جریان سازی قرآنی و رسانه ای مسابقات «مفازا» در کشورهای عربی

رضوی گفت: مسابقات مفازا جریان سازی قرآنی و رسانه‌ای را در ماه رمضان به وجود آورد تا جایی که بسیاری از شبکه‌های جهان اسلام سعی در ارائه نمونه‌هایی شبیه به این مسابقات در شبکه‌های خود شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری مسابقات قرآنی تلویزیونی شبکه جهانی الکوثر با عنوان «مفازا» صبح امروز ۹ اردیبهشت ماه با حضورسید عباس رضوی مدیرگروه معارف شبکه جهانی الکوثر، حیدرجاودان تهیه کننده مسابقات مفازا و احمد نجف مجری این مسابقه برگزار شد.

درابتدای این نشست رضوی با اعلام برگزاری دوازدهمین دوره مسابقات گفت: مسابقات قرآنی «ان للمتقین مفازا» در ماه مبارک رمضان از سوی شبکه جهانی الکوثر برگزار می‌شود.

مدیرگروه معارف شبکه جهانی الکوثر بیان کرد: مسابقات مفازا جریان سازی قرآنی و رسانه‌ای را در ماه مبارک رمضان به وجود آورد تا جایی که بسیاری از شبکه‌های اتحادیه رادیو تلویزیون‌های جهان اسلام سعی در ارائه نمونه‌هایی شبیه به این مسابقات در شبکه‌های خود شدند.

وی ادامه داد: این دوره در چهار دوره شش روزه برگزار می‌شود و مرحله مقدماتی آن قبل از ماه مبارک برگزار خواهد شد. از ۲۵۰ شرکت کننده تلاوت‌های صوتی دریافت شده که ۹۶ نفر از کشورهای مختلف جهان اسلام به مرحله نیمه نهایی راه پیدا خواهند کرد.

رضوی با اعلام اینکه هر شب چهار نفر برای فینال انتخاب می‌شود، تصریح کرد: مسابقات مفازا جز سیاست و برنامه‌های به نام این شبکه است.

مدیرگروه معارف شبکه جهانی الکوثر با بیان اینکه توجه به قرآن از اهتمامات ویژه امام راحل و مقام معظم رهبری است اظهارداشت: مسابقات مفازا یکی ازمصدایق توجه ما به قرآن است چراکه نظام اسلامی ما برمبنای قرآن کریم بنا شده وما باید به این کتاب آسمانی برمبنای دستورات اسلام اهمیتی خاص قائل شویم.

وی با بیان مشارکت بالای و میزان استقبال در کشورهای عربی گفت: عراق، سوریه و لبنان بیشترین میزان مشارکت را در مسابقات به خود اختصاص داده‌اند. همچنین نمایندگان استرالیا و بعضی از کشورهای اروپایی نیز در این مسابقه حاضر خواهند شد.

حیدر جاودان سردبیر و تهیه کننده در ادامه به بیان نکاتی دیگر پرداخت و گفت: اهمیت این مسابقات در نگاه ما که عوامل تولید هستیم نگاهی است که فراتر از مرز به آن می‌شود درواقع ما این مسابقه را دستاوردی برای انقلاب اسلامی است که از اعتبار بالایی در جامعه قاریان حرفه‌ای کشورهای عربی را دارا می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه تاکنون پنجاه نفر از کشور مصر دراین مسابقات شرکت کرده‌اند، افزود: از آنجایی مصر مهد تلاوت قرآن است با این حال استقبال خوبی را مردم این کشور جهت شرکت در این برنامه شاهد هستیم. درلحظات اولیه شروع مسابقه بیش از پنجاه نفر از قاریان مصر درخواست حضوردراین مسابقات را داشته و ما این را منزله اعتبار و دستاورد نظام و انقلاب میدانیم چراکه نفوذش را بیش از آن میدانیم.

جاودان ادامه داد: در مرحله نیمه نهایی و فینال تمام سعی و تلاشمان این است که با حضور داوران بین المللی این مسابقات را بصورت حرفه‌ای دنبال کنیم.

وی با تاکیدبراینکه مسابقات بین المللی زیادی در جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود عنوان کرد: شبکه الکوثر در مسابقات مفازا بعد از برپایی مسابقات بین املللی قرآن رتبه دوم را بدست آورده و اهمیت این برنامه توسط سازمان‌های اوقاف و امور خیریه درک شده است.

سردبیر و تهیه کننده مسابقات مفازا در پاسخ به سوال خبرنگارمهر مبنی بر عدم ارتباطات مناسب میان ایران و مصر فعالیت‌های این برنامه چگونه رقم می‌خورد گفت: ارتباطی که در طول سال باقاریان برقرار می‌شود کمک می‌کند به اجرای این برنامه. به عنوان نمونه در یکی از دوره‌ها داور مسابقات از کشورمصر در فرودگاه از آمدنشان به ایران ممانعت شد. اما ما کوتاه نیامده و برای استفاده ازداوران علیرغم مشکلات مالی فراوان توانستیم به صورت زنده ارتباط برقرار کرده تا این داور مصری به قضاوت مرحله فینال بپردازد درحالیکه داوران در مرحله فینال باید در استدیو حضور یابند. در حال حاضر از کشورهای قاهره، ترکیه، دمشق، بغداد و پاکستان داورانی مرحله نهایی را رصد خواهند کرد.

وی ادامه داد: مشکلات عدیده ای که برای حضور داوران خارجی وجود دارد طاقت فرساست. اما تحت شرایطی خود را مکلف میدانیم که نام مسابقه را برای نظام جمهوری اسلامی ایران حفظ کنیم.

احمد نجف مجری ونویسنده مسابقات مفازا ازدیگر حاضرین در این نشست بود که به بیان نکاتی پرداخت و گفت: زمانی که افتخار بدست شبکه الکوثرزده شد هیچ گونه مسابقات بین المللی در شبکه‌های تلویزیونی در جهان اسلام وجود نداشت.

وی ایجاد بستری برای وحدت اسلامی از نکات بارز این مسابقات عنوان کرد و افزود: تعداد داوران خارج از جمهوری اسلامی ایران نشانگر وحدت و اعتدال مسابقه است. خیلی از افرادی که در این مسابقات شرکت می‌کنند از مفاخر جهان اسلام هستند.

نجف با اشاره به دیگر کارکردهای این مسابقات عنوان کرد: آموزش زبان عربی برای دانشجویان و اساتید زبان عربی از دیگر مسائلی بود که در حاشیه‌ی این مسابقات انجام می‌شود.

کد خبر 4603368

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =