لقاء‌الله در گرو همراهی با امام معصوم است/ ضرورت شناخت ائمه (ع)

شاهرود - عضو خبرگان رهبری با بیان اینکه لقاء‌الله در گرو همراهی با امام معصوم (ع) است، گفت: اگر کسی در دنیا از امام خود جدا نشد می‌تواند در قیامت نیز لقاء‌الله را تجربه کند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سید مهدی میرباقری شاهرودی شامگاه سه‌شنبه در جمع مردم شاهرود به میزبانی مسجد ابوالفضل (ع) بین النهرین این شهر در راستای سلسله دروس امام شناسی، با بیان اینکه امام حسین (ع) وقتی از مکه خارج شدند خطابه معرفی دارند که می‌فرمایند هرکس آمادگی دارد که خونش را در راه خدا بدهد با ما کوچ کند، تاکید کرد: همراهی با امام در این سخن دارای چهار مرحله است که نخستین آن‌ها آمادگی انسان برای حضور در مسیری است که امام قرار دارد.

وی با بیان اینکه اگر کسی دلبسته به دنیا بود، برای کوچ با امام آماده نیست، افزود: دومین ویژگی در کلام امام حسین (ع) در این خطابه معروف، آمادگی برای دیدار و لقاء الله است که برخی از آن به مرگ تعبیر می‌کنند بنابراین انسان باید آماده باشد تا به عوالم دیگر وارد شود.

باید از دنیا دست کشید

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی با بیان اینکه اگر کسی دست از دنیا کشید و خود را بزرگ‌تر از دنیا دید آماده کوچ می‌شود، ابراز کرد: یکی دیگر از برداشت‌ها از لقاء الله دیدار خداوند است یعنی انسان آماده باشد تا خدا را ملاقات کند.

میرباقری شاهرودی با بیان اینکه ملاقات با خدا حتماً اتفاق می‌افتد اما معنای آن دیدن بصری و جسمانی خدا نیست، گفت: انسان برای ملاقات و لقاء الله به این دنیا آمده و نه برای زندگی در این دنیا و دیدن زمین و آسمان و همسر، مادر، فرزند و دوست و …؛ لیکن باید گفت ما نیامده‌ایم که با زمینیان زندگی کنیم انسان خلق شده تا به ملاقات خدا بپردازد چرا که سایر چیزها همیشگی نیستند و همواره همراه انسان نخواهند بود.

وی افزود: در دعای ابوحمزه ثمالی بیان می‌شود که انسان وقتی وارد عالم برزخ می‌شود به او بیان می‌شود که همانطور که تو را خلق کردیم اکنون نیز هیچکس با تو همراه نیست لذا باید گفت نباید بگذاریم تا امور دنیا حجاب بین ما و لقاء الله باشد چرا که هدف از آمدن ما به این دنیا ملاقات خدا است.

خداوند دوست داشتنی‌ترین چیز است

این استاد دانشگاه و خارج فقه حوزه علمیه با بیان اینکه لقاء الله امری روشن است، گفت: خداوند که از همه چیز دوست داشتنی‌تر است و در همه احوال با ما است اما گاهی این ارتباط یک طرفه می‌شود و ما با خدا نیستیم و دل در گرو امور دنیایی داریم لذا حاصل عمر ما باید کنار زدن موانع دنیایی و آمادگی برای لقاء الله باشد.

میرباقری شاهرودی با بیان اینکه لقاء الله امری حتمی است اما این امر به معنای ملاقات جسمانی نیست، تاکید داشت: هیچ مؤمن و شیعه‌ای قائل به ملاقات جسمانی خدا نیست، برخی فرقه‌های غیر مسلمان و مسلمان معتقد هستند که انسان با کنار رفتن پرده‌ها می‌تواند جسم خدا را ببیند حتی برخی خدا را تشبیه می‌کنند روزی از حضرت علی (ع) پرسیدند که آیا پروردگارت را دیده‌ای و ایشان فرمودند من پروردگاری را که نبینم نمی‌پرستم و درباره آن توضیح داده‌اند که هیچ چشمی نمی‌تواند خدا ببیند و لذا قلب مؤمنان است که نور حقیقت الهی و ایمان را در دلش محقق می‌سازد و اینگونه انسان می‌تواند خدا را ببیند.

وی افزود: در روایات همچنین آمده که دیدار خدا حداقل‌ترین حالت‌ها این است که انسان به این ایمان برسد و خود بگوید که اگر من خدا را نمی بی نم او که همیشه ناظر و حاضر است و مرا می بیند لیکن باید گفت انبیا الهی و پیامبر (ص) آمده‌اند تا ما را به لقاء الله برسانند.

امام وجه الله است

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی با طرح این پرسش که لقاء الله چیست، گفت: از امام رضا (ع) نقل است که روزی اباصلت از ایشان پرسید آیا این حدیث که از شما نقل شده لا اله الی الله ثوابش مانند دیدار خدا محسوب می‌شود، درست است؟ ایشان فرمودند بله؛ اما توضیح دادند که اگر کسی موحد به وجه خدا نظر می‌کند و وجه الله همین حجج الهی و انبیا و ائمه هستند که نظر به ایشان نظر به وجه الله است.

میرباقری شاهرودی با بیان اینکه اگر کسی خیال می‌کند که خداوند چهره‌ای دارد و پرده‌ای از روی این چهره کنار رفته و انسان می‌تواند خدا را ببیند، دچار کفر شده است، بیان کرد: اگر انسان به هرجا نگاه کند وجه خدا را می بیند لذا اگر به درون خودمان بنگریم می‌توانیم وجه الله را ببینیم و این امر در عالم، برزخ، قیامت و … نیز ادامه دارد پس باید گفت این وجه الله است که از طریق آن خداوند به ما توجه می‌کند و ما نیز به خداوند متعال می‌نگریم.

وی با بیان اینکه امام معصوم دیگر وجه الله است، افزود: این به آن معنی نیست که امام خدا است و یا خدا در او حلول کرده این امر به آن معنی است که اگر کسی امام را دید وجه الله را نظر کرده است و این امر نیازمند آمادگی دارد لذا نقل است که می‌فرمایند در دوران ظهور متقیان مد نظر و سمع پیدا می‌کنند یعنی دیدشان امتدادی پیدا می‌کند که آمادگی دیدار خدا برایشان مهیا می‌شود و این به آن معنی است که چشم و گوش آن‌ها باز می‌شود و در همان جایی که هستند امامشان را می‌بینند و صدایش را می‌شنوند و دیگر نیازی به هیچ ابزاری هم ندارند.

وجه مشترک بین امام و قرآن

عضو خبرگان رهبری با بیان اینکه ظهور و غیبت نیز تنها وجه جسمانی ندارد بلکه حقیقت ولایت از جامعه غایب می‌شود، تاکید کرد: همزمان با ظهور حقیقت ولایت الهی نیز ظاهر می‌شود و ما اگر بخواهیم آن را درک کنیم نیاز داریم تا تحولی در درون ما ایجاد شود.

میرباقری شاهرودی با بیان اینکه یک وجه مشترک بین امام و قرآن وجود دارد، گفت: آیات الهی در قرآن از سوی خدا نازل شده اما برای غیر مؤمنان در راستای درک آیات قرآن حجابی قرار دارد که آن را نمی‌فهمند، یعنی مؤمن اگر با خواندن قرآن بسیاری نکات را در می‌یابد غیر مؤمن آن را نمی فهمد چرا که حجابی بر روی چشمانش قرار دارد حتی خداوند در قرآن می‌فرمایند گوش‌های غیر مؤمنان سنگین است و توان دریافت را ندارد پس در نتیجه انسان برای لقاء الله نیز باید آمادگی پیدا کند که در نتیجه آن پرده‌ها از مقابل چشمانش کنار می‌رود.

وی افزود: مؤمن هرچه قرآن را می‌خواند همان میزان آن را می فهمد ولو این امر برای غیر مؤمن امکان پذیر نیست در نتیجه امام معصوم نیز همین گونه است، همانگونه که قبلاً نیز بیان شد یک وجه مشترک بین امام و قرآن همین است یعنی مؤمن هر میزان به امام نزدیک باشد بیشتر به لقاء الله می‌رسد.

مؤمنان مد نظر و سمع پیدا می‌کنند

این مدرس خارج فقه حوزه علمیه با بیان اینکه اگر مؤمنان مد نظر و سمع پیدا کنند هرکجا که نگاه کنند خدا را می‌بینند همانطور که وجه الله یعنی امام را می بیند، تاکید کرد: از پیامبر (ص) نقل است که می‌فرمایند مجازات غیر مؤمنان این است که در روز قیامت مرا نمی‌بینند در نتیجه وجه الله را ملاقات نمی‌کنند.

میرباقری شاهرودی در ادامه به حدیث دیگری از امام رضا (ع) اشاره کرد و با بیان اینکه اباصلت از امام پرسید آیا درست است که می‌گویند مؤمنان در بهشت در منازلشان خدا را می‌بینند، تاکید کرد: ایشان حدیث را تصدیق کردند اما توضیح دادند که بهشت درجات مختلفی دارد و در آن منازل فراوانی وجود دارد که هرکدام بنا به میزان بندگی و توحید است لذا مؤمنان در همان منزلشان رسول الله (ع) و ائمه را می‌بینند که این همان وجه الله است که ما به آن هم نشینی با اولیا الله می‌گوئیم که در نتیجه اطاعت خدا حاصل می‌شود.

وی با طرح این پرسش که چگونه می‌شود از خدا اطاعت کرد و در آخرت به لقاء الله رسید، تاکید داشت: هرکس می‌خواهد به لقاء الله برسد باید امام را دریابد پیامبر (ص) فرمود هرکس مرا در زمان حیات و مرگ زیارت کند گویی خدا را زیارت کرده است.

این مدرس حوزه و دانشگاه با بیان اینکه شناخت امام برای انسان دارای ضرورت است، بیان کرد: در دعای عرفات می‌خوانیم آنکه سال‌های سال زندگی کرده و خدا پیدا نکرده انگار هیچ درنیافته و آن کس که خدا را پیدا کرده انگار همه چیز را دریافته است در نتیجه باید گفت اگر کسی در دنیا به لقاء الله نرسید در آخرت نباید دنبال آن باشد.

کد خبر 4588830

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =