مجموعه شعر «گریه بیدارمان نکرده هنوز» رونمایی و بررسی شد

شیراز- آیین رونمایی از کتاب «گریه بیدارمان نکرده هنوز» اثر رضا طبیب زاده با حضور سراینده اثر و جمعی از شاعران و منتقدان ادبی در سالن کنفرانس کتابدار برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، جمعی از استادان ادبیات دانشگاه، منتقدین ادبی، شاعران شیرازی و دوستداران شعر و ادبیات، بعدازظهر روز چهارشنبه ۱۵ اسفندماه در نشستی با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس، به بررسی مجموعه شعر «گریه بیدارمان نکرده هنوز» سروده رضا طبیب زاده پرداختند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس در آئین رونمایی از کتاب «گریه بیدارمان نکرده هنوز» با اشاره به اینکه توجه به صاحبان قلم بومی، از برنامه‌های جدی کتابخانه های عمومی است، عنوان کرد: برنامه «دیدار با آقای نویسنده» یکی از برنامه‌های این اداره کل است که از هفته کتاب سال جاری آن را آغاز کردیم. در این مدت برنامه‌هایی با نویسندگان و شاعران داشتیم و برنامه‌های نقد و رونمایی بسیاری در این طرح برگزار شده است.

روح الله منوچهری ادامه داد: در اجرای برنامه‌ها سعی بر این است که تمرکز زدایی کنیم. بر همین اساس بسیاری از برنامه‌های در شهرستان‌های فارس برگزار شده است و حاصل اینها اتفاق‌هایی مثبتی است که در حوزه ترویج کتابخوانی صورت گرفته است. به طوریکه امسال در مقایسه با سال گذشته ۲۰ درصد افزایش اعضای کتابخانه های عمومی را شاهد بودیم.

وی با تأکید بر اینکه در اجرای برنامه‌های خود به اهالی قلم در استان توجه داریم، ادامه داد: در کتابخانه های عمومی از نویسندگان بومی حمایت می‌کنیم این هم شامل خرید آثار نویسندگان و هم معرفی آنها در برنامه‌های در حال اجراست. با این نگاه کتابداران و اعضا را به سمت شناخت نویسندگان و شاعران فارس خواهیم برد.

عضو هیئت علمی بخش ادبیات دانشگاه شیراز نیز در ادامه این دیدار به بررسی و بیان ویژگی‌های دفتر شعر «گریه بیدارمان نکرده هنوز» پرداخت و گفت: در این کتاب ۳۷ شعر وجود دارد و در ۱۲۸ صفحه چاپ شده و حاصل ده سال شاعری طبیب زاده است که استمرار شاعر در این کار را نشان می‌دهد. مخاطب در این کتب با سیر تحول مثبت سراینده روبرو می‌شود.

دکتر محمد مرادی با بیان اینکه رضا طبیب زاده شاعری موزون است، ادامه داد: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کتاب توجه به وزن است؛ در این کتاب ۱۴ وزن هست که بسامد متعادلی است برای ۳۷ شعر. وزن‌ها نیز در این کتاب تنوع مناسبی دارند. وی وجود شیوه‌های متفاوت استفاده از ردیف و قافیه و قالب‌های شعری را نکته مثبت دیگر این کتاب قلمداد کرد.

استاد ادبیات دانشگاه شیراز وجود چندصدایی را از نکات برجسته در کتاب «گریه بیدرمان نکرده هنوز» برشمرد و گفت: شاعر همزمان به چند بعد ادبیات کهن، سینما و روایت و داستان، مسائل اجتماعی، شعر معاصر و دین و مذهب توجه دارد. این ضلع‌ها به شاعر کمک کرده تا شعرش را با مخاطب‌های گوناگون متصل کند. در این کتاب تضاد عقل و عشق؛ شیخ و شاعر و سنت و مدرنیته را می‌بینیم؛ اما کتاب در استفاده از تضادها به تعادل ساختاری و فرمی رسیده است.

مرادی، طبیب زاده را یکی از شاعران موفق دهه شصت فارس دانست و گفت: آبشخورهای متفاوت در ذهن این شاعر جوان، او را به سمتی برده که در شعرش نوآوری، تکثر، فضاسازی، چندصدایی، ساختارشکنی و تضاد وجود دارد.

محسن رضوی منتقد ادبی و شاعر استان فارس نیز در ادامه بررسی این کتاب با بیان اینکه کتاب «گریه بیدارمان نکرده هنوز» اثری وزین با چینش خوب است، گفت: ویژگی مهم این کتاب، ترکیب موضوع‌های عاشقانه و اجتماعی است.

رضوی با یادآوری اینکه، در کتاب هنجارشکنی وجود دارد اما شیوه هنجارشکنی آن ملایم است، ادامه داد: رضا طبیب زاده شاعری است که برای شعر خودش دنبال موضوع نمی‌گردد. او حرف دارد و شعر را در خدمت حرف‌های خودش گرفته است.

این منتقد ادبی به روایت گری در کتاب طبیب زاده اشاره و اضافه کرد: در شعرها، ریز موضوع‌ها و ارجاع‌های درون متنی و برون متنی بسیار وجود دارد که گاهی با ازدحام روبرو می‌شود. شاعر در این کتاب سعی داشته زلال بماند و شعرهایش نمایی از درون خود باشد؛ امیدوارم پس از این هم به همین شیوه ادامه دهد و دچار مصلحت اندیشی نشود.

ابعاد شعری کتاب بخش‌هایی از شخصیت من هستند

در ادامه این دیدار رضا طبیب زاده به معرفی کتاب شعر خود پرداخت و گفت: در این مجموعه تمام مدل شعرهایی که دوست داشته و از آنها دفاع دارم را آوردم. هم شعر پاستوریزه و شعر آوانگارد. از نظر محتوایی نیز هم اشعار آئینی در این کتاب هست و هم شعرهای عاشقانه و عصیانگر.

وی با تأکید بر اینکه همه ابعاد شعری، بخش‌هایی از شخصیت من هستند، بیان کرد: من اصرار داشتم که همه اینها در کتاب باشد زیرا تفاوتی در جهان بینی این اشعار نمی بی نم؛ من نه چیزی را سانسور نکردم و نه به چیزی که نبودم تظاهر کردم.

طبیب زاده مهم‌ترین انگیزه چاپ این کتاب را در بوته نقد قرار گرفتن اشعارش دانست و گفت: تا زمانی که شعرها چاپ نشده و به صورت کتاب منتشر نشوند، مواجه جدی با آن صورت نمی‌گیرد. اصلی ترین انگیزه من این بود که منتقدین، صاحب نظران و مخاطبان این اثر را نقد کنند و چیزی که من را دلسرد کند این است که این آثار نقد نشوند.

در ادامه این نشست و پس از شعرخوانی جمعی از شاعران شیراز، از کتاب «گریه بیدارمان نکرده هنوز» سروده رضا طبیب زاده رونمایی شد.

کد خبر 4561502

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =