تحریمهای آمریکا علیه ایران باعث تنش در خلیج فارس شده است

معاون حزب جمهوری خلق ترکیه معتقد است آمریکا از تنش آفرینی در شاهراه انرژی جهان اهداف چندگانه ای را دنبال می کند که یکی از آنها فشار بر ایران است.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل -پیمان یزدانی: در هفته گذشته در حالیکه نخست وزیر ژاپن بعد از ۴ دهه سرگرم دیدار از تهران و رایزنی با مقامات ارشد ایرانی بود بار دیگر شاهد اقدام تحریک آمیز مشکوک دیگری در دریای عمان بودیم که طی آن دو نفتکش هدف حمله قرار گرفتند.

بلافاصله بعد از این اقدام آمریکا و متحدین منطقه ایش طبق معمول بدون ارائه هیچ مدرکی و بدون انجام هیچ تحقیقی انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفتند. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که بیشترین ذینفع اقدامات اخیر که شاهراه انرژی جهان خلیج فارس را بی ثبات می کند آمریکا است.

در خصوص اقدام شتابزده آمریکا و متهم کردن جمهوری اسلامی ایران به دست داشتن در انفجار کشتی ها «آنتونی کارتولوچی» ژئوپولیست تایلندی معتقد است: اتهامات شتابزده آمریکا فاقد هرگونه اعتباری است زیرا حتی اگر یک جرم کوچک در داخل آمریکا صورت می گرفت برای حل و فصل و یافتن عوامل آن چند روز تحقیق و بررسی نیاز بود چه برسد به حادثه در وسعت بین المللی که ظرف چند ساعت بعد از آن آمریکایی ها حکم صادر می کنند.

همچنین دکتر زاکارا استاد علوم سیاسی دانشگاه جرج تاون قطر در خصوص بی اعتباری ادعاهای شتابزده آمریکا علیه ایران بر این باور است: با گذشت یک ماه از حملات به کشتی ها در بندر فجیره هنوز تحقیقات به نتیجه ای نرسیده است پس چگونه می توان ظرف چند ساعت بعد از حملات به نفت کش ها در دریای عمان انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفت.

به اعتقاد کارشناسان آمریکا با بحران آفرینی در خلیج فارس قصد اهداف چندگانه ای را دنبال می کند که فشار بر ایران و کاهش نفوذ منطقه ای ایران یکی از اهداف کاخ سفید می باشد.

دکتر عثمان فاروق لوغ اوغلو عضو ارشد حزب جمهوری خلق ترکیه و سفیر سابق ترکیه در آمریکا در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: تحریم های آمریکا علیه ایران غیرقانونی می باشند و تنها موجب افزایش تنش در خلیج فارس می شوند و احتمال یک برخورد نظامی را بالا می برند.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات تحریک آمیز آمریکا در خلیج فارس گفت: آمریکا با این اقدامات نه تنها قصد فشار آوردن به ایران را دارد بلکه قصد دارد از متحدان منطقه ای خود اسرائیل و عربستان هم حمایت کند.

این سیاستمدار ترکیه ای افزود: امروز موضوع مهار چین یکی از اصول سیاست خارجی آمریکا شده است لذا آمریکا با تنش آفرینی در خلیج فارس قصد دارد دسترسی این رقیب خود به منابع نفتی ایران را قطع کند.

وی معتقد است تنش آفرینی های آمریکا در خلیج فارس و علیه ایران نوعی بازی آمریکا با آتش است که می تواند موجبات خشم احتمالی چین را نیز برانگیزد.

کد خبر 4645160

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =