افزایش اعزام گروه‌های جهادی دانشجویی در نوروز ۹۸

مسئول جهاد سازندگی سازمان بسیج دانشجویی گفت: امسال حدود ۳۱ هزار جهادگر در ایام نوروز ۹۸ خدمات رسانی می کنند و اعزام گروه‌های جهادی دانشجویی نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از قشرهایی که در طول سال دغدغه اردوهای جهادی را دارند، دانشجویان هستند که علاوه بر تعطیلات تابستان در ایام نوروز نیز عازم مناطق محروم می‌شوند. نوروز ۹۸ نیز دانشجویان طبق روال هرساله عازم مناطق محروم می‌شوند، اردوهای جهادی دانشجویی امسال از ۲۰ اسفند ۹۷ آغاز شده و تا ۲۰ فروردین ۹۸ ادامه خواهد داشت.

فعالیت گروه‌های جهادی در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ سیر صعودی داشته و حوزه‌های جدیدی در این عرصه تعریف شده است که در گفتگو با مسئول مرکز مطالعات و هدایت حرکت‌های جهادی به آن پرداخته‌ایم.

اعزام ۳۱ هزار جهادگر به مناطق محروم در ایام نوروز ۹۸

صادق مفرد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اعزام اردوهای جهادی در ایام نوروز ۹۸ گفت: امسال حدود ۳۱ هزار جهادگر در قالب ۱۶۰۰ اردوی جهادی در ایام نوروز به مردم مناطق محروم خدمات رسانی خواهند کرد. این اردوی جهادی از ۲۰ اسفند شروع شده و تا ۲۰ فروردین ۹۸ ادامه خواهند داشت.

وی افزود: از این تعداد، نیمی از جهادگران با گروه‌های محلات همراه خواهند شد، ۳۸ درصد با گروه‌های دانشجویی و ۱۲ درصد هم با سایر اقشار مانند گروه‌های دانش آموزی، پزشکی، کشاورزی و زنان همراه شده و فعالیت خواهند کرد.

حضور ۳۷ درصد دانشجویان خانم در گروه‌های جهادی

مسئول مرکز مطالعات و هدایت حرکت‌های جهادی افزود: گروه‌های دانشجویی را ۳۷ درصد خواهران و ۶۳ درصد برادران و گروه‌های محلات را ۲۴ درصد خواهران و مابقی را برادران تشکیل می‌دهند.

تشکیل اردوهای ۱۰ روزه دانشجویی

وی ادامه داد: اردوها در بخش محلات به صورت ۷ روزه و گروه‌های ۲۰ نفره و در بخش دانشجویی به صورت ۱۰ روزه و در گروه‌های ۳۲ نفره خواهند بود.

استان‌هایی که بیشترین اعزام گروه‌های جهادی دارند

مسئول مرکز مطالعات و هدایت حرکت‌های جهادی افزود: بیشترین اعزام‌ها از استان‌های فارس، خوزستان، تهران بزرگ و کرمان است.

افزایش ۱۰ درصدی گروه‌های جهادی دانشجویی

وی خاطرنشان کرد: گروه‌های جهادی دانشجویی هم نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داشته‌اند که این نشان دهنده استقبال دانشجویان برای حضور در اردوهای جهادی است.

مفرد افزود: امسال در چند جا کار قرارگاهی نیز داریم که حضور جهادگردان بیشتر است، قرارگاه شهید احمد کاظمی در هشت بندی هرمزگان که تعدادی جهادگر حضور پیدا می‌کنند، قرارگاه جهادگران رضوی در منطقه خراسان رضوی، اطراف نیشابور که ۴۰۰ دانشجوی جهادی در این منطقه حاضر شده و خدمت رسانی می‌کنند.

افزایش تعداد گروه‌های جهادی در استان کرمانشاه

وی ادامه داد: قرارگاه سوم در استان کهگیلویه قرار دارد و در کرمانشاه کار قرارگاهی صورت نمی‌گیرد اما حجم و تعداد گروه جهادی در این استان خوب است و جهادگران بر روی پروژه‌های نیمه کاره فعالیت خواهند کرد و همچنین در جنوب کرمان نیز به دلیل میزان محرومیت اعزام جهادگران زیاد است.

محرومیت زدایی ۴۰ هزار پروژه با همکاری گروه‌های جهادی

مسئول جهاد سازندگی بسیج دانشجویی تصریح کرد: بسیج سازندگی تعهد کرده تقریباً ۴۰ هزار پروژه محرومیت زدایی را در ۴۰ سالگی انقلاب انجام دهد و این هم قرار است با کمک‌های گروه‌های جهادی انجام شود.

وی افزود: در همین راستا برای شروع کار هم با سازمان بهزیستی برای ساخت، تکمیل و مرمت ۱۵ هزار منزل مسکونی تفاهم کرده‌ایم که البته بیشتر آن ساخت منزل مسکونی است. تلاش ما این است که این کارها توسط گروه‌های جهادی انجام شود.

مفرد اظهار داشت: گروه‌های جهادی خوشبختانه در حوزه آبرسانی، اشتغال و خدمات رسانی به حاشیه شهرها هم ورود کرده‌اند و انشاالله در این راستا هم شاهد خدمات خوب گروه‌های جهادی خواهیم بود.

تمرکز جهادگران در مناطق محروم تا کسب حداقل‌ها

وی تاکید کرد: برنامه ما این است که هر گروه جهادی ۳ تا ۵ سال بر روی یک منطقه محروم تمرکز کند و جابه‌جایی صورت نگیرد تا منطقه به حداقل‌هایی از امکانات و توانمندی دست یابد بعد گروه جهادی از مناطق مذکور خارج شوند و از بین جوانان منطقه‌ها گروه جهادی شکل گیرد.

مسئول مرکز مطالعات و هدایت حرکت‌های جهادی یادآور شد: ۶ درصد از اردوها خارج استانی بوده و مابقی هم در استان‌های خود فعالیت خواهند کرد.

وی ادامه داد: موضوع بعدی که روی آن تمرکز کرده‌ایم، کار کردن در محلات و نقاط شهری دارای آسیب است که ورود گروه‌های جهادی به این موضوع بیشتر شده است. این گروه‌ها در طول سال کار می‌کنند و جنس فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند جدا از کار در روستا و گروه جهادی است.

ورود ۴۰۰ دانشگاه به مسائل حاشیه شهر

مفرد افزود: در حال حاضر ۴۰۰ دانشگاه نزدیک‌ترین منطقه حاشیه شهر دانشگاه خود را انتخاب کرده و به توانمندسازی آن منطقه مشغول هستند و خدمات درمانی، علمی و آموزشی ارائه می‌دهند که خود یک نهضت جدیدی است که به تازگی شکل گرفته است.

شکل‌گیری نسل جدید دانشجویان مساله محور

وی ادامه داد: یکی دیگر از کارهایی که بر روی آن متمرکز شده‌ایم، سوق دادن گروه‌های دانشجویی به سمت کارهای مساله محور از جنس مشکلات مردم است که دانشجویان مشکلات را احصا کرده و آن را در دانشگاه بررسی کنند، به راه حل رسیده و پاسخ آن را بین مردم گفتمان کرده از مسئولان مطالبه کنند.

مفرد تاکید کرد: در سال جدید دانشجویی، نسل جدید گروه‌های مساله محور شکل می‌گیرد.

وی یادآور شد: در سال جدید پایگاه‌های بسیج سراسر کشور به عنوان گروه‌های محلات که دارای ظرفیت بوده ولی گروه جهادی تشکیل نداده‌اند، گروه جهادی تشکیل خواهند داد، حتی اگر بنا باشد که در محل خود فعالیت کنند، نباید هیچ مسجد و پایگاهی خالی از گروه جهادی باشد.

وی افزود: پایگاه اطلاع رسانی جهادگران به نشانی http://jahadgaran.org/ است که سایت رسمی جهادگران بوده و صفحات مجازی هم دارد. مردم برای شرکت در اردوهای جهادی، در قالب پنل «همه باهم» می‌توانند در اردوهایی که اعلام میزبانی کرده‌اند، ثبت نام کنند.

راه اندازی سامانه اطلس جهادی در سال ۹۸

مفرد یادآور شد: همچنین قرار است سامانه جامع مدیریتی در سال ۹۸ به نام سامانه «اطلس جهادی» راه اندازی شود که ریز اطلاعات فعالیت‌های جهادی و اطلاعات مناطق محروم آنجا درج شود.

وی درباره اینکه گروه‌های جهادی بیشتر در چه ایامی اعزام می‌شوند گفت: اوج حضور گروه‌های جهادی تابستان و ایام عید است ولی در کل سال نیز اعزام صورت می‌گیرد.

کد خبر 4571061

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 4 =