رونمایی از نمادهای شیراز در سال ۹۸

شیراز- مدیر سابق سازمان سیما منظر و فضای سبز شهرداری شیراز از رونمایی نمادهای این شهر در هفته شیراز سال آینده خبرداد.

به گزارش خبرنگار مهر، جهانبخش میرزاوند که به سمت مدیرکل خاک وزارت جهادکشاورزی منصوب شده بعد از ظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اصحاب رسانه چراغ و روشنایی آگاهی بخشی بر دیوان سالاری‌های اداری هستند، گفت: در یکسال گذشته تمام تلاش من این بود که فرایند را جایگزین سلیقه‌های شخصی کنم.

وی با تاکید بر اینکه سازمان تحت مدیریتش هر دستور العمل و بخشنامه‌ای حتماً الزامات قانونی را رعایت کرده، افزود: وقتی قانون حاکم شود مسلماً فساد از یک سازمان رخت بر می‌بندد.

میرزاوند با بیان اینکه در مدت خدمت در سازمان سیما منظر و فضای سبز شهرداری برای اینکه شیراز را مدیریت کنیم هیچ یادمان و نماد یکبار مصرفی ساخته نشد، افزود: با فراخوان کشوری بیش از ۴۵۰ طرح به سازمان رسید که به داوری دانشگاهیان کارشناسان و صاحبنظران رسید؛ بسیاری از المانها که سفارش دادیم در هفته شیراز سال ۱۳۹۸ رونمایی می‌شود.

مدیر سازمان سیما و منظر شهرداری با بیان اینکه تلاش شده، پارک مینیاتوری شیراز مانند این شهر منحصربفرد باشد، عنوان کرد: لذا با جلسات متعدد با صاحب نظران تصمیم بر این شد که این پارک باید ویژه شیراز باشد و کپی نباشد.

میرزاوند از رونمایی اولین حجم مینیاتوری شیراز خبر داد و گفت: در فاز اول این پارک، توده‌های سنگ به دست هنرمندان شیرازی تراشیده می‌شود. وی با اعلام اینکه پارک مینیاتوری شیراز در جوار بوستان گل‌ها قرار دارد افزود: دومین کار ما بر این اساس که تمام آثار معماری اصیل شیرازی دارای کاشی کاری گل و مرغ است، لذا وجود بوستان گل در این شهر یک ضرورت بود که فاز اول این پارک در جاده منصور آباد آماده افتتاح است؛ ۲.۵ هکتار این پارک آماده شده است،

میرزاوند، اضافه کرد: فازهای بعدی بوستان مینیاتوری شیراز حاوی المان‌ها و یادمان‌های کشوری است و به ترتیب منطقه‌ای و جهانی به آن افزوده خواهد شد؛ پارک مینیاتوری شیراز بر اساس بنای تاریخی تخت جمشید از سنگ به وجود می‌آید.

مدیر پیشین فضای سبز شهری شیراز با بیان اینکه امسال بیش از ۲۰ نقطه با طرح‌های شهری گل آرایی شده است، اضافه کرد: سال جاری هم فضای سبز شهری و گل کاری در شأن شیراز انجام شده است به نحوی که ۹۹ درصد کاشت گل‌ها و گل آرایی‌ها به پایان رسیده است.

وی یادآور شد: حوزه زیباسازی شهر از یک منطق کارشناسی برخوردار شد و نقاشی‌های دیواری در ۱۱ نقطه شهر مبتنی بر فرهنگ ایرانی اسلامی و زیباشناسی است.

به گفته میرزاوند، مطالعه فاز اول آبیاری شهری انجام شد درحالیکه پلاک کوبی و شناسنامه دار کردن درختان با یک شیوه جدید شروع شده است. وی افزود: شهرداری شیراز امسال اقدام به تولید گل و گیاه در گویم کرد؛ این درحالیست که ناظرین فضای سبز همچون کارهای دیگر فنی به مشاور سپرده شد.

این عضو انجمن خاک شناسی کشور در ادامه عنوان کرد: برای تولید و توسعه پایدار، حفظ خاک یکی از کلید واژگان کشور است بدین خاطر بالاخره قانون خاک در مجلس کنونی تصویب شد.

وی با اطمینان خاطر عنوان کرد: شیراز آمادگی کامل برای نوروز دارد.

مدیرکل خاک وزارت جهاد کشاورزی و نماینده ایران در شاخه خاک در سازمان خواربار جهانی در ادامه گفت: برای اینکه بهانه‌ای به سازمان‌های بین المللی جهت تعلیق ایران داده نشود به این سمت منصوب شدم.

میرزاوند تصریح کرد: مهمترین نکته مثبت دوران فعالیت من در سازمان سیما منظر و فضای سبز شهرداری شیراز، مبارزه با فساد و فرآیند سازی در سازمان بود.

وی درخصوص حاشیه‌های بوجود آمده پس از تغییر نماد میدان قرآن شیراز اعلام کرد: طاووس باید فرایند کارشناسی را می‌گذراند زیرا خاطره جمعی مردم شیراز است؛ طرح کنونی ۲ بار در کمیته فنی مربوطه رد شد و مصوبه فنی ندارد.

میرزاوند ادامه داد: سر سبزی شیراز و زیبایی آن به خاطر طبیعی بودن و اصیل بودن این شهر است از این رو شیراز را باید اصیل و زیبا ساخت.

به گفته مدیر پیشین فضای سبز شهرداری شیراز، ۴۰ درصد از حجم چمن‌های شیراز کاسته خواهد شد و امسال برای اولین بار به مناسبت روز درختکاری توسط استاندار فارس و شهردار شیراز گیاه طبیعی منطقه کاشته شد.

کد خبر 4568192

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =