مهمترین مانع بحث حجاب قوای سه‌گانه هستند/ لزوم مطالبه‌گری از دولت

بنیانگذار طرح بینش مهر با تأکید بر اینکه به نظر من فعلاً در بحث حجاب نباید به ملت کار داشت، گفت: مهمترین مانع بحث حجاب قوه مجریه، مقننه و قضائیه است، باید به مطالبه‌گری از دولت پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی برنامه تلویزیونی «بدون توقف» در یازدهمین قسمت از سری جدید این برنامه که ۲۵ تیرماه به روی آنتن شبکه سه سیما رفت، سیدمحمد صالح هاشمی، گلپایگانی، بنیانگذار طرح بینش تأکید کرد که در حال حاضر نباید در موضوع حجاب به مردم فشاری وارد شود و لازم است مطالبه گری را از دولت پیگیری کنیم، اون یادآور شد: مهمترین مانع بحث حجاب قوه مجریه، مقننه و قضائیه است، یعنی ۱۴ سال است قانون حجاب تدوین و تصویب شده اما هیچ‌گاه این قانون اجرایی نشده است.

این استاد حوزه و دانشگاه در خصوص تدوین قانون حجاب گفت: در قانون مترقی حجاب چون زمان عوض شده قانونگزار قوانین منعطف‌تر، جدیدتر و همه جانبه‌تری را مشخص کرده و به دستگاه‌های مسؤل پرداخته است، در دهه ۶۰ قانونی که تصویب شد این بود که چطور با حجاب برخورد کنیم که خوب نبود.

وی ادامه داد: اما امروز بیست و چند نهاد و وزارتخانه در بحث حجاب دخیل هستند یعنی یک نگاه همه جانبه‌ای به این قانون شده، اما به نظر می‌رسد مهمترین مانع بحث حجاب قوه مجریه، مقننه و قضائیه است، رئیس دولت اصلاحات زیر قانون حجاب را دو بار امضا کرده، رئیس دولت سازندگی به بانک‌ها فرستاده، اما هنوز هیچ اتفاق نیفتاده، به نظر بنده به ملت فعلاً نباید کار داشت بلکه از دولت باید مطالبه کرد، آقای وزیر علوم شما که می‌خواهید دانشگاه را اصلاح کنید اگر ما آمدیم در دفتر شما دیدیم که کارمند شما حجابش درست نیست شما می‌توانید دانشگاه را اصلاح کنید، باید از دفتر خودتان اصلاح را شروع کنید.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) در پاسخ به این سؤال که «مرکز پژوهش‌های مجلس آمار داده‌اند که بیش از ۵۰ درصد جامعه به حجاب عرفی عقیده دارند و این عده افرادی هستند که می‌توانند مورد سوءاستفاده انتخاباتی قرار بگیرند، پس بهتر نیست که حجاب را آزاد کنیم تا حجاب دستاویز افراد نباشد» اظهار کرد: چون ما یک قشر خاکستری داریم و ممکن است در مسائل سیاسی از این‌ها سوءستفاده شود پس حجاب را آزاد کنیم؟ یعنی به خاطر سیاست حجاب را آزاد کنیم، خود ما هم که سیاست‌زده شدیم، الان در اقتصاد مشکل داریم می‌گوئیم حجاب را رها کنیم برویم به اقتصاد برسیم، در مورد سیاست می‌گوئیم چون سیاست این طور است حجاب را آزاد کنیم دنبال بهانه‌ای می‌گردیم تا حجاب را خراب کنیم.

هاشمی همچنین اضافه کرد: امروز فهم مردم نسبت به قبل بالاتر رفته، قبلاً مردم بین دو جناح سیاسی اصولگرا و اصلاح‌طلب گیر کرده بودند، اما امروز از اینها رد شدند، این یعنی بالا رفتن فهم عمومی مردم و ما هم رسالت‌مان در این جمع همین است که بگوئیم در بحث حجاب بازیچه مسائل سیاسی قرار نگیرید، بحث حجاب خیلی بازتر از قبل است، من حتی فکر می‌کنم امروز خانم‌های چادری خیلی گلایه دارند، خیلی دارند اذیت می‌شوند و حتی تعرض به آنها شده و چادرشان را می‌کشند.

رئیس گروه معارف اسلامی دانشگاه امام صادق (ع) در خصوص مسؤلانی که خانواده آنها به حجاب مقید نیستند، عنوان کرد: اگر مسؤل آن فرزند را طرد کرده و از رفتارش اظهار ناخرسندی می‌کند که هیچ، اما اگر از فرزندش طرفداری می‌کند و به گونه‌ای با فرزندش برخورد می‌کند که با شعارهایش نمی‌خواند این ریا و نفاق است و نفاق برای آن مسؤل ما برای حفظ کرسی مسؤلیت بسیار خطرناک است.

وی در پاسخ به این سؤال که «حجاب یک کاسبی سیاسی در داخل و خارج از کشور شده تا آنجا که خانمی در خارج از کشور میلیون‌ها دلار بودجه از دولت آمریکا می‌گذارد برای مقابله با حجاب و مسؤلی داریم در داخل کشور که از جمهوری اسلامی حقوق می‌گیرد و همین کار را می‌کند» تصریح کرد: سختی ما جهاد در دو جبهه است و جبهه داخلی به مراتب سخت‌تر است. در داخل دو عامل وجود دارد که مملکت را به زمین می‌زند یکی نفاق خواص و مسؤلان و دو جهل عوام، اگر نفاق خواص بر گرده جهالت مردم سوار شد آن مملکت زمین می‌خورد و ما برای مبارزه با این مسئله یک راه حل بیشتر نداریم، بالا بردن سطح آگاهی، علم و بصیرت مردم که زیر بار هر نفاق و بازی نروند بازی‌شناس شوند، اهل بصیرت شوند، آن لایه زیرین را بفهمند.

این استاد دانشگاه در ادامه اضافه کرد: تمام رسالت دانشگاه‌ها و مدارس ما بالا بردن فرهنگ جامعه است، یعنی از اینکه هستیم باید بالاتر برویم، اینکه چرا از خارج این کار را می‌کنند باید بپرسیم ما چه کار کردیم که آنها می‌توانند از این استفاده کنند، خوب اگر یک خانم بیگانه‌دوستی بگوید خانم‌ها بروید روسری‌تان را سر چوب بکنید و مردم هم بگویند باشد، ما باید از آنکه سر چوب کرد بپرسیم چه شد که به اینجا رسیدی. مقصر مائیم، قسمت عمده تقصیر از ماست به جوانی که در این انقلاب رشد کرده چه خوراک فکری دادیم که الان توقع داریم این گونه مدافع حریم‌ها و ارزش‌ها باشد، آیا ما این ذهن و عقل را توانستیم اغنا کنیم، توانستیم خوراک دهیم اگر نتوانستیم

چرا فقط می‌گوئیم تقصیر آن خانم است!

رئیس مرکز مطالعات تربیت اسلامی دانشگاه علمی، کاربردی همچنین یادآور شد: الان یک نفری که مسؤل است قسم خورده، امضا کرده، قول داده که من این قانون را اجرا می‌کنم اما اجرا نمی‌کند آیا مردم باید مطالبه کنند یا نباید بکنند؟ مثلاً آقای رئیس جمهور شما چه کار دارید که این قانون خوب است یا بد کاری نباید داشته باشید شما فقط باید بگوئید که این قانونی که هست و من قبل از اینکه بخواهم کاندیدا شوم و مردم به من رأی دهند خودم را مکلف دانستم که آن را اجرا کنم، زودتر اجرایی کنم نه اینکه حالا که رأی گرفتم بگویم نه قانون عوض شود بهتر است؛ خوب اینکه بازی کردن با مردم است یا نماینده مجلس می‌تواند در این التهابات بگوید من اصلاً قانون حجاب را آزاد می‌کنم.

هاشمی با ذکر این نکته که سفیر بلژیک در سفر به شهر قزوین گفته ما بالاخره این حجاب را آزاد می‌کنیم، بیان کرد: این بحث سیاسی شدن حجاب یک جنبه داخلی دارد و یک وقت جنبه بین‌المللی پیدا می‌کند، چرا در مبحث حجاب حتی مسؤلان کشورهای مختلف اظهارنظرهای جدی می‌کنند و می‌گویند نباید بر سر این ملت موشک بریزیم بلکه باید دامن‌های کوتاه بریزیم، ما باید جو جامعه را خراب کنیم تا بتوانیم به اهداف خودمان برسیم. احساس می‌کنند باید بحث حجاب را به مسئله سیاسی، امنیتی تبدیل کنند.

وی در پایان یادآور شد: این بحث حجاب زمینه‌ای ایجاد کرده که دل‌شان را خوش کردند با این مسئله مشکل امنیتی، فتنه و شورش به وجود آورند، خوب بهتر نیست قبل از اینکه آنان بتوانند سوءاستفاده کنند ما با قانونی کردن و حقوقی کردن حجاب این مسئله را حل کنیم، لااقل یک چهار سال اجرا شود بعد حقوقدان‌ها بیایند بگویند ایرادش این بود مزایایش این بود آیا می‌شود راجع به چیزی که اجرا نمی‌شود اظهارنظر کرد که خوب است یا بد.

کد خبر 4669060

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 7 + 2 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 4
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • افسانه IR ۱۴:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۶
   0 0
   قابل تامل بود.
  • مهلا اشراقی ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۳
   1 0
   دقیقا درسته، بایدقانون حجاب توسط قوای سه گانه تبیین شود و قوه قضائیه مسول ضمانت اجرای آن است
  • هنرور IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
   0 0
   بسم الله الرحمن الرحیم سلام بسیار ممنون بابت خبر ارزشمندتان بیاد جمله تاریخی رهبر انقلاب که با دستمال کثیف نمیشود شیشه را پاک کرد
  • هنرور IR ۱۸:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۸
   0 0
   با سلام و خدا قوت. ممنون از انتشار همچین برنامه های بی‌نظیر و کمیابی. لطفا قسمتهای روزهای دیگری از این سری برنامه را هم انتشار دهید.