۴۸ عنوان برنامه آموزشی و مشاوره ای در پیشگیری از جرم اجرا می شود

قزوین- معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین گفت: با همکاری دستگاههای اجرایی بیش از ۴۸ عنوان برنامه آموزشی، فرهنگی و مشاوره ای برای پیشگیری و کاهش وقوع جرم در استان اجرا می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد حیدری ظهر سه شنبه در جلسه هم اندیشی با جمعی از مدیران خبرگزاری های استان قزوین که در محل معاونت پیشگیری دادگستری قزوین برگزار شد با اشاره به مشکلات ناشی از آسیب های اجتماعی در کشور اظهارداشت: رویکرد ما پیشگیری از وقوع جرم در همه ابعاد جامعه است و در این راستا نیازمند همکاری همه دستگاهها و رسانه های گروهی هستیم.

وی بیان کرد: اولین منزل سیر و سلوگ آگاهی و تنبه است و همین آگاهی می تواند به کاهش مشکلات و آسیب ها منجر شود و در شب قدر باید بیدار ماندن ما منجر به «بیداری و آگاهی» شود و با تغییر در رفتار خود زمینه خودسازی و نزدیکی به خداوند را مهیا کنیم در غیر این صورت شب بیداری نتیجه ندارد.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین گفت: این معاونت علیرغم اهمیت و حساسیتی که دارد اما مغفول مانده و خیلی از مردم از فعالیتها و وظایف آن آگاه نیستند که امیدواریم رسانه ها در این زمینه اطلاع رسانی لازم را انجام دهند.

کاهش خشونت در سطوح جامعه در اولویت است

حیدری بیان کرد: یکی لز برنامه های ما در این معاونت کاهش خشونت زیرا بسیاری از پرونده های محاکم مربوط به نزاع، توهین، فحش و درگیری و خشونت است و اگر بتوانیم از این مشکلات پیشگیری کنیم بسیاری از پرونده ها در دادسگتری کاهش خواهد یافت.

وی اظهارداشت: کودک آزاری، همسر آزاری، اعتیاد، طلاق و خشونت در خانواده از مهمترین مسائلی است که باید در برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی مورد توجه بیشتر قرار گیرد.

حیدری گفت: قتل عمد، توهین و افترا از مصادیق خشونت است و ما پس از شناسایی مصادیق آن نسبت به آشنایی جامعه هدف با آموزش های تخصصی اقدام می کنیم و کسانی که پرونده توهین و خشونت دارند در کلاسهای تاب آوری شرکت می کنند.

مبارزه با اعتیاد نیازمند عزم ملی است

وی اظهارداشت: بر اساس دستور ریاست قوه قضائیه معتادان نباید روانه زندان شوند بلکخه به عنوان یک بیمار لازم است مورد درمان قرار گیرند و اگر بتوانیم این رویکرد را پیاده کنیم یک سوم پرونده ها کاهش خواهد یافت.

حیدری افزود: برای بازگشت معتادان به جامعه تفاهم نامه‌ای با نهادها و دانشگاه ها امضا شده تا آئین نامه مراقبت پس از خروج معتادان را اجرا کنیم که بر این اساس بیش از ۱۲ وظیفه برعهده دستگاه‌های مختلف از جمله بهزیستی، شهرداری، کمیته امداد، نیروی انتظامی، دادستانی و دانشگاه علوم پزشکی نهاده شده که می تواند از جرم کم کند.

وی اظهارداشت: برای گروههای مختلف جامعه برنامه های مبارزه با اعتیاد داریم که برای بانوان، جوانان و نجوانان که در معرض تهدید جدی هستند آموزش های متنوعی در موضوعات مختلف پیش بینی شده است.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یادآورشد: با کمک ۹ نهاد و سه دانشگاه برای کنترل و نظارت بر رفتار معتادان بهبود یافته اقدام می شود که در این راستا با تشکیل دادگاه درمان مدار برای غربالگری پزشکی و روان پزشکی افراد در معرض آسیب هم اقدام می کنیم.

وی اضافه کرد: با اجرای طرح مهاجر برای آموزش معتادان و با اجرای طرح نماد برای دانش آموزان و خانواده ها اقدام می کنیم.

حیدری اظهارداشت: طرح نماد در سه جامعه هدف گذاری شده که برنامه های مدرسه محور، محله محور و کلاس محور برای دانش آموزان، معلمان واولیا برای ارتقای دانش و تاب آوری و مقابله با آسیب های اجتماعی اجرا می شود.

وی بیان کرد: طرح نماد در سال گذشته در ۱۵۷ مدرسه و واحد آموزشی استان قزوین اجرا شد و امسال نیز این برنامه را عملیاتی خواهیم کرد.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین یادآورشد: سامانه «سجام» بر اساس فریضه امر به معروف و نهی از منکر به صورت الکترونیکی اجرایی شده است.

وی اظهارداشت: سامانه جامع اطلاعات مردمی (سجام) در راستای اعلام گزارش هایی از اسیب ها و منکرات پیش بینی شده که امیدواریم مورد توجه شهروندان قرار گیرد و. بتوانیم این فریضه را با کمترین تنش اجرا کنیم.

حدیری گفت: امسال ۴۸ عنوان برنامه برای گروههای مختلف پیش بینی شده که می تواند نقش مهمی در پیشگیری از آسیب ها و جرم داشته باشد.

کد خبر 4627891

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =