آمار درخواست پزشکان برای مهاجرت نگران کننده است

رئیس کل سابق سازمان نظام پزشکی ایران گفت: امروز بحث مشکلات نیروی انسانی معضل اصلی و دغدغه دلسوزان پزشکی کشور است که از آغاز راه تا سرانجام مسیر با چالش‌های متعددی روبه رو است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا ظفرقندی در مراسم تجلیل از جامعه خدوم پزشکی و تکریم و معارفه رؤسای کل سازمان نظام پزشکی اظهار کرد: وظیفه نظام پزشکی حمایت از مردم در برابر کاستی‌ها و مراقبت و رعایت اخلاق در درون حرفه پزشکی است.

وی افزود: جامعه پزشکی نقش مهمی را در دفاع مقدس ایفا کرده است و به درستی همگان به این نقش آگاه بوده و امروز می‌بینیم پزشکان جان خود و خانواده‌های خود را به خطر انداخته تا بتواند در برابر کرونا مقابله کنند و در این راه پزشکان و پرستاران و کادر درمان بسیاری به شهادت رسیدند.

ظفرقندی افزود: دو اثر و یادگار دوره گذشته سازمان نظام پزشکی یکی پرداختن به مقوله مهم اخلاق حرفه‌ای در نظر و عمل در تدوین آئین نامه کتاب و مصوبات و در اجرا و سازماندهی و رعایت اخلاق پزشکی توسط همکاران و دیگری ثبت خدمات ماندگار جامعه پزشکی در عرصه و بحران کرونا با استعانت از هنر و ادب در قاب ده جلد اثر فاخر بوده است.

رئیس سابق سازمان نظام پزشکی کشور اظهار کرد: وظیفه قانونی و مهم سازمان نظام پزشکی حمایت و صیانت از حرفه مندان در مقابل مشکلات و کاستی‌های بیرونی و مراقبت و تاکید بر رعایت اخلاق در درون حرفه است.

وی ادامه داد: اصلاح امور سلامت در شرایط امروز ایران به سامانه سه ضلع متصل و مرتبط با ساختار صحیح، اقتصاد سلامت و نیروی انسانی استوار است. اصلاح ساختار، بدون نظام ارجاع و سامانه الکترونیک میسر نمی‌شود در اقتصاد سلامت تقویت و تعمیق بیمه‌ها محاسبه و پرداخت هزینه تمام شده و واقعی خدمات و کاهش پرداخت مردم چاره کار است و امروز بحث مشکلات نیروی انسانی معضل اصلی و دغدغه دلسوزان پزشکی کشور است که از آغاز راه تا سرانجام مسیر با چالش‌های متعددی روبه رو است.

ظفرقندی گفت: شکوفایی جوانان فرهیخته در هر ملتی به امید و عدالت است و وقتی جوانی در آغاز راه با رتبه دورقمی کنکور در دانشکده پزشکی تهران پذیرفته نمی‌شود و فردی با رتبه چند هزار به همین دانشگاه راه می‌یابد نه امیدی به آینده می‌ماند و نه عدالتی بر جا باقی خواهد ماند.

وی بیان کرد: سختی‌های راه، مشکلات عدیده اقتصادی و اجتماعی و تعهدات گوناگون و متعدد قانونی و غیر قانونی در پایان این مسیر دشوار، شوق خدمت را زایل و میل به مهاجرت را در پزشکی افزایش می‌دهد.

ظفرقندی گفت: آمار درخواست گود استندینگ از سازمان نظام پزشکی به منظور مهاجرت آماری ناخوشایند و نگران‌کننده و نشانگر شرایط نامناسبی است که به جای پاک کردن صورت مسئله باید بیان شود و برای آن چاره اندیشید که البته به شرط نگرش علمی و داشتن گوش شنوا برای نصایح مصلحان و با کمی سعه صدر، چاره مناسب و راهکار حفظ این سرمایه‌های گرانقدر ملت وجود دارد.

کد خبر 5338043

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha