۲۵۰ هزار روستایی و عشایر امسال بیمه می شوند

قزوین- رئیس هیئت مدیره صندوق بیمه کشاورزان، عشایر و روستاییان گفت: تاکنون یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از عشایر و روستائیان بیمه شده اند و امسال هم ۲۵۰ هزارنفر از روستائیان و عشایر بیمه می شوند.

اسدالله رازانی در حاشیه سفر به قزوین برای بررسی وضعیت بیمه روستاییان و عشایر استان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: صندوق بیمه روستاییان و عشایر کار تامین آتیه و بیمه بازنشستگی، از کار افتادگی و پرداخت مستمری ناشی از فوت روستاییان و عشایر را مطابق نظام جامع تامین اجتماعی بر عهده دارد.

وی افزود: این صندوق از سطوح درآمدی که هر سال تامین می شود حدود یک سوم از حق بیمه را روستاییان می پردازد و دو سوم را دولت تامین می کند.

۱۸۰۰ کارگزاری بیمه در کشور فعال شده است

رازانی تصریح کرد: کار جلب و جذب روستائیان و دعوت از آنها توسط کارگزاری ها انجام می شود و ۱۸۰۰ کارگزاری فعال در کشور داریم که ۲۵ کارگزاری در استان قزوین راه اندازی شده است.

وی بیان کرد: هر میزان که حق بیمه سهم بیمه گزار روستایی تعیین می شود حدود ۵ درصد به کارگزار داده می شود اما این میزان بسیار ناچیز است و کافی نیست و ما باید مقداری کمک کنیم تا فعالیت کارگزاری ها توجیه پذیر باشد.

رئیس هیئت مدیره صندوق بیمه عشایر، روستائیان و کشاورزان کشور یادآورشد: امسال هیئت امنای صندوق تصویب کرد تا تسهیلاتی برای تجهیز کارگزاری ها پرداخت شود و حمایت های دیگری در چارچوب بودجه صندوق صورت گیرد تا حق الزحمه ها بهتر شود و از محل حق بیمه مقداری کمک می کنیم تا کارگزاری ها تقویت شود.

۶ ملیون خانوار روستایی در کشور شناسایی شده است

رازانی افزود: بر اساس سرشماری سال ۹۵ در حال حاضر حدود ۶ میلیون خانوار در روستاها زندگی می کنند و سرپرستان آنها جامعه هدف صندوق است که البته بخشی از آنها از پوشش خارج هستند زیرا یا تحت پوشش سایر بیمه ها هستند و از خدمات بیمه تامین اجتماعی و نهادهای لشکری و نظامی استفاده می کنند یا به صورت موقت با ما ارتباط داشته اند.

وی گفت: جمعیت سرپرست خانوار در آخرین سرشماری بالغ بر ۳ میلیون نفر است که از این تعداد حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر بیمه شده فعال هستند.

۶۵۰ هزار بیمه شده به صورت موقت تحت پوشش بودند

رازانی اضافه کرد: در حال حاضر ۶۵۰ هزار نفر هم هستند که یک بار نزد صندوق بیمه شده اند ولی در سال بعد با ما قطع رابطه کرده اند و زیر پوشش سایر بیمه ها قرار گرفته اند.

وی اظهارداشت: افرادی که به صورت مستمر با ما رابطه دارند حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر هستند که دو میلیون نفر باقی مانده اند که باید بیمه شوند.

رازانی افزود: ما یک سوم راه را رفته ایم و دو سوم باقی مانده است که با کمک کشاورزان، روستاییان و عشایر باید طی شود.

رئیس هیئت مدیره صندوق بیمه عشایر، روستاییان و کشاورزان در خصوص سقف سنی بیمه شدگان و بیمه تکمیلی یادآورشد: سقف سنی و بیمه تکمیلی از مسائل این حوزه به شمار می رود  چون موضوع سنگین و پیچیده است فعلا آن را مورد توجه قرار نداده ایم هرچند در آیین نامه و ضوابط صندوق این موضوع پیش بینی شده که با گرفتن فرانشیز بتوانیم روستاییان را بیمه درمان کنیم اما فعلا شرایط برای این کار فراهم نیست و صلاح ندیدیم این کار صورت گیرد چون مسائل زیادی دارد و شاید ما را از محور اصلی باز دارد اما وزارت بهداشت بیمه تکمیلی را پیگیری می کند.

وی بیان کرد: محدودیت سنی را مجلس و دولت تعیین کردند چون این مقدار بودجه کشور و تامین منابع جوابگوی بیش از این را ندارد اگر بی دقتی کنیم و بی محابا بخواهیم همه سنین و افراد را تحت پوشش قرار دهیم با چالش های جدی دیگری روبرو خواهیم شد.

اصلاح طرح پارامتریک در دستور کار است

رازانی در مورد اصلاح طرح پارامتریک هم گفت: الان در یک کارگروه بیمه ای این موضوع در حال بررسی است و در حال حاضر از سطوح درامدی حدود ۵ درصد از روستاییان دریافت می شود و حدود ۱۰ درصد را دولت تامین می کند و با اصلاح طرح پارامتریک باید سهم روستایی به ۷ درصد و سهم دولت تا ۱۴ درصد افزایش یابد که این کار در حال بررسی است که تعهد دولت را تا ۴۰ درصد بالا می برد و اگر دولت بپذیرد اجرا می شود.

سال قبل ۱۵۰ هزار روستایی و عشایر بیمه شدند

رئیس هیئت مدیره صندوق بیمه عشایر، روستاییان و کشاورزان تصریح کرد: سال قبل ۱۵۰ هزار نفر به افراد بیمه شده اضافه شد و امسال هم ۲۵۰ هزار نفر به افراد تحت پوشش صندوق افزوده خواهد شد تا از خدمات بیمه ای استفاده کنند.

کد خبر 4686880

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 9 =