زیباحالت نبود، بابک زنجانی نمی توانست به اقدامات مجرمانه خود برسد

قاضی صلواتی خطاب به متهم علی‌رضا زیبا حالت منفرد گفت: شما می‌خواهید اقدامات خود را کمرنگ کنید این درحالی است که اگر شما نبودید بابک زنجانی نمی توانست به اقدامات مجرمانه خود برسد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا زیباحالت‌منفرد در دادگاه رسیدگی به اتهامات خود خطاب به قاضی صلواتی گفت: سوابق شما نشان می‌دهد که هزاران صفحه کیفرخواست را خواندید آیا کیفرخواستی با این همه تناقض دیده‌اید؟

وی ادامه داد: من از ایران مهاجرت کرده بودم اما همواره قلبم برای وطن می‌طلبید و ایرانی بودنم افتخاری برای من بود.

در ادامه نماینده دادستان تهران با حضور در جایگاه سوالاتی را از متهم علیرضا زیبا حالت منفرد پرسید.


وی خطاب به متهم گفت: شما در کدام حوزه بابک زنجانی فعالیت اقتصادی داشتید که منفرد پاسخ داد در حوزه ثبت شرکت‌های صوری در مالزی برای انجام حواله جات و همچنین پیدا کردن مخازن نفتی که آن زمان کار بسیار دشواری بود با او همکاری می‌کردم میعانات گازی بیش از چند ماه در کشتی‌ها می‌ماند و کسی نگهداری از آن را قبول نمی‌کرد.
نماینده دادستان تهران خطاب به متهم سوال کرد کار شما دقیقاً چه بوده آیا در حوزه نفت و بانک در مالزی فعالیت می‌کردید که متهم پاسخ داد: پیمانکار ساختمانی بودم و در کار دکوراسیون ساختمان کار می‌کردم به هیچ عنوان در حوزه نفت و بانک نبودم.


منفرد در پاسخ به این سوال نماینده دادستان مبنی بر اینکه چند شرکت را ثبت کردید گفت: چندین شرکت ثبت کردم که حیطه فعالیت آنها در راستای خواسته‌ی ریاست محترم دادگاه است که در مورد حوزه فعالیت آنها صحبت نکنم.


وی در پاسخ به سوال دیگر نماینده دادستان تهران مبنی بر اینکه در شرکت‌ها چه سمتی داشتید گفت: رئیس هیئت مدیره بودند به جز آیبند در مابقی رئیس هیئت مدیره بودم.

زیبا حالت منفرد در رابطه با شرکت اس سی تی گفت: پیش از آشنایی من با بابک زنجانی وی شرکت اس سی تی که آن زمان پسوند بنکرز را نداشت را در اقلیم کردستان ثبت کرده بود کار ای شرکت هم صرافی از کیش به دبی بود. من هیچ نقشی در اس تی بنکرز نداشتم.

نماینده دادستان تهران از متهم خاص در رابطه با فعالیت بانک fiib توضیح دهد که این فرد گفت تو: معاون نخست وزیر مالزی معرفی شدیم بنده در بانک سمتی نداشتم.
قاضی خطاب به متهم گفت شما چطور هیچ کاره بودید شما مشاوره ویژه بودید.


نماینده دادستان تهران در ادامه در رابطه با علت تشکیل این پرونده گفت: این پرونده ادامه پرونده سه متهم اصلی است اینکه شما به بازپرس و معاون دادستان توهین می‌کنید که قابل تأمل است با توجه به روابط این پرونده به پرونده اصلی بخشهایی از پرونده اصلی ضمیمه پرونده شده و به همین علت است که ۵ به پرونده شما اضافه شده است.

منفرد با بیان اینکه در چارت سازمانی به عنوان افتخاری اسم من برده شد گفت وقتی بانک به بانک ملت منتقل شد چارت سازمانی هم تغییر کرد.

در ادامه قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت شما نقش خود را کمرنگ جلوه می‌دهید اگر اقدامات مجرمانه شما نبود بابک زنجانی نمی‌توانست به عملیات مجرمانه خود برسد.
در ادامه نماینده دادستان تهران هم خطاب به متهم گفت شما حلقه نهایی جهت اینکه بابک زنجانی به اقدامات مجرمانه خود برسد هستید اگر متواری نبودید پرونده تان در همان پرونده اصلی رسیدگی می‌شد و اینکه امروز جداگانه رسیدگی می‌شود به معنای جداگانه بودن شما از متهمان دیگر که محکوم شدن نیست.

علیرضا زیبا حالت منفرد در واکنش به سخنان نماینده دادستان تهران گفت من ۱۵ سال است که در مالزی مقیم هستند و مهاجرت کردم چطور مطوری بودم و در واکنش به سخن. نماینده دادستان مبنی بر اینکه آیا از تشکیل پرونده مطلع بود گفت بله اطلاع داشتم. دررابطه با اینکهاگر بانک تأسیس نمی‌شد زنجانی نمی‌توانست کارهای خود را انجام دهدبایدبگوی زمانی که من زنجانی را دیدمچطور می‌توانستم تشخیص بدهد که اومی‌خواهد خدمت به جیب خود کند یا به مردم چطور می‌توانستم حدس بزنم که بانک را جهت کلاهبرداری خریده است. منافعی از بانک نداشتم.

قاضی صلواتی خطاب به متهم گفت کارمندان را شمااستخدام کردیدومنابع سرشار از بانک داشتی، توضیح دهید که متهم گفت من وجود خارجی در سیستم بانکی نداشتم.
وی در پاسخ به سوال نماینده دادستان مبنی بر اینکه شما چه اقداماتی برای خرید دو بانک برای زنجانی داشتید و آیا در خرید بانک گرجستان هم نقش داشتید گفت: هیچ نقشی نداشتم سهامدار هیچ بانکی هم نبودم
منفرد در پاسخ به سوال نماینده دادستان مبنی بر اینکه آیا نفتی تحویل شما داده شد گفت ۵ فروند کشتی نفتکش میعانات گازی پارس جنوبی مدت‌ها روی کشتی مانده بود و انبارداری آن را هیچکس قبول نمی‌کرد اینها حدود ۱۱ میلیون بشکه نفت بود این تحریم شده بود و شرکت اچ‌پی هم نمی‌توانست به علت تحریم‌ها قراردادی بنویسد.

نماینده دادستان خطاب به متهم گفت پرونده بخشی از نفت کسری داشته است آیا شما را می‌پذیرید که متهم پاسخ داد تنها مورد کسی که آقای شمس و کاپیتان بجنوردی با آن اشاره کردند موضوع کشتی هرکولس بود که قرارداد آن با شرکت گل آماری نبود.
نماینده دادستان از متهم سوال کرد هزینه نگهداری نفت در این کشور چقدر بود که متهم پاسخ داد ماهانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار دلار.

در ادامه قاضی صلواتی در واکنش به این سخنان متهم گفت: این مبلغ بیش از نرم بین‌الملل بوده است که متهم پاسخ داد با تأیید شمس که خود دکترای نفت دارد این کار را کردم که قاضی خطاب به متهم گفت با دادگاه صادق باشید شما کارمند زنجانی بودید چه میزان منفعت داشتید؟ که متهم پاسخ داد یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار سود بردم این سخنان متهم با واکنش قاضی همراه بود و صلواتی خطاب به متهم گفت ۶۰ میلیون دلار بابت ذخیره و نگهداری نفت سود بردید اقدامات خود را به تحریم‌ها وصل نکنید شما آن زمان که در مالزی بودید از دانشجویان مقیم و آنجا هم کلاهبرداری می‌کردید

کد خبر 4623641

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =