تجاوز به حریم رودخانه های شهرشریفیه تهدید جدی برای وقوع سیلاب است

قزوین- شهردار شریفیه گفت: تجاوز به حریم بستر رودخانه عبوری از داخل شهر شریفیه و احداث واحدهای مسکونی در حریم تهدید جدی در زمان بروز سیل است.

به گزارش خبرنگار مهر، کارگروه عمران شهری ظهر شنبه با حضور استاندار، شهردار و مدیران دستگاه‌های اجرایی در استانداری قزوین برگزار شد.

در این جلسه حسین هاشمی شهردار شریفیه با ارائه گزارشی از وضعیت تجاوز به حریم رودخانه‌ها اظهارداشت: دو رودخانه در شریفیه داریم که عمده مشکل در رودخانه شرقی است که شرکت آب منطقه‌ای برای مرمت اقدام کرده و طرح حریم بستر را آماده کرده ولی بستر رودخانه ۷۰ تا ۱۲۰ متر است و دبی ۲۵ ساله آن حدود ۹۰ مترمکعب است که در حال حاضر از ضلع غربی و شرقی تصرف شده و معارض دارد.

وی اضافه کرد: الان بستر رودخانه نیم متر است و قادر نیست سیلاب را عبور دهد و بخشی از بستر رودخانه جاده شده و تعداد ۱۱۳ واحد مسکونی در بستر رودخانه احداث شده که نگران کننده است.

هاشمی گفت: اگر دیوار کشی نمی‌شد سیلاب شهر شریفیه را تخریب می‌کرد لذا باید برای ایمن سازی شهر و رفع موانع از بستر رودخانه اقدام شود تا در شرایط بحرانی غافلگیر نشویم.

شهردار شریفیه تصریح کرد: طرح و نقشه توسط شرکت آب منطقه‌ای تهیه شده اما اعتباری برای اجرا نداریم و باید تا ضلع شرقی دیوارکشی شود تا زمینه تردد ساکنان فراهم شود.

وی اضافه کرد: آزاد سازی بستر ۱۹ متری برای عبور ایمن سیلاب، میله گداری حریم رودخانه و تعیین تکلیف مالکیت متصرفین در بستر رودخانه، احداث دیوار سنگی برای جلوگیری از سیل، تعیین تکلیف ۱۲ واحد دامداری و ۱۱۳ واحد مسکونی مسیر از کارهایی است که باید با شتاب صورت گیرد.

در ادامه یدالله ملکی معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای قزوین اظهار داشت: مطالعات بستر و حریم رودخانه‌های شرقی و غربی شهر شریفیه و تعرض صورت گرفته به حریم آنها صورت گرفته و مشخص شده است.

ملکی بیان کرد: ساخت و سازهای غیرقانونی در حریم بستر شرقی رودخانه این شهر زیاد است و قلع و قمع ان نیز سخت است اما باید برای آن چاره اندیشی کرد تا در زمان بارشها دچار بحران نشویم.

وی یادآورشد: آب رودخانه عبوری از داخل شهر شریفیه از شمال قزوین سرچشمه گرفته و با گذشتن از ناحیه شهری مهرگان و شهر محمدیه وارد شهر می شود که باید حجم آن در مسیر کاهش یابد.

ملکی گفت: احداث دیواره در کناره رودخانه و نزدیک حانه های احداث شده، تجاوز به حریم بستر رودخانه با ساخت و سازهای غیر مجاز، تخریب بخشی از دیواره موجود و انسداد مسیر رودخانه از مشکلات بستر رودخانه‌های عبوری از داخل شهر شریفیه است که باید برای رفع آن اقدام شود.

کد خبر 4631038

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =