شرایط برای سم پاشی باغات و مزارع شمال سیستان وبلوچستان مناسب نیست

زاهدان- دبیر تهک کشاورزی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: به سبب وزش بادهای ۱۲۰ روزه تا آخر هفته شرایط جوی برای روغن پاشی، محلول پاشی و سم پاشی در باغات شمال و غرب استان مناسب نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان، محسن بستانی اظهار داشت: بر اساس خروجی نقشه‌های پیش یابی، وزش بادهای شدید ۱۲۰ روزه همچنان در نواحی شمال استان ادامه دارد بنابراین توصیه می‌شود تا زمان فعالیت این بادها ضمن انجام ندادن سم پاشی در مزارع و باغات نیمه شمالی، نسبت به تقویت استحکامات و تأسیسات گلخانه‌ها اقدام کنند.

وی با تأکید بر خودداری از آبیاری درختان در مرحله گلدهی، افزود: با توجه به شرایط دمایی هوا توصیه می‌شود آبیاری منظم باغات و نخیلات، مزارع سبزی و صیفی طی شب‌ها یا ساعات خنک روز انجام شود.

دبیر تهک هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: به منظور بهره وری بیشتر از منابع آب توصیه می‌شود برای درختان موجود در دامنه‌ها و ارتفاعات تشتک دور درختان ایجاد شود تا آب با نفوذ بیشتری در خاک همراه شود.

وی در ادامه با اشاره به شرایط دمایی حاکم بر استان سیستان و بلوچستان به فعالین عرصه دام و طیور توصیه کرد ضمن کنترل دما و رطوبت درگاوداری ها و واحدهای پرواربندی گوسفند، برای کاهش استرس گرمایی به صورت دائم آب خنک و تمیز در دسترس دام‌های شیری و گوساله‌ها قرار گیرد.

بستانی تصریح کرد: برای کاهش استرس گرمایی به ماکیان پرورشی نظیر مرغ، کبک، بلدرچین، بوقلمون و شتر مرغ از تراکم آنها در واحد سطح مجموعه‌های پرورشی بکاهند.

وی ادامه داد: دمای آب استخر کنترل و در صورت افزایش دمای آب به بیش از ۳۰ درجه سانتیگراد نسبت به بازکردن آب ورودی اقدام شود.

دبیر تهک کشاورزی هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه از تغذیه ماهی‌های در ساعات وزش باد شدید و ابری خودداری شود، توصیه کرد: تغذیه ماهیان پرورشی در ساعات خنک و اولیه روز انجام شود همچنین نسبت به افزایش هوادهی استخرها نیز اقدام شود.

وی در بخش دیگری به زنبورداران توصیه کرد تا کندوها را در زیر سایه درختان قرار دهند تا دما روی کندوها و تولید عسل اثر منفی نگذارد.

بستانی ادامه داد: اکنون زمان مناسبی برای انتقال کندوها به ییلاقات و مناطق سرد سیر، رنگ آمیزی کندو به خصوص درب کندو با رنگ‌های سفید و قرار دادن خروجی کندوها در جهت پشت به وزش باد است.

کد خبر 4632718

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =