نارضایتی از بخش درمان گرمسار/ درد مشترکی به نام «کمبود امکانات»

گرمسار - بهداشت و درمان گرمسار در سطح انتظار مردم نیست این موضوعی است که در ماه‌های اخیر بارها در محافل مختلف بیان شده و نشان از دردی فراتر از درد بیماران در مراکز درمانی این شهرستان می‌دهد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها – داوود عبدی: مردم شهرستان‌های گرمسار و آرادان و شهر ایوانکی که از دیرباز در حوزه درمان و خدمات سلامت دچار مشکل بودند. امکانات و ظرفیت و خدمات سلامت در مراکز درمانی این منطقه یکی از چالش‌های اساسی حوزه بهداشت و درمان است و عموماً مردم از کمبودها و مشکلات بیمارستان متعددی در حوزه خدمات پزشکی و حضور پزشکان متخصص و فوق تخصص گلایه‌مند و معترض هستند.

این بحث که بیمارستان معتمدی گرمسار توان پاسخگویی به نیازهای درمانی مراجعه کنندگان را ندارد این روزها نقل محافل عمومی گرمسار است همچنین مردم معتقد هستند که مسئولان در گذشته وعده خدمات درمانی بهتر با ساخت بیمارستان می‌دادند اما حالا که چند سالی است این بیمارستان راه اندازی شده و با مشکلات زیر ساختی روبرو است.

کمبود امکانات درمانی

در بازدید میدانی هم مشهود است که کمبود تجهیزات و نیروی متخصص دیگر مشکل بیمارستان گرمسار محسوب می‌شود همچنین بیمارستان معتمدی دچار کمبود تخت بیمارستانی به خصوص ناکافی بودن برخی از تجهیزات مانند رادیولوژی، سونوگرافی و تخت‌های بخش اورژانس برای بیماران، نبود کیت لازم آزمایشگاه برای بیماران سرپایی و … است.

بیمارستان معتمدی گرمسار با توجه به وجود شش تخت خالی با تمام امکانات در بخش آی سی یو بیمارستان را در این بخش بستری نمی‌کنند و لذا بیماران به شهرهای سمنان و تهران اعزام می‌شوند همچنین نبود امکان دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی برای همه شهروندان از دیگر گلایه‌ها است.

بررسی‌های میدانی خبرنگار مهر نشان می‌دهد که بیمارستان معتمدی گرمسار در بخش خدمات پزشکی هم با تعطیلی درمانگاه، نداشتن دستگاه دیالیز، نبود داروخانه شبانه روزی و تزریقات در بیمارستان، کمبود پزشک متخصص برای تکمیل شیفت‌ها در بیمارستان مانند سونوگرافی، قلب، مغز و اعصاب و … و نداشتن متخصص دندانپزشکی کودکان و متخصص ریشه دندان روبرو است.

رسیدگی‌ها نادرست است

در حالی مسئولان دانشگاه علوم پزشکی سمنان و شبکه بهداشت و درمان همه مسائل را عادی جلوه می‌دهند که در حقیقت نظر مردم چیز دیگری است، ایرج نادری از شهروندان گرمساری در گفتگو با خبرنگار مهر از ایجاد رنج و درد مضاعف و به مخاطره افتادن جان پدرش در بیمارستان معتمدی به شدت عصبانی و شاکی است و می‌گوید: به دلیل عدم تشخیص مناسب و درمان کامل بیمارمان از پزشک کشیک اورژانس این بیمارستان شکایت کرده‌ام زیرا علی رغم شکستگی پنج دنده قفسه سینه، آسیب دیدگی بسیار شدید و سوراخ شدن شش در دو نقطه و تجمع آب در اطراف کبد بیمار تصادفی‌مان و ارائه سی تی اسکن، به جای بستری، پس از حدود دو ساعت او را ترخیص کردند.

وی می‌گوید: پس از مرخص کردن پدرم، وضعیت بیمار در خانه بدتر شده که مجدداً به پزشک این بیمارستان مراجعه و شرح حال وضعیت بیمار را بازگو کردیم و مدارک برای بررسی بیشتر ارائه دادیم که متأسفانه چندان اعتنایی نکردند و اظهار کردندکه بیمار مشکلی ندارد.

نادری تاکید کرد: ما نا گزیر به علت درد شدید بیمار از ناحیه پهلو او را با وسیله شخصی به بیمارستان کوثر سمنان انتقال دادیم که بلافاصله در بخش آی سی یو بستری شدند و برای پرسنل بیمارستان سمنان جای تعجب داشت که چرا پزشک گرمسار این آسیب‌های جدی را نادیده گرفته است.

تشخیص اشتباه و انتظار فراوان

محسن ایزدی شهروند دیگر گرمساری هم می‌گوید به علت درد شدید دست فرزندم به پزشک بیمارستان معتمدی مراجعه کردم که گفتند دست کودک چهار ساله شما شکسته است و باید گچ گرفته شود اما من اطمینان نکردم و سراغ پزشک دیگری رفتم که اعلام داشتند تشخیص پزشک مذکور اشتباه است و فرزندم پس از دو روز بدون هیچ مشکلی دردش برطرف شد!

اصغری شهروندی هم که از ناحیه پا دچار شکستگی شده بود بیان می‌دارد که برای گرفتن عکس رادیولوژی به بیمارستان معتمدی مراجعه کردم که متأسفانه به من گفتند فیلم و سی دی برای دادن عکس رادیولوژی شما نداریم و با گوشی موبایل تان عکس بگیرید حال اگر گوشی نداشتم در طی مسیر برای درمان آسیب بیشتری می‌دیدم و معلوم نیست اگر فردی گوشی نداشته باشد تکلیفش چی می‌شود.

عامری یکی دیگر از شهروندان گرمساری هم با اشاره به اینکه پزشک قلب در بیمارستان معتمدی گرمسار در روز صرفاً پنج اکو قلب آن هم با نوبت قبلی بیشتر انجام نمی‌دهد، می‌گوید: با بستری یکی از اعضای خانواده در این بیمارستان مشاهده کردم که به علت نداشتن برخی داروها بستگان بیمار داروهای او را از تهران تهیه کردند حال آنکه به نظر می‌رسید با اجرای طرح تحول سلامت داروها را بیمارستان بایستی تهیه می‌کرد.

مجتبی کریمی شهروند دیگری نیز با انتقاد از وضعیت بیمارستان معتمدی می‌گوید: به علت جراحت شدید از ناحیه دست به این بیمارستان مراجعه کردم که برای پانسمان دستم حدود دو ساعت در انتظار نگه ام داشتند تا پانسمان شود و بعد از گذشت دو روز مبادرت به جراحی کردند.

کمبود فضای درمانی به‌ویژه در بخش کلینیکی جدی است

از دیگر مشکلات زیر ساخت‌های بهداشتی و درمانی در گرمسار عدم جانمایی مناسب ساختمان بیمارستان معتمدی و بخش اورژانس این بیمارستان است که عملاً امکان توسعه فیزیکی اورژانس وجود ندارد به گونه‌ای که حتی سالن انتظار نیز برای همراهان بیمار اورژانسی وجود ندارد و متأسفانه درمانگاه بیمارستان معتمدی نیز تعطیل است از طرفی دیگر زیر ساخت‌ها و خدمات درمانی صرفاً به بیمارستان معتمدی گرمسار خلاصه نمی‌شود و کمبود فضای درمانی و نامناسب بودن ارائه خدمات پزشکی به‌ویژه در بخش کلینیکی هم جدی است.

فضای فیزیکی در کلینیک تخصصی امام (ره) گرمسار متناسب با تعداد مراجعان نیست که موجب اعتراض و نارضایتی مردم شده است در بخش سرویس‌های درمانی مانند درمانگاه‌ها و کلینیکی گرمسار، ظاهراً به علت عدم توان خدمات دهی لازم به پزشکان و اینکه پزشکان امکانات خاصی را در استان دریافت می‌کنند پزشکان بیشتر در مرکز استان حضور می‌یابند، لذا موجب افزایش کانون‌های خدمات بهداشتی و درمانی و پزشکان در سمنان شده است حال آنکه این موضوع منجر به کاهش خدمات کیفی پزشکی و سلامت شهروندان گرمساری شده است.

همچنین فضای فیزیکی در کلینیک تخصصی امام (ره) گرمسار متناسب با تعداد مراجعان به این کلینیک نیست که موجب اعتراض و نارضایتی مردم و متخصصین از فضای نامناسب آن شده است و در این خصوص امکان ارائه خدمت همزمان پزشکان به مردم وجود ندارد و باید یک پزشک طبابتش را سریع‌تر به انجام برساند تا اتاق دوباره در خدمت پزشک دیگری قرار داده شود که نیازمند گسترش و توسعه می‌باشد.

بنایی شبیه ساختمان‌های جنگ زده

در این راستا چنانچه ساختمان قدیمی بیمارستان امام که در جوار همین کلینیک قرار داشت بعد از انتقال تجهیزات آن به بیمارستان معتمدی، با اندک هزینه‌ای مورد بهسازی قرار می‌گرفت و هم اکنون قابل استفاده شهروندان بود اما متأسفانه در اقدامی تأمل برانگیز و برخلاف رویه در سایر شهرستان‌های استان، ساختمان بیمارستان امام گرمسار که در سال ۶۶ ساخته شده بود تخریب شد.

در حال حاضر بنای تخریب شده بیمارستان امام گرمسار شبیه بناهای جنگ زده در مرکز شهر گرمسار رها و موجب شده است که بیماران در مراجعه به کلینیک تخصصی و بیمارستان معتمدی گرمسار در وضع نامطلوبی قرار گیرند وهم پزشکان و هم مردم در دریافت خدمات در کلینیک تخصصی با مشکل مواجه شوند.

اختیاری نداریم / امکانات موجود نیست

برخی پرسنل بیمارستان معتمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، می‌گویند در زمان مراجعه بیماران بعضاً به دلیل کمبود امکانات، نگرانی و دلهره درمان و سلامتی قطعی را در افراد مشاهده می‌کنیم اما بیشتر از این نه اختیار لازم را داریم و نه امکاناتی در دست داریم تا به آنها کمک کنیم زیرا زمانی خدمات ما مطلوب و ارزنده خواهد بود که در انجام امور مراجعان با سرعت، دقت، رعایت قوانین و اخلاق و در دست داشتن امکانات کافی همراه باشد.

دیگر سخن پرسنل این بیمارستان این است که حجم تعداد ارباب رجوع، با کادر پزشکی و درمانی، منابع و خدمات موجود در سطح شهرستان گرمسار همخوانی ندارد و امکانات کنونی این بیمارستان، پاسخگوی میزان تقاضاها نیست.

یکی از همین کارکنان که نخواست نام خود را فاش کند، می‌گوید: به دلیل وجود تنها یک بیمارستان و کلینیک تخصصی زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی سمنان در شهرستان گرمسار و انبوه بیماران، خدمات دهی در این بیمارستان به تأخیر می‌افتد که خود عاملی در کاهش روند تشخیص و درمان بیماری و افزایش آسیب برای بیماران است و چه بسا این تأخیر باعث طولانی و پیچیده شدن مسیر درمان و بعضاً به خطر افتادن جان بیماران شود.

وضعیت در آرادان هم مناسب نیست

در آرادان درد و رنج و محرومیت و آلام مردم حتی بیشتر هم است زیرا علی رغم بیمارستان مجهزی که یک خیّر آن را ساخته و حتی بسیاری از دستگاه‌ها و تجهیزات درمانی این بیمارستان را هم اهدای کرده است اما به علت نداشتن پزشکان و نیروهای متخصص نمی‌تواند مزایای بیمارستان‌های دیگر را داشته باشد.

یک شهروند آرادانی به خبرنگار مهر، می‌گوید: بیمارستان امام حسین (ع) آرادان که طبق شاخصه‌های کشوری تأسیس و راه اندازی شده بود هم اکنون از هیچکدام از مزایای بیمارستان‌های دیگر بهره‌مند نیست و اقدامی برای بهبود شرایط این بیمارستان انجام نشده است، ظاهراً اینجا بیمارستان است اما عملاً عملکرد آن شبیه یک درمانگاه عمومی ابتدایی است و بخش‌های مختلف بیمارستان امام حسین (ع) تعطیل شده‌اند.

این شهروند همچنین می‌گوید: به نظر می‌رسد که دانشگاه علوم پزشکی سمنان به این بیمارستان به چشم فرزند ناتنی و هزینه آور نگاه می‌کند در حالی که بسیاری از دستگاه‌ها و تجهیزات درمانی این بیمارستان توسط خیّر اهدا و در سال‌های قبل‌تر حتی امکانات قابل توجه دیگری در این بیمارستان فراهم شده بود.

خدمات درمانی در ایوانکی ناکافی است

متأسفانه برخی پزشکان متخصص فقط یکی دو ساعت در ایام هفته در ایوانکی خدمات درمانی ارائه می‌دهند که ناکافی و انتظار مردم را برآورده نمی‌کنند بخشدار سابق و یکی از موثران بخش ایوانکی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه این بخش و به ویژه شهر جدید آن به لحاظ فاصله با شهر گرمسار و تردد و جابجایی زیاد مسافران و حمل نقل جاده‌ای از این مسیر نیازمند توجه ویژه در حوزه بهداشت و درمان است، بیان داشت: نداشتن چارت اداری درمان بستر ایوانکی و حضور نیافتن مستمر پزشکان متخصص در این شهر ازجمله معضلات مهمی محسوب می‌شود که مردم ایوانکی را درگیر مشکلات عدیده ای کرده است.

رضا حسنی با بیان اینکه بستری در بخش ایوانکی و درمان بستر این شهر انجام نمی‌شود، گفت: متأسفانه برخی پزشکان متخصص فقط یکی دو ساعت در ایام هفته در این شهر خدمات درمانی می‌دهند که ناکافی و انتظار مردم ایوانکی را برآورده نمی‌کنند و این خود یکی از عوامل تردد اضافه مردم به پاکدشت یا سمنان و گرمسار محسوب می‌شود که هزینه‌های زیادی را بر مردم تحمیل کرده و موجب نارضایتی شده است.

وی در ادامه گفت: مجمع خیران سلامت، مصوب کرده که رادیولوژی در مرکز درمان بستر ایوانکی راه اندازی شود که صرفاً اتاق برای دستگاه مربوطه در نظر گرفته و سرب کوبی شده است اما انتظار تسریع در راه اندازی دستگاه رادیولوژی را داریم.

فرافکنی برخی مسئولان

برخی از شهروندان آرادانی عقیده دارند که بعضاً به نظر می‌رسد مسئولان در تلاش هستند تا اذهان عمومی را به بیراهه بکشانند و چنین وانمود می‌کنند که با راه اندازی کلینیک دندانپزشکی تخصصی در بیمارستان امام حسین آرادان، یک امکان جدید راه اندازی می‌کنند و این کار در کشور بی‌سابقه است اما در واقع آنها بدین وسیله ناکارآمدی خود را می‌پوشانند.

دکتر نداف رئیس شبکه بهداشت ودرمان شهرستان آرادان در این راستا به خبرنگار مهر گفت: با توجه به این امر که خدمات درمانی بایستی بر اساس دانش و امکانات روز و مبتنی بر برتری منافع بیماران در اختیارشان قرار گیرد در حال حاضر به‌خاطر برخی مشکلات قادر به انجام آن نیستیم که ناگزیرا باعث عدم ارائه خدمات در این بیمارستان شده است.

وی یکی از علل حذف خدمات را توجیه ناپذیر بودن آن اعلام می‌کند و بیان می‌دارد که دلیل رشد شاخص‌های درمانی سابق در این بیمارستان، نبود خدمات درمانی لازم در گرمسار و عدم افتتاح بیمارستان معتمدی در شهرستان همجوار محسوب می‌شود اما در حال حاضر سطح مراجعه بیماران در آرادان کاهش یافته است.

پیگیر رفع مشکلات هستیم

افزایش پزشکان متخصص و فوق تخصص و ارتقا کیفی برخی زیر ساخت‌های درمانی از ضرورت‌های اجتناب ناپذیر است غلامرضا کاتب نماینده مردم شهرستان‌های گرمسار و آرادان نیز با بیان اینکه در حوزه درمان این شهرستان نیازمند بهسازی و نوسازی برخی دستگاه‌ها و تجهیزات و امکانات بیمارستانی و درمانی و ارتقا کیفی هستیم، گفت: افزایش پزشکان متخصص و فوق تخصص و ارتقا کیفی برخی زیر ساخت‌های درمانی از ضرورت‌های اجتناب ناپذیر است.

کاتب افزود: با رایزنی با دانشگاه علوم پزشکی استان با توجه به دستورات صریح معاون وزیر بهداشت در سفر سال گذشته به گرمسار، استان متعهد به تأمین برخی از تجهیزات و خدمات لازم در حوزه درمان شهرستان گرمسار شده است که در حال پیگیری هستیم.

به نظر می‌رسد تقسیم بندی پزشکان متخصص در استان سمنان به صورت نظام‌مند نیست، به صورتی که در برخی تخصص‌ها در شهرستان‌ها، چند پزشک متخصص حضور دارند ولی در تخصص‌های پزشکی دیگر مورد نیاز، شهرستان‌های گرمسار و آرادان از آن بی‌بهره هستند.

کد خبر 4629548

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =