کلیات بودجه تصویب نشود، حقوق کارمندان افزایش نمی‌یابد

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اگر کلیات لایحه بودجه ۹۸ تصویب نشود، افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان تا سه ماه آینده اعمال نخواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه جلسه علنی نوبت عصر روز شنبه مجلس محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در دفاع از کلیات لایحه بودجه اظهار داشت: بودجه سال ۹۸ قرار نیست مورد تائید یا عدم تائید قرار گیرد، در جلسه امروز فقط بحث کلیات لایحه بودجه مطرح است و رأی به کلیات، به منزله عبور از ایرادات بودجه نیست؛ تبصره به تبصره بودجه در صحن علنی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی ادامه داد: طبق لایحه بودجه سال ۹۸، مقرر شد حقوق کارمندان ۲۰ درصد افزایش یابد. اگر کلیات لایحه بودجه تصویب نشود و بودجه چند دوازدهم شود، حقوق کارمندان در سه ماه آینده حتی یک درصد نیز افزایش نخواهد یافت. در مورد طرح‌های عمرانی و نحوه پرداخت‌ها نیز نمی‌توانیم اقدام کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: از ریاست جلسه استدعا دارم که اگر احساس می‌شود برای تصمیم‌گیری نمایندگان، نیاز به بررسی بیشتری است، منع نکنید و اجازه دهید در جلسه بعد نیز کلیات لایحه بررسی شود.

نوبخت تصریح کرد: اگر لایحه برگردد، اعداد را کمتر یا بیشتر می‌کنیم اما در نهایت مجلس باید در این خصوص اظهارنظر کند و راه گریزی نداریم.

وی تأکید کرد: پیامی که رد لایحه بودجه به داخل، رسانه‌های خارجی و دشمنان و بازار ارز می‌دهد، پیام خوبی نیست؛ رد کلیات لایحه بودجه، کمکی به بهبود وضعیت اقتصادی نمی‌کند.

به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، اصلاح ساختار بودجه آماده شده است.

نوبخت خطاب به نمایندگان اظهار داشت: می‌دانید در اصلاح ساختار بودجه چه تصمیماتی اخذ شده است؟ شما راجع به بنزین نتوانستید تصمیم بگیرید و در مورد ۹۰۰ میلیارد تومان لایه‌های پنهانی نتوانستید تصمیم‌گیری کنید.

به گزارش مهر، در میانه اظهارات نوبخت، تعدادی از حامیان دولت که نگران رد کلیات لایحه بودجه بودند، صحن علنی را ترک کردند.

علی مطهری نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه را بر عهده داشت، گفت: عده‌ای تلاش دارند آبستراکسیون کنند.

وی از نمایندگان خواست تا به صحن علنی بازگردند.

پس از دقایقی تعداد نمایندگان حاضر در مجلس افزایش یافت و جلسه مجلس که برای دقایقی غیررسمی شده بود، رسمی شد.

در ادامه مطهری از نمایندگان خواست که رأی استمزاجی در مورد رأی‌گیری کلیات لایحه بودجه در جلسه علنی روز یکشنبه بدهند.

در نهایت نمایندگان با ۱۰۲ رأی موافق، ۱۰۷ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از ۲۱۲ نماینده حاضر در مجلس، با رأی‌گیری برای کلیات لایحه بودجه در جلسه علنی روز یکشنبه مخالفت کردند.

کد خبر 4543913

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =