دریافت بیمه بیکاری برای چه افرادی به‌صرفه است؟

تحولات و شرایط نامساعد اقتصادی در ماه‌های اخیر، فشارهای زیادی را به طیف گسترده‌ای از جامعه بالاخص قشر متوسط و کارمندان وارد آورده است.

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، علاوه بر رشد ناگهانی قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید درصد بالایی از مردم، بازار کار و تولید نیز با مشکلات بسیاری روبه‌رو شده‌است. بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها به دلیل تحولات به وجود آمده در بازار کار و دگرگونی‌های شرایط اقتصادی، با تعدیل‌های وسیع و ناخواسته‌ای روبه رو شده‌اند. موج تعدیل و بعضا اخراج‌ در بسیاری سازمان‌ها، بالتبع باعث افزایش تقاضای دریافت بیمه بیکاری از سوی افرادی شده است که شغل خود را از دست داده‌اند. به طوری که آمارها نشان می‌دهد تنها در ۶ ماهه نخست سال ۹۷، تعداد مستمری بگیران بیمه بیکاری حدود ۸ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته افزایش داشته است.

با توجه به محدودیت مدت زمان استفاده از بیمه بیکاری، آشنایی کامل با قوانین دریافت و نحوه محاسبه مستمری دریافتی، جهت تصمیم‌گیری برای دریافت آن ضروری به نظر می‌رسد.

طبق قانون، اگر فردی به صورت غیر ارادی بیکار شده و قبل از آن نیز حداقل ۶ ماه سابقه بیمه داشته‌ باشد، می‌تواند برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کند. مدت زمان دریافت مستمری بیکاری و میزان آن، بسته به مجموع سابقه بیمه فرد، وضعیت تاهل، افراد تحت تکفل و حقوق دریافتی او متغیر است.

اما مهم‌ترین مورد در میزان دریافتی بیمه بیکاری، مجموع سابقه بیمه فرد است؛ بنابراین برای محاسبه میزان و مدت زمان دریافت مستمری، گام اول استعلام مجموع سوابق بیمه‌ای است. این امکان در پورتال سازمان تامین اجتماعی، همچنین وب‌سایت‌های مشاوره و فروش آنلاین بیمه، مانند بیمه بازار فراهم است. در سایت بیمه ‌بازار، این امکان وجود دارد تا افراد با ورود به پورتال خود از مجموع سوابق بیمه‌ای ثبت‌شده مطلع شوند.

علاوه بر در نظر گرفتن مجموع سوابق بیمه‌ای، توجه به این نکته ضروری است که میزان پرداخت مستمری بیکاری، ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد شخص بیمه‌شده است. این مبلغ نیز بر اساس تعداد افرادی که تحت تکفل فرد هستند، تا ۴ نفر و هر نفر نیز ١٠ درصد قابل افزایش است. این میزان دریافتی نباید از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود کمتر و یا از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌ شده بیشتر باشد.

مدت زمان دریافت مستمری بیکاری نیز بسته به شرایط ذکر شده متفاوت است، اما در نهایت برای افراد مجرد از ۳۶ ماه و برای افراد متاهل بیشتر از ۵۰ ماه نخواهد شد.

بیمه شدگان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی، چنانچه واجد شرایط و متقاضی دریافت بیمه بیکاری هستند، باید حداکثر یک ماه پس از روزی که بیکار شدند به شعب تامین اجتماعی مراجعه کرده و با مدارک لازم نسبت به تشکیل پرونده اقدام کنند.

این مطلب، یک خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

کد خبر 4476829

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =