روایت جدید سالن اصلی تئاتر شهر «به گزارش زنان تروا»

جدیدترین نمایش محمد رضایی‌راد با عنوان «به گزارش زنان تروا» نیمه دوم سال جاری در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی «گروه تئاتر خانه»، محمد رضایی‌راد، نویسنده و کارگردان شناخته شدۀ تئاتر ایران، در ادامه پروژه مطالعاتی و نظری خود در زمینۀ‌ «تراژدی»، برداشتی آزاد از ۲ تراژدی یونانی را روی صحنه می‌برد.

«به گزارش زنان تروا» اقتباسی آزاد از ۲ تراژدیِ «هِکاب» و «زنان تروا» از آثار مهم و کمتر دیده شده اوریپید (تراژدی‌نویس مشهور یونانی) خواهد بود که روایتی متفاوت از جنگ تروا و وقایع پس از آن را پیش روی مخاطب امروزی می‌گذارد.‌

نمایشنامۀ‌ «به گزارش زنان تروا» حاصل همکاری دوبارۀ محمد رضایی‌راد و نغمه ثمینی در زمینه نگارش متن است که پیش از این نیز با نگارش مشترک نمایشنامۀ «بر اساسِ دوشسِ ملفی» تجربه‌ای بسیار موفق در اقتباس از اثری کلاسیک برای مخاطبان معاصر را به نمایش گذاشته‌اند.

دیدگاه‌های تئوریک و پشتوانۀ مطالعاتی، از جمله ویژگی‌های همیشگی و شناخته شدۀ آثار محمد رضایی‌راد در عرصه تئاتر هستند که در کنار سبک و رویکردهای اجرایی متفاوت وی، به آثار وی عمق و جایگاه ویژه‌ای می‌بخشند. نمایش «به گزارش زنان تروا» را نیز می‌توان ادامه و نتیجۀ پروژۀ مطالعاتی ۱۰ سالۀ رضایی‌راد در زمینه «تراژدی» دانست که بخشی از نظریات و دیدگاه‌های حاصل از آن، اکنون در مجموعه‌ای ۶ جلدی با عنوان «انتقام دیونوسوس؛ خوانشی دولت‌شهری از تراژدی و کمدی یونانی» آمادۀ ارائه شده و تا کنون ۳ دفتر آن - با عناوین فرعی «یک مقدمه انتقادی»، «آیسخولوسِ مبلغ» و «سوفوکلِ پیامبر» - توسط «نشر فنجان» در اختیار علاقه‌مندان قرارگرفته است.

تمرین‌های اولیه و مراحل آماده‌سازی بازیگران برای اجرای «به گزارش زنان تروا» از اواخر سال قبل آغاز شده و طبق توافق صورت گرفته با مدیریت مجموعه «تئاتر شهر»، این نمایش آذر و دی‌ماه ۱۴۰۱ در سالن اصلی این مرکز فرهنگی و هنری روی صحنه خواهد رفت.

عکس از نوشین جعفری است.

کد خبر 5470673

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha