مطلوبیت آب  شرب در روستاهای قم از ۳۰ درصد به ۹۸ درصد رسیده است

قم - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قم گفت: در روستاهای قم مطلوبیت آب شرب از ۳۰ درصد به ۹۸ درصد در سال ۹۷ افزایش پیدا کرده‌است.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد احمدی جبلی شامگاه چهارشنبه در نشست خبری که در حاشیه نمایشگاه شکوه چهل ساله در مصلای قم برگزار شد با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب روستایی استان در سال ۷۷ تأسیس شد اظرها کرد: بسیاری از روستاها در اوایل انقلاب از نعمت آب شرب بهداشتی محروم بودند و لذا کار آبرسانی به روستاها به صورت تخصصی و کنترل شده آغاز شد.

وی افزود: در حال حاضر ۱۵۶ روستا با جمعیت بالغ بر۵۴ هزار نفر و در غالب ۳۴ هزار مشترک را تحت پوشش داریم و هم‌چنین برای پایدار و مستمر کردن آب روستاها به منابع آب محلی اکتفا نکردیم و اقدام به انتقال آب به روستاها از منابع آبی پایدار نمودیم.

احمدی جبلی اظهار  کرد: از سال ۸۴ انتقال آب به روستاهای استان آغاز شد و سال ۸۹ برای اولین بار توانستیم آب را به روستای بخش مرکزی مانند دهستان، قنوات و تعدادی از روستاهای دهستان قمرود که از وضعیت  آبی ناهنجاری رنج می‌بردند انتقال دهیم.

وی ادامه داد: اگر امروز به ۴۸ روستای استان قم انتقال آب صورت نمی‌گرفت یقینا تا به امروز این روستاها تخلیه شده‌بودند و ۴ روستا در بخش کهک شامل تیره، ویریج، خاوه و فردو پروژه آب‌رسانی به آن‌ها در حال اجراست و در سه ماهه اول سال ۹۸ شاهد افتتاح آب‌رسانی به این روستاها خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قم با اشاره به این‌که در حال حاضر دارای پتانسیل آب‌رسانی از آب انتقالی استان قم برای کلیه روستاهای استان هستیم، عنوان کرد: ۱۸ روستا در دهستان قمرود که در ۲ فاز به ۹میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد با تخصیص اعتبارات در سال۹۸ آب‌رسانی به دهستان  قمرود را به انجام می‌رسانیم.

وی تصریح کرد: در بخش خلجستان و جعفرآباد هنوز نتوانستیم و آب‌رسانی را انتقال ندادیم که با پیگیری‌های انجام شده و با به نتیجه رسیدن تخصیص آبی که برای این مناطق می‌خواهیم، آب‌رسانی به این دو بخش را در دستور کار خود خواهیم داشت.

شاخص بهره‌مندی آب  آشامیدنی در قم ۱۲ درصد بالاتر از میانگین کشوری است

احمدی جبلی ضمن بیان این‌که میانگین شاخص بهره‌مندی آب آشامیدنی در سطح کشور برای روستاها ۷۴ درصد است، افزود:  شاخص بهره‌مندی آب آشامیدنی در روستاهای استان قم از ۶۵ درصد در سال ۸۸ به ۸۶ درصد در سال ۹۷ افزایش یافته و ۱۲ درصد در استان قم بالاتر از میانگین کشوری هستیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان ادامه داد: درصد جمعیت تحت پوشش آب از ۱۲درصد در سال۵۷ به ۹۶درصد در سال۹۷، جمعیت تحت پوشش فاضلاب به ۲هزار ۱۴ نفر از دو روستای استان قم افزایش یافته‌است.

وی افزود: بخش روستایی در ۵سال اخیر از اعتبار ۱۵میلیارد تومان به ۸۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ افزایش یافته و به واسطه این اعتبار پروژه‌های ارزشمندی اجرا شده؛ در روستاها مطلوبیت آب شرب از ۳۰ درصد به ۹۸ درصد در سال ۹۷ افزایش پیدا کرده‌است.

احمدی جبلی ضمن اشاره به شدت گرفتن خشکسالی‌ها بیان کرد: با شرایط جدید خشکسالی ناسازگار هستیم و علاوه بر این‌که نوع مصرف را تغییر ندادیم، بدمصرفی نیز افزایش پیدا کرده‌است و در حال حاضر بحران کمبود آب نداریم و بحران اصلی سوء مدیریت مصرف آب توسط ما مسئولان و مردم است.

کد خبر 4536439

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =