تصویب تعرفه عوارض محلی پیشنهادی سال ۹۸ شهرداری بجنورد

بجنورد- تعرفه عوارض محلی و بهای خدمات پیشنهادی سال ۹۸، شهرداری بجنورد در صحن شورای اسلامی شهر به تصویب رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، شامگاه یک شنبه در هفتاد و دومین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بجنورد، لایحه تعرفه عوارض محلی و بهای خدمات شهرداری بجنورد در سال ۹۸، از سوی اعضای شورا مورد نقد و بررسی قرار گرفت که در نهایت با میزان افزایشی در برخی بندها به تصویب رسید.

تعرفه عوارض محلی براساس منطقه رده بندی شده

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر بجنورد با بیان اینکه دفترچه تعرفه عوارض محلی براساس منطقه، درنظر گرفته شده، گفت: تغییرات لحاظ شده در تعرفه سال ۹۸، تنها برای بخشی از مصوبه ها بوده تا شهرداری بتواند خدمات دهی مناسبی به شهروندان ارائه دهد.

بهمن جباری اظهار کرد: در این تعرفه ها محله های ضعیف، کم برخوردار و برخوردار طبقه بندی شده و بر آن اساس میزان تعرفه تعیین شده است.

جباری با بیان اینکه تعرفه ها برای ۵۱۶ منطقه در بجنورد با ضریب T یا ارزش معاملاتی لحاظ شده، تصریح کرد: از این تعداد منطقه، ۲۰۵ منطقه در نقطه  A با ۳۰ درصد رشد، ۳۰۵ منطقه در نقطه  B با ۲۵ درصد رشد و تنها هشت منطقه در نقطه C رشد ۵۰ درصدی داشته است.

وی درباره افزایش تعرفه ۵۰ درصدی در هشت منطقه بجنورد، بیان کرد: در کمیسیون ماده ۵، میزان تراکم این مناطق افزایش داده شده به طوری که ارزش ملک بالا رفته و برهمین اساس افزایش ۵۰ درصدی لحاظ شد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر بجنورد، افزود: با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، نرخ تعرفه بخش اصناف و عوارض نوسازی افزایش پیدا نکرده است.

جباری اضافه کرد: در بخش صدور پروانه های ساختمانی، ساخت و تجاری به دلیل عمومیت نداشتن تعرفه و کمتر روبرو شدن شهروندان با این بحث، افزایش منظور شده است.

وی گفت: افزایش عوارض محلی برای خدمات دهی مطلوب به شهروندان است به طوری که اگر تغییری در دفترچه رخ ندهد، سال آینده باتوجه به شرایط اقتصادی خدمات دهی دشوار می شود.

ضرورتی بر تغییر عوارض تصویب شده وجود ندارد

عضو دیگر شورای اسلامی شهر بجنورد در ادامه این جلسه با تاکید براینکه ضرورتی برای تغییر، تمامی بندهای عوارض تصویب شده وجود ندارد، گفت: برخی از تعرفه ها در سال های گذشته به تصویب رسیده و قرار بر این شد، چنانچه تغییری در ارزش معاملاتی رخ داد طبق ضریب T محاسبه شود، بنابراین ضرورتی برای افزایش تعرفه ها نیست مگر اینکه سیاست های کلی تغییر کند.

 افزایش عوارض بر زندگی مردم اثربخش است، حتی اگر در طول عمرشان یک نوبت اقدام به اخذ پروانه ساخت کنندعلیرضا باغچقی اظهار کرد: افزایش عوارض بر زندگی مردم اثربخش است، حتی اگر در طول عمرشان یک نوبت اقدام به اخذ پروانه ساخت کنند.

باغچقی با بیان اینکه اخذ عوارض ۱۰ درصدی حتی بیشتر از میزان درآمد شهروندان است، تصریح کرد: تورم و آمارهایی که اعلام می شود با واقعیت ها مطابقت ندارد در حالی که باید واقیعت های زندگی مردم را دید، سپس تصمیم درست گرفت.

وی بر مدیریت هزینه های شهرداری تاکید کرد و افزود: باتوجه به اینکه نمی توانیم افزایش هزینه های شهرداری را نادیده بگیریم اما واقیعت امر این است که کاهش عوارض، کاهش هزینه های زندگی مردم را در پی خواهد داشت.

افزایش عوارض ها انتظار کیفیت خدمات را بالا می برد

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر بجنورد نیز در این جلسه با بیان اینکه افزایش عوارض ها، انتظار مردم را نسبت به بالابردن کیفیت خدمات شهرداری بیشتر می کند، گفت: چنانچه شهرداری خدمات بیشتر، با کیفیت بهتر ارائه و پروژه های عمرانی را افزایش دهد قطعا مردم راغب به پرداخت عوارض می شوند.

ابراهیم امانی با تاکید براینکه بین خدمات دهی و اخذ عوارض، باید توازن وجود داشته باشد، اظهار کرد: چنانچه هرساله به دلیل بالارفتن قیمت قیر، اتوبوس و ... میزان عوارض را افزایش دهیم اما خریداری نکنیم، مسلما اعتماد مردم را از دست خواهیم داد و مشارکت آنان کاهش پیدا می کند.

رئیس کمیسیون خدمات و زیست شهری نیز در ادامه این جلسه گفت: شهرداری ها درآمد پایدار ندارند چرا باید پرداخت حقوق کارکنان را مردم پرداخت کنند؟

جمشید گریوانی با بیان اینکه پرداخت حقوق کارکنان شهرداری مشکل دولت است، اظهار کرد: امروز دستگاه های اجرایی توانایی مسئولیت پذیری را ندارند.

گریوانی افزود: متاسفانه ناچاریم برای ارتقاء سطح خدمات دهی در شهر، تعرفه های محلی را افزایش دهیم که این درد بزرگی است.

افزایش عوارض ها برای مردم خطرناک است

رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد نیز در این جلسه گفت: شهرداری نمی تواند خدمات خود را متوقف کند، بنابراین ملزم به افزایش عوارض می شود که این شیوه برای مردم خطرناک  و آنان تحمل این همه فشار را ندارند.

مهدی محمدی اظهار کرد: باتوجه به اینکه هرساله به سطح خدمات رسانی شهرداری افزوده می شود، ضرورت دارد در برنامه و بودجه به این امر مهم توجه بیشتری بشود، بنابراین نمایندگان بخاطر مردم رایزنی لازم را داشته باشند.

محمدی افزود: دفترچه عوارض برای خدمات رسانی مناسب به شهروندان تدوین شده، چنانچه افزایشی نداشته باشد قطعا خدمات دشوار می شود مگر اینکه دولت وظایف خدمات شهرداری را کم کند.

شهرداری نمی تواند خدمات خود را متوقف کند، بنابراین ملزم به افزایش عوارض می شود که این شیوه برای مردم خطرناک  و آنان تحمل این همه فشار را ندارندوی در ادامه به قطع درآمدهای پایدار شهرداری از سوی دولت اشاره کرد و گفت: دولت برخی عوارض همانند سوخت را که تاکنون به شهرداری ها داده می شد محروم کرده، بنابراین شهرداری ملزم می شود برای خدمات رسانی به مردم دستش را بیشتر در جیب آنان کند.

رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد تصریح کرد: وقتی تک تک بندهای درآمدی شهرداری از محل بودجه عمومی کشور کم شود، معنای آن را پیدا می کند که به مردم بگوییم به ازای هزینه ای که از این محل کسب می شد ملزم شدیم بیشتر در جیب شما دست ببریم چرا که شهرداری نمی تواند خدمات خود را قطع کند.

محمدی در ادامه این جلسه به قرائت نامه ای از استانداری پرداخت و گفت: نامه ای از سوی دفتر امور شهری استانداری رسیده مبنی براینکه با توجه به شرایط ویژه اقتصادی کشور، شهرداران ترتیبی اتخاذ دهند تا در ماه های پایانی سال با مدیریت صحیح درآمدها، حقوق کارکنان شهرداری ها پرداخت شود.

وی تصریح کرد: تاکنون چنین نامه ای سابقه نداشته و این به معنای نبود پول است، بنابراین باید قبول کنیم در شرایط خاصی قرار داریم که برای ساختن آینده باید سختی را در کنار توازن رعایت کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد ادامه داد: از هم اکنون تا شب عید، شهرداری باید حدود ۲۵ میلیارد تومان حقوق کارکنان را پرداخت کند و این یعنی شهرداری تا شب عید این ملبغ را از جیب مردم تامین کند.

محمدی افزود: دولت تمام اعتباراتی را که برای شهرداری ها در نظر گرفته، لغو کند به جای آن حقوق کارکنان را بدهد، آسفالت و قیر نمی خواهیم.

وی با بیان این که چهار ماه پیش برای خرید ۱۵ دستگاه اتوبوس اقدام شد، گفت: اکنون قیمت اتوبوس از ۶۰۰ میلیون تومان به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان رسیده، در این رابطه با شرکت مربوطه رایزنی کردیم که نوبت به نوبت ۱۰ دستگاه اتوبوس را برای تعمیر با نرخی مشخص بفرستیم اما اکنون می گویند حتی اگر قیمت ها را افزایش دهیم، قطعات وجود ندارد.

رئیس شورای اسلامی شهر بجنورد در ادامه به مسئولان امور مالی شهرداری تاکید کرد: برای ارائه بودجه سال آینده ردیف هایی که امکان حذف کردن آن وجود دارد، حذف و همچنین پروژه های عمرانی تا هنگامی که پروژه های عمرانی زخمی وجود دارد، تعریف نشود.

محمدی اضافه کرد: همچنین پروژه های عمرانی که طی پنج و ۶ سال تکرار شده اما نتیجه ای نداشته از ردیف بودجه سال ۹۸، حذف شود.

کد خبر 4512209

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =