گزارش فرهنگی «آسیب شناسی ساختار مطبوعات محلی» منتشر شد

به تازگی تحقیقی کیفی درباره «آسیب شناسی ساختار مطبوعات محلی» به سرانجام رسیده که پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات ‏آن را منتشر کرده است‎.‎

به گزارش خبرگزاری مهر، گزارش فرهنگی «آسیب‌شناسی ساختار مطبوعات محلی» از سوی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات منتشر شد.

اهمیت این گزارش در این است که تاکنون پژوهش‌های گوناگونی درباره مشکلات و آسیب‌هایی که متوجه نشریات محلی است، در یک حوزه خاص بررسی شده‌اند ولی با توجه به بررسی‌هایی که از لحاظ کیفی در این پژوهش انجام شده است، پژوهشی در خصوص مجموع آسیب‌هایی که متوجه نشریات محلی باشد، انجام نشده و این پژوهش به لحاظ کیفی پژوهشی جدید است.

این پژوهش توسط مهدی باباربیع و باهدف شناسایی آسیب‌های ساختار مطبوعات محلی انجام شده و آسیب‌هایی که از درون و بیرون متوجه مطبوعات محلی است و باعث کاهش سرعت شتابان مطبوعات محلی و تأثیرگذاری آن در جامعه می‌شود را بررسی کرده است. روش تحقیق در این پژوهش، کیفی از نوع پدیدارشناسی و جامعه آماری آن، فعالان باتجربه مطبوعاتی بوده‌اند. هم‌چنین جمع‌آوری اطلاعات با استفاده از مصاحبه عمیق از نوع نیمه ساختاریافته بوده که پس از تجزیه و تحلیل آن‌ها آسیب‌ها در دودسته اصلی «آسیب‌های درونی ساختار مطبوعات محلی» و «آسیب‌های بیرونی ساختار مطبوعات محلی» دسته‌بندی شده‌اند. لذا نتایج در بعد آسیب‌های درونی، ضعف در عملکرد و تخصص مدیران و سردبیران مطبوعات محلی، ضعف در تخصص و اخلاق حرفه‌ای روزنامه‌نگاران و خبرنگاران مطبوعات محلی، ضعف در امکانات شغلی برای روزنامه‌نگاران و خبرنگاران مطبوعات محلی، پایین بودن کیفیت محتوای نشریات محلی، جذاب نبودن ظاهر و جذابیت‌های جانبی مطبوعات محلی، توزیع نامناسب مطبوعات محلی، فعالیت نامناسب متصدیان دکه‌های مطبوعاتی و نتایج در بعد آسیب‌های بیرونی عوامل اقتصادی، عوامل اجتماعی، عوامل فرهنگی، عملکرد سازمان‌های دولتی و غیردولتی و تشکل‌های مطبوعاتی را نشان می‌دهد.

این گزارش در پایان پیشنهادهای کاربردی برای رفع مشکلات ارائه کرده است، علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این پژوهش می‌توانند به سایت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات مراجعه کنند.

کد خبر 4676354

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =