توان تولید پنبه تراریخته در کشور وجود دارد/ ایران صاحب فناوری

سمنان - مرجع ملی ایمنی زیستی کشور بابیان اینکه امروز توان کشت پنبه تراریخته در کشور وجود دارد، گفت: امیدواریم تا پایان سال جاری مجوز این امر صادر شود.

به گزارش خبرنگار مهر، بهزاد قره یاضی ظهر چهارشنبه در نشستی با مدیران جهاد کشاورزی استان سمنان از پیگیری وزارت جهاد کشاورزی برای کشت پنبه تراریخته در کشور خبر داد و بیان کرد: امیدواریم تا پایان امسال مجوز کشت پنبه ترا ریخته در کشور صادر شود چراکه ایران اسلامی امروز از جنبه‌های تحقیقاتی درزمینهٔ مهندسی ژنتیک جزو کشورهای صاحب سبک و صاحب فناوری است لذا باید گفت ایران اسلامی سال‌های سال است که به فناوری مهندسی ژنتیک و تولید محصولات تراریخته دست پیداکرده و توان تولید داخلی آن را دارد.

وی با اشاره به نام‌گذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام سال حمایت از کالای ایرانی، بر لزوم توجه به داشته‌های علمی ژنتیکی کشورمان درزمینهٔ مجاز کشاورزی، ابراز امیدواری کرد که تا پایان امسال مجوز کشت پنبه ترا ریخته در کشور صادر شود.

مرجع ملی ایمنی زیستی کشور با اشاره به شرایط اقلیمی مناسب سمنان برای کشت پنبه اضافه کرد: این استان در صورت صدور مجوز کشت پنبه ترا ریخته می‌تواند جایگاه خوبی در این زمینه در میان استان‌های کشور داشته باشد.

قره یاضی با اشاره به برخی مزایای کشت پنبه تراریخته در کشور، کاهش تعداد سم‌پاشی موردنیاز برای داشت و برداشت پنبه را ازجمله این مزایا عنوان و تصریح کرد: تعداد دفعات سم‌پاشی موردنیاز برای تولید محصول پنبه بین سه تا ۹ مرتبه است که با انجام کشت تراریخته این عدد به یک یا دومرتبه کاهش می‌یابد.

وی با تأکید بر اینکه کاهش تعداد دفعات سم‌پاشی برای کشت محصول پنبه ترا ریخته هزینه تمام‌شده تولید این محصول را کاهش می‌دهد، تصریح کرد: از طرف دیگر کیفیت محصول پنبه ترا ریخته از نوع معمولی آن بهتر است؛ چراکه پنبه ترا ریخته عاری از سم است.

مرجع ملی ایمنی زیستی کشور افزایش عملکرد تولید محصول پنبه را از دیگر مزایای کشت پنبه تراریخته در کشور برشمرد و خاطرنشان کرد: با کشت پنبه تراریخته میانگین برداشت این محصول از دو تن و ۴۰۰ کیلوگرم در هر هکتار به چهار تن در هکتار رسیده و کشاورزان پیشتاز نیز می‌توانند تا هشت تن در هکتار پنبه تراریخته برداشت کنند.

قره یاضی با اشاره به افزایش قیمت پنبه در بازار ابراز داشت: امیدواریم تا سطح زیر کشت این محصول در استان سمنان با توجه به این افزایش قیمت و شرایط مناسب تولید این محصول با اقلیم آب و هوایی استان سمنان افزایش یابد.

کد خبر 4515063

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =