طراحی سامانه‌ ارتباط با صنعت برای کاهش اثرات تحریم

رئیس دانشگاه شریف از طراحی سامانه‌ای برای کاهش اثرات تحریم ها خبر داد و گفت: بنا داریم با طراحی این سامانه، صنایع مشکلات خود را در حوزه‌های مشورتی و ساختِ تجهیزات با دانشگاه‌ها مطرح کنند.

محمود فتوحی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره اقدامات و یا راهکارهای عملی این دانشگاه در شرایط تحریم، اظهار داشت: تلاش و کوشش ما در چنین شرایطی بر این است که بتوانیم مسئولیت اجتماعی را که بر دوش دانشگاه‌هاست تحقق ببخشیم که در این راستا اقدامات خوبی انجام داده و در بخش‌هایی به موفقیت دست یافته‌ایم.

وی با تاکید به اینکه تحققِ مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها در شرایط تحریم، نیاز به زیر ساخت‌هایی در درون دانشگاه‌ها دارد، افزود: به طور مثال این زیر ساخت‌ها شامل تجهیزات آزمایشگاهی، بودجه‌های عمرانی و … می‌شود. البته در حال حاضر مشکلات ناشی از کمبود بودجه به شدت ما را آزار می‌دهد و شدیداً بر حقوق اساتید تأثیر گذاشته است.

رئیس دانشگاه شریف حقوق پایین اساتید و نارضایتی آنها را از جمله عوامل مؤثر در مهاجرت این قشر برشمرد و گفت: در همین رابطه ۱۳ دانشگاه برتر جلساتی با جهانگیری و نوبخت داشته و مشکلات خود را در این زمینه مطرح کردند. پس از آن نیز نامه نگاری‌هایی انجام شده و امیدواریم به این مساله توجه جدی صورت گیرد.

فتوحی اضافه کرد: با وجود شرایط بد اقتصادی، اما در این مدت ارتباط خود را با صنعت افزایش داده و حجم قراردادها رشد خوبی داشته است.

وی از ارسال نامه‌هایی به آقایان جهانگیری و لاریجانی در سه هفته اخیر اشاره کرد و گفت: در این نامه‌ها اعلام آمادگی کرده‌ایم که با یک حرکت دانش بنیان محور می‌توان اثرات تحریم‌ها را مقداری کاهش داد.

رئیس دانشگاه شریف ادامه داد: به عنوان مثال بنا داریم سامانه‌ای را راه اندازی کنیم که صنایع، مشکلات مختلف خود را چه در حوزه مشورتی و چه در حوزه ساختِ تجهیزات با دانشگاه‌ها مطرح کنند. علت این پیشنهاد آن بود که در حال حاضر تحریم‌ها مسلماً، تنگناهایی را برای صنایع ما ایجاد کرده است.

فتوحی بر لزوم تعامل سه بخش دولت، مجلس و دانشگاه‌ها و همچنین وضع قوانینِ جدید در صورت نیاز تاکید کرد و گفت: امیدواریم دولت و دانشگاه‌ها دست در دست هم، بخشی از بار مشکلاتِ کنونی را کم کنند.

وی با اشاره به اینکه تحریم‌ها بخشی از تعاملات بین المللی ما را با خلل روبرو ساخته، افزود: به‌عنوان مصداق زمانی که در تعاملات بین المللیِ دانشگاهی نیاز به مبادله و یا رد و بدل کردن پول باشد، با مشکلاتی مواجه هستیم با این وجود اما در سایر بخش‌ها مشکلی نداریم و حتی در زمینه تبادل دانشجو و استاد با دانشگاه‌های اروپایی، آمریکای شمالی و آسیایی شرایط قابل قبولی داریم.

کد خبر 4671090

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 2 =