پول نفت فرهنگ مفت خوری را توسعه می دهد/کمبودهای کردستان زیاد است

سنندج - معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: تا زمانی که بخش خصوصی و سرمایه گذار وارد چرخه اقتصاد نشود، دولت نمی تواند زمینه های توسعه یک منطقه را فراهم کند.

به گزارش خبرنگار مهر، سورنا ستاری شامگاه سه شنبه در پنجمین جلسه شورای اداری استان کردستان، اظهارداشت: ما دولتی ها یادگرفته ایم که تنها سر وقت سر کار برویم و حقوق خود را دریافت کنیم و همین مسئله باعث شده کشور در زمینه های بسیاری به ویژه توسعه اقتصادی عقب بماند.

وی با بیان اینکه در چند دهه اخیر دولت تنها به فکر استخراج و فروش نفت برای تامین منابع خود بوده، افزود: پول نفت می آید و در دولت هزینه می شود و چیزی از آن باقی نمی مانند اما تنها فرهنگ مفت خوری را در کشور توسعه می دهد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: در حال حاضر چهار میلیون و ۵۰۰ هزار دانشجو در سطح کشور تحصیل می کنند و از این نظر رتبه پنجم دنیا را به خود اختصاص داده ایم، اما در زمینه به کار گیری آنها با مشکل مواجه هستیم چون بخشی از رشته تحصیلی این دانشجویان با اکوسیستم و فعالیت های کشور همخوانی ندارد و مورد نیاز نیست.

ستاری یادآور شد: در رتبه تولید مهندس نیز رتبه پنجم دنیا را داریم اما زمانی که یک کارخانه مانند فولاد و یا سیمان را احداث می کنیم یک نفر در کشور وجود ندارد که با ایجاد این کارخانه ها مدرک وی همخوانی داشته باشد و به کار آِد.

وی بیان کرد: اما زمانی که در رابطه با صنعت فرش صحبت می کنیم با وجود اینکه چندین مرتبه تا آستانه نابودی پیش رفت اما با توجه به علایق و هنری که در ایرانیان در این حوزه وجود داشته بازهم سرپا شده و اکنون پس از صادرات مواد نفتی بیشترین صادرات را در این حوزه داریم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در ادامه گفت: در این چند سال تنها با پول دولت دانشجو تربیت کرده ایم فارغ از اینکه پس از فارغ التحصیلی آنها با ایجاد بومی سازی و بهره گیری از آنها چون رشته های آنان با فعالیت ها و چشم اندازهای کشور همخوانی نداشته نتوانسته ایم از دانش آنها بهره ببریم.

ستاری اظهارداشت: باید به دنبال تغییر و تحول در نگاه به مرزهای علم و دانش باشیم و تا زمانی که این حوزه را وارد اقتصاد کشور نکنیم نمی توانیم به دنبال توسعه باشیم.

وی افزود: دانشگاه و کسانی که در حوزه خدمت به مردم در دولت کار می کنند تا زمانی که حقوق خود را از دولت دریافت کنند، نمی توانند به مشکلات جامعه رسیدگی کنند و تنها راه ورود به اقتصادی شدن فناوری سرمایه گذاری بخش خصوصی است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: هیچ کشوری نیروی انسانی ما را از نظر خلاقیت و استعداد ندارد و در این زمینه در رتبه دوم یا سوم دنیا قرار داریم اما بیشتر نخبگان ما در خارج از مرزهای کشور به کار گرفته شده اند.

ستاری یادآور شد: در چند سال گذشته با توجه به تغییر نگرش دولت به بهره گیری از نیروی جوانان مستعد حدود هزار نفر از نخبگان کشور که در نقاط مختف دنیا در حال فعالیت بوده اند را به کشور بازگردانده ایم و از ظرفیت و پتانسیل آنها استفاده می کنیم.

وی بیان کرد: ما در دولت فقط می توانیم زیرساخت ها را ایجاد کنیم و مشکلات استان کردستان فقط با دانش، عقل و نیروی انسانی خود استان حل می شود و با سرمایه گذاری بر روی جوانان زمینه های توسعه فراهم می شود اما باید به این نکته نیز توجه کرد که دولت نباید وارد بیزینس شرکت ها شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در ادامه گفت: کردستان در حوزه های گردشگری، IT و گیاهان دارویی ظرفیت های بسیار خوبی دارد که توسط جوانان قابل پیاده سازی است و تنها باید به آنان اعتماد کرد.

ستاری از پارک های علم و فناوری به عنوان حلقه ارتباطی میان دانشگاه، جامعه و صنعت نام برد و با تشویق سرمایه گذاری بخش خصوصی در این حوزه، اظهارداشت: زمانی ایده ها تجاری سازی می شود که بخش خصوصی روی آن سرمایه گذاری کند.

وی افزود: ما در صورتی در فناوری ‌های نوین برنده خواهیم بود که ورود بخش خصوصی را تسهیل و آنان را تشویق به سرمایه ‌گذاری در این حوزه کنیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور پارک ‌های علم و فناوری را در صورت موفقیت دارای ارزش افزوده فراوان عنوان کرد و ادامه داد: تولیدات دانش بنیان درآمد آفرین هستند و جوانان در این شرکت ‌ها می ‌توانند درآمدهای میلیاردی تولید کنند.

ستاری عدم صنعتی بودن استان را از جهاتی به نفع استان دانست و یادآور شد: تعدادی از استان ‌های صنعتی هم اکنون با مشکلات فراوان زیست محیطی و آب درگیر هستند و جوانان این دیار باید با تکیه بر فناوری های دانش بنیان جلو این معضلات را گرفته و از تولیدات دانش بنیان برای ایجاد شغل و درآمد استفاده کنند.

کد خبر 4457752

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 9 =