آسیب جامعه پزشکی به سلامت مردم لطمه می زند

سرپرست سازمان نظام پزشکی گفت: وظیفه ما است در مقابله با تهدید و تخریب جامعه پزشکی خط قرمزی داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا ظفرقندی عصرپنجشنبه در نهمین نشست کارشناسی مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی ایران با اشاره به مبانی و موضوعات مختلفی که پیرامون ارتباط بین جامعه پزشکی و حوزه سلامت وجود دارد افزود: حفظ منزلت و سرمایه اجتماعی جامعه پزشکی، حمایت از برنامه های سلامت محور، تبیین و تثبیت جایگاه والای اخلاق حرفه ای، مبارزه با تهدید و تخریب جامعه پزشکی و همچنین تعامل مثبت با وزارت بهداشت برای حل مشکلات از مهمترین احداث مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی ایران است.

وی با اشاره به اینکه جایگاه بدنه جامعه پزشکی با عنوان نیروی اصلی سازمان نظام پزشکی اظهار داشت: منزلت حرفه پزشکی دست خود ما است. اگر عملکرد خوبی داشته بابشم این منزلت بالا می رود و اگر یک تخلف عمده ای  رخ دهد جایگاه حرفه پزشکی پایین می آید.

وی با اعلام آمادگی سازمان نظام پزشکی در همکاری برای یک تلاش بیرونی و پالایش درونی افزود: جامعه پزشکی به رغم همه تهدیدها و تخریب ها همچنان در رتبه سوم در بین ۲۰ رتبه جایگاه اجتماعی جامعه قرار دارد.

ظفرقندی با تاکید بر حفظ منزلت حرفه پزشکی تصریح کرد: جامعه پزشکی از هر حرکت مثبتی که در حوزه سلامت انجام شود حمایت می کند.

وی با اشاره به اهمیت اخلاق حرفه ای اظهار داشت: سازماندهی اصلی اخلاق حرفه ای در دست انجمن ها است. اگر ما آسیب می بینیم یعنی اینکه اخلاق حرفه ای را رعایت نمی کنیم. پس وظیفه ما است که در جایگاه والای اخلاق حرفه ای نقش خودمان را ایفا کنیم.

رئیس شورای عالی نظام پزشکی با عنوان این مطلب که حرکت سازماندهی شده ای برای کاهش اعتماد عمومی حرفه پزشکی آغاز شده است، تاکید کرد: وظیفه ما است در بحث تهدید و تخریب جامعه پزشکی، خط قرمزی داشته باشیم. چون این تهدید و تخریب ها به سرمایه اجتماعی آسیب می زند و در نتیجه باعث لطمه زدن به سلامت مردم می شود.

سرپرست سازمان نظام پزشکی با عنوان این مطلب که ما در بحث استفاده از کارتخوان در مطب ها مشکلی نداریم، اظهار داشت: مشکل ما قانون است که می گوید تصمیم گیری برای این موضوع بر عهده سازمان امور مالیاتی است در حالی که کمیسیون تلفیق حرکتی انجام داده که با قانون خودش در تناقض است.

وی در ادامه به تعامل مثبت با وزارت بهداشت به عنوان یک راه حل کلیدی برای حل مشکلات حوزه سلامت اشاره کرد و افزود: اگر نگاه واقعی به اقتصاد سلامت نداشته باشیم برنامه های این حوزه با شکست مواجه می‌شود.

ظفرقندی گفت: البته برای تعیین تعرفه ها، راه محاسبه وجود دارد و مبنای آن عملکرد به همراه کارکرد به علاوه سود سرمایه و هزینه های استهلاک است که همه اینها قابل محاسبه است.

سرپرست سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه در یک دوره ای این محاسبات برای تعیین تعرفه های واقعی انجام شد، افزود: اگر تعرفه های واقعی معلوم شد آن وقت جامعه پزشکی، شرایط کشور و مردم را درک می کند و می داند چگونه با این شرایط کنار بیاید.

وی تدوین گایدلاین های اجرایی برای درمان را یکی از برنامه های وزیر بهداشت دانست و گفت: بدون کمک و پشتوانه انجمن ها این مجموعه به سامان نمی رسد.

کد خبر 4529699

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =