته های گذشته در مراسم رونمایی از سمفونی «پیروزی» به عنوان رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران نیز حضور پیدا کرده بود، در جملاتی کوتاه از انگیزه ها و دغدغه های حضورش در این اجرا سخن گفت و افزود: وقتی دوستان بنیاد رودکی با من تماس گرفتند و پیشنهاد حضور در چنین پروژه ای را به من ارائه دادند با کمال افتخار پذیرفتم و می توانم بگویم همه چیز در فوق العاده ترین شکل ممکن انجام گرفته و اگر نگویم این ارکستر مجموعه ای بی نظیر است اما شاهد حضور یک ارکستر کم نظیر هستم که در نظم و انضباط، کوک آنسامبل و کیفیت در نوازندگی در بهترین شرایط ممکن قرار دارند.

این آهنگساز و رهبر ارکستر اضافه کرد: هم اکنون تمرین ها به بهترین شکل در حال انجام است و من از همه شرایط پشتیبانی ارکستر رضایت کامل دارم و امیدوارم این بار شاهد برگزاری یک کنسرت با کیفیت باشیم.

روایت آقای آهنگساز از پروژه ای که قرار بود سال ۹۶ اجرا شود

سیدمحمد میرزمانی آهنگساز آلبوم «وداع» هم در حاشیه تمرین روز گذشته ارکستر ملی با ابراز رضایت از پروسه تمرین هنرمندان این مجموعه تحت حمایت بنیاد فرهنگی هنری رودکی گفت: آلبوم «وداع» دهه هفتاد به همت حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی منتشر شد که در ابتدا به صورت کاست و بعد در قالب لوح فشرده در دسترس مخاطبان قرار گرفت. این آلبوم حدود ۲ سال قبل بود که به رهبری بنده، روایت وحید جلیلوند و خوانندگی حسام الدین سراج در مرکز همایش های برج میلاد تهران اجرا شد و حالا بار دیگر شاهد اجرای دوباره آن در تالار وحدت با هنرنمایی اعضای ارکستر ملی هستیم.

این آهنگساز افزود: پروژه «وداع» ابتدا قرار بود سال گذشته در تالار وحدت اجرا شود که شرایط این اجرا فراهم نشد اما در سال جاری مدیریت بنیاد فرهنگی هنری رودکی تصمیم گرفت که در ایام سوگواری محرم و صفر این پروژه را اجرا کند که این بار استاد نادر مرتضی پور به عنوان رهبر ارکستر حضور دارند و امیدوارم تا به امروز که برنامه های تمرین خوب پیش رفته ما شاهد اجرای قابل قبولی باشیم که حتم دارم چنین خواهد بود.

وی درباره دلایل حضور نداشتن خود در این اجرا به عنوان رهبر ارکستر گفت: مدتی است به دلیل توصیه پزشکان اجازه حضور در پروژه های سنگین را ندارم و می توان گفت کمی کسالت موجب شده در این برنامه حضور نداشته باشم اما به هر صورت امیدوارم مخاطبان با رضایت کامل شاهد اجرای چنین برنامه ای باشند.

گلایه های حسام الدین سراج از یک موضوع مهم موسیقایی

حسام الدین سراج خواننده موسیقی ایرانی درباره حضور دوباره خود برای اجرای زنده آلبوم عاشورایی «وداع» با همراهی ارکستر ملی ایران گفت: چندی پیش از سوی بنیاد فرهنگی هنری رودکی با من تماس گرفته شد که در پروژه کنسرت «وداع» با مدیریت هنری فریدون شهبازیان و رهبری ارکستر نادر مرتضی پور حضور داشته باشم. من نیز با توجه به علاقه ای که به موضوع برنامه داشتم و می دانستم که هنرمندان ارکستر ملی از جوانان مستعد و بسیار خوب کشورمان هستند تصمیم گرفتم که مجددا در این اجرا پس از ۲ سال حضور داشته باشم. البته برای کنسرت پیش رو آقای محمد میرزمانی به عنوان آهنگساز بازنویسی مجددی را انجام داده که من در طول تمرین های روزهای اخیر متوجه شدم که این بازنویسی با همراهی و صدای فراتر از انتظاری که از نوازندگان ارکستر ملی باعث می شود تا مخاطبان شاهد کنسرت خوبی باشند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا محتوای آثاری از دسته آلبوم «وداع» دیگر در فضای موسیقی کشورمان منتشر نمی شود؟ توضیح داد: پاسخ به این پرسش ۲ بخش دارد که بخش اول آن به ذوق و نوآوری هنرمندان مربوط می شود که در این مورد هنرمندان شایسته موسیقی کشورمان همگی دارای این ذوق و نوآوری هستند اما بخش دوم به سرمایه گذاری بخش های مختلف دولتی و خصوصی مربوط می شود که نهادهای مختلف دولتی و خصوصی باید در این زمینه پیش قدم باشند. تولید چنین کارهایی به طور حتم نیازمند بودجه است که باید از طریق نهادهای دولتی تامین شود.

متاسفانه ما در شرایطی هستیم که عمده این سرمایه گذاری ها به سمت موسیقی پاپ که من اصلا با آن مخالفتی ندارم، گرایش پیدا کرده و باید راه حلی برای آن پیدا کردسراج متذکر شد: متاسفانه ما در شرایطی هستیم که عمده این سرمایه گذاری ها به سمت موسیقی پاپ که من اصلا با آن مخالفتی ندارم، گرایش پیدا کرده و باید راه حلی برای آن پیدا کرد.

باید موسیقی را بیشتر بیاموزم

سید جواد یحیوی راوی کنسرت «وداع» هم با ابراز خرسندی از حضور در این برنامه موسیقایی ویژه ایام سوگواری محرم و صفر بیان کرد: من با دعوت آقای سراج به این پروژه ملحق شدم و با توجه به اینکه ۲ سال گذشته اجرای قبلی پروژه «وداع» را با رهبری سید محمد میرزمانی و روایت وحید جلیلوند دیده بودم بسیار خوشحال شدم که می توانم در این کنسرت همراه هنرمندان ارکستر ملی ایران به رهبری جناب مرتضی پور و مدیریت هنری استاد فریدون شهبازیان باشم. این حضور برای من قطعا تجربه جذابی است که به دلیل زبان شعر و فضای محتوایی کار برایم تجربه بسیار ارزشمندی است و امیدوارم بتوانم به گونه ای باشم که مخاطبان از ما راضی باشند.

وی ادامه داد: من تا به امروز تجربه کار با یک ارکستر کلاسیک را نداشتم اما حضورم در کنار هنرمندان توانمند ارکستر ملی به خوانندگی حسام الدین سراج این نکته را به من آموخت که به عنوان یک بازیگر باید با حوزه موسیقی نیز آشنایی بیشتری پیدا کرده و دانش خودم را در این زمینه افزایش دهم. به هر حال آنچه در این برنامه مورد توجه آقای مرتضی پور برای ارکستر بوده توجه و تمرکز روی میزان ها بوده که باید به شدت روی این موضوع تمرین زیادی داشته باشم و خوشبختانه از زمانی که تمرین های ارکستر ملی برای اجرای این کنسرت آغاز شده به فضای مورد نظر نزدیک تر شده ام.

این بازیگر تئاتر وسینما در پاسخ به این پرسش که آیا حضورش در این برنامه انگیزه‌ای برای حضور در پروژه های نمایشی موسیقایی نیست؟ اظهار کرد: من به این نوع کاری که شما به آن اشاره می کنید فکر نکرده بودم اما طبیعتا حضورم در این پروژه می تواند زمینه ای باشد تا بتوانم شرایط حضور در اجراهای این چنینی را پیدا کنم و یا خودم روی صحنه طرحی را با محوریت موسیقی پیاده کنم. من برای ارائه کاری که به من در این برنامه پیشنهاد شد از تجربیاتم در گویندگی و اجرا استفاده کردم اما یقین دارم برای حضور موثر در چنین پروژه های آموختن موسیقی لازم است که در این اجرا به لطف استادانی چون نادر مرتضی پور، فریدون شهبازیان و حسام الدین سراج به این فضا نزدیک تر شدم.

کد خبر 4444982

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =