نمایشنامه «فرشته تاریخ» به چاپ دوم رسید

نمایشنامه «فرشته تاریخ» نوشته محمد رضایی‌راد در کمتر از یک ماه به چاپ دوم رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، نمایشنامه «فرشته تاریخ» نوشته محمد رضایی‌راد، که چاپ نخست آن در تیر ماه امسال و همزمان با اجرای این اثر در «تئاتر شهر» توسط «نشر بیدگل» به بازار کتاب عرضه شده بود، در کمتر از یک ماه به چاپ دوم رسید.

«فرشته تاریخ» تازه‌ترین اثر محمد رضایی‌راد -نمایشنامه نویس و کارگردان شناخته شده تئاتر- است که پیش از این آثار موفقی چون «فعل»، «رقصی چنین»، «و آنک انسان»، «هشتمین خان»، «بازگشت به خان نخست» را به رشته تحریر آورده و روی صحنه برده است.

چاپ دوم نمایشنامه «فرشته تاریخ» در حالی صورت می‌گیرد که این روزها، اجرای این اثر نمایشی که از ابتدای تیرماه در سالن چهارسوی «مجموعه تئاترشهر» روی صحنه رفته نیز با استقبال چشمگیری از سوی علاقه‌مندان به تئاتر و فلسفه مواجه شده است. به شکلی که کلیه بلیت‌های این نمایش تا سه هفته بعد توسط علاقه‌مندان پیش‌خرید شده و ظرفیت فروش اینترنتی بلیت‌های نمایش تا آخرین روز اجرا تکمیل شده است.

«فرشته تاریخ» نمایشنامه‌ای است که با رویکردی آزاد و روایتی از آخرین شب از زندگی «والتر بنیامین» - فیلسوف آلمانی و از شخصیت‌های‌ متفاوت تاریخ فلسفه در قرن بیستم- واقعیتی تاریخی در گذشته را دستمایه قرار می دهد تا با سیری در زندگی و اندیشه‌های این شخصیت، به واکاوی مفاهیمی عمیق‌تر در زمینه مواجهه انسان امروزین با تاریخ، مرگ و نمایش بپردازد.

در یادداشت «محمد رضایی‌راد» درباره نمایشنامه «فرشته تاریخ» و به نقل از «والتر بنیامین» آمده است: «صورت‌بندی و بیانِ روشن گذشته به‌شکل تاریخی، به معنای تصدیق آن «همان‌گونه که واقعاً بوده» نیست. معنای آن به چنگ آوردن خاطره‌ای است که هم‌اینک در لحظه‌ی خطر درخشان می‌شود.» من نیز نکوشیده‌ام تا بنیامین را آن‌گونه که واقعاً زیست و مُرد بازسازی کنم. پس از جزئیات کوچک گذشتم و یا به عمد دگرگونش کردم برای منظوری دیگر: فراچنگ‌آوردن خاطره‌ی بنیامین در این لحظه‌ی خطر که در آن ایستاده‌ایم.»

کد خبر 4675499

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha