جمع آوری داده‌های طیفی محصولات زراعی کشور/ کاربردهای سنجش از دور

سازمان فضایی ایران در راستای اجرای فاز دوم کتابخانه طیفی ملی، به جمع آوری داده های طیفی محصولات زراعی کشور با استفاده از فناوری سنجش از دور اقدام کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سازمان فضایی ایران طرح ایجاد «کتابخانه طیفی ملی» را با هدف کلی جمع آوری اطلاعات طیفی پدیده های حائز اهمیت در کشور و به منظور افزایش سطح تفسیرپذیری داده های سنجش از دور از مهر ماه ۱۳۹۱ در دستور کار قرار داد. در فاز نخست این پروژه، ۵۳۷ عارضه مختلف مورد طیف سنجی قرار گرفتند.

هم اکنون این سازمان از آغاز فاز دوم اجرای این پروژه با هدف تکمیل و توسعه کتابخانه طیفی ملی برای سایر عوارض دارای اولویت خبر داده است.

یکی از بخش هایی که این پروژه می‌تواند به آن کمک ویژه ای کند بخش کشاورزی است که به لحاظ دارا بودن قابلیت­ها و ظرفیت­های بسیار زیاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به عنوان یکی از محورهای اساسی رشد و توسعه، نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور ایفا می کند.

استفاده از تصاویر ماهواره ای و علم سنجش از دور در مطالعات کشاورزی بسیار پرکاربرد است و همین امر تکمیل بانک طیفی در حوزه کشاورزی را ضروری می کند. براین اساس به منظور استفاده از فناوری سنجش از دور و ابزارهای آن در پیاده سازی کشاورزی دقیق در کشور و توسعه کسب و کارهای فضاپایه در حوزه کشاورزی، دسترسی به اطلاعات طیفی محصولات زراعی و باغی کشت شده در کشور بسیار حائز اهمیت است.

در همین راستا، آزمایشگاه ملی سنجش از دور سازمان فضایی ایران با همکاری سازمان‌های مختلف، اقدام به جمع آوری داده های طیفی محصولات زراعی کشور کرده است. منحنی های طیفی حاصل شده پس از پردازش جهت ارائه به کاربران در پرتال سازمان فضایی ایران قرار داده می شوند.

کد خبر 4684222

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =