موضع جمهوری اسلامی در خصوص قدس برگشت ناپذیر است

حجت الاسلام تقوی گفت: انقلاب اسلامی ایران با آزادی قدس و ملت فلسطین پیوندی ناگسستنی دارد و از همه علمای جهان اسلام و همچنین آزادیخواهان اقصی نقاط جهان می خواهد این آرمان بلند را محقق کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی از جمله اقداماتی است که به صورت سالانه از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی برگزار می‌شود و طی آن میهمانان کنفرانس که غالبا شخصیت های فرهیخته، وزرای کشورهای اسلامی، علما و اندیشمندان و متفکران شیعه و اهل سنت داخل و خارج کشور هستند به ارائه دیدگاه‌ها و نظرات خود در خصوص اهمیت وحدت امت اسلامی و راهکارهای دستیابی و تداوم این مهم می پردازند.

بررسی مهمترین مسائل جهان اسلام با محور وحدت مسلمانان از دیگر موضوعات مهم این اجلاس سالانه است که بعضا با انتقاداتی نظیر اختصاص هزینه سنگین برای برپایی این مراسم مواجه می‌شود؛ البته برخی از کارشناسان نیز بر این عقیده اند که در شرایط کنونی که عقاید دینی و اسلامی با هجمه های مختلفی مواجه است و رسانه های مختلف با تولید برنامه های متنوع سعی در ترویج اندیشه های تکفیری دارند و از هیچ کوششی برای القای تفکرات افراطی به نام دین اسلام فروگذار نیستند. بنابراین ضرورت برگزاری این کنفرانس‌ها دو چندان می شود چرا که اجماع مسلمان با تفکرات مختلف در خصوص مبانی مشترک نمایش منسجمی از وحدت امت اسلام را به رخ معاندان می کشند و به همین ترتیب بخش اعظمی از این توطئه ها خنثی می شود.

در همین راستا کارشناسان مختلف به بررسی اهمیت و جایگاه برپایی کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که از سابقه زیادی نیز برخوردار است پرداخته‌اند.

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدرضا تقوی، رئیس هیئت مؤسس اتحادیه جهانی تقریب نهاد فعالان سیاسی در گفت و گویی در خصوص ضرورت برگزاری سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی گفت: دشمنان امت اسلامی با هدف از بین بردن مبانی اسلامی به مناطق مختلف از جمله میانمار، لبنان، نیجریه، افغانستان، عراق، سوریه و... حمله کرده و علیرغم جنایت های بیشمار بحمدالله با این توطئه ها نتوانسته اند شکافی در صفوف آنها ایجاد کنند و اینگونه است که ما همچنان شاهد مقاومت مردم یمن و بحرین و دیگر اقصی نقاط اسلامی در مقابل این تهاجم ها هستیم.

وی افزود: یکی از فلسفه های برپایی کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی نیز تشریک مساعی برای حل و فصل این مشکلات است زیرا همانطور که مستحضرید نظام امپریالیستی با سلطه رسانه ای خود مانع انتشار این اخبار است و سانسورها باعث شده است که بسیاری از مسلمانان از مشکلات یکدیگر بی خبر باشند اما جمهوری اسلامی همچون سال های گذشته به همگرایی اعتقاد دارد و امسال نیز در قالب سی و دومین کنفرانس وحدت اسلامی نیز منادی وحدت شده است و با دعوت از اندیشمندان جهان اسلام درصدد اتخاذ راهکارهایی برای حل مشکلات مبتلابه جامعه اسلامی است.

حجت الاسلام و المسلمین تقوی با بیان این که وحدت باید به عنوان یک جریان و گفتمان غالب اسلامی بین دولت های اسلامی مطرح شود، تصریح کرد: با وحدت می توانیم به پیروزی در برابر مستکبران دست پیدا کنیم. متاسفانه در سال های اخیر دشمنان از امکانات مسلمانان برای ایجاد تفرقه استفاده کرده اند بنابراین چه ضرورتی از این بالاتر که ما خودمان در این خصوص فعال باشیم که این مهم نیز با اجماع نخبگان و اندیشمندان اسلامی قابل تحقق است.

رئیس هیئت مؤسس اتحادیه جهانی تقریب نهاد فعالان سیاسی  در ادامه توجه بر اشتراکات را مهمترین وجه مورد توجه در کنفرانس وحدت دانست و اظهار کرد: معاندان نظام اسلامی متاسفانه این ذهنیت را ایجاد کرده بودند که تلاش های ایران برای دستیابی به وحدت شیعه سازی است که بحمدالله با تعاملات شکل گرفته این توهم از میان رفت و اینک ما نیازمند این هستیم که با هم اندیشی یکدیگر راهکارهایی را برای تفکرات تفرقه انگیز اتخاذ کنیم.

وی در خصوص محوریت آزادی قدس شریف در سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت گفت: متاسفانه هم پیمانی بعضی از دولت های عربی با متجاوزان قدس شریف این شائبه را ایجاد کرده است که مقدمات برای به رسمیت شناختن رژیم غاصب اسرائیل در حال رخ دادن است و آنها با وقاحت تمام به طرح پروژه معامله قرن پرداخته اند در صورتی که موضع جمهوری اسلامی ایران در این خصوص برگشت ناپذیر است.

حجت الاسلام تقوی با تاکید بر این مطلب که ما بهترین راه را برای حل مسأله فلسطین ارائه کرده و معتقدیم سرنوشت فلسطین تنها با  رأی‌گیری مردم آن تعیین می شود، گفت: امروز قدس سمبل مظلومیت است و مردم آواره فلسطین به‌شدت نیازمند حمایت  نهادهای بین‌المللی هستند تا بتوانند سرزمین خود را از چنگال اشغال‌گران نجات دهند زیرا قبله اول مسلمانان سرزمین اسلامی و بخشی از تاریخ اسلام است و هیچگاه نمی‌توان این سرزمین را از اسلام و مسلمانان جدا کرد، بنابراین طبق تعهدات اسلامی ما بر سر پیمان خود ایستاده ایم و درصدد حمایت از مردم مظلوم فلسطین هستیم.

وی در پایان اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران با آزادی قدس و ملت فلسطین پیوندی ناگسستنی دارد و از همه علمای جهان اسلام و همچنین آزادیخواهان اقصی نقاط جهان می خواهد این آرمان بلند را محقق کنند.

کد خبر 4468590

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =