ایثار؛ شهید حججی را به مقام شهادت رساند

معاون دبیر شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت گفت: فردی نظیر شهید حججی زمانی به این درجه رسید که به قله ایثارگری رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین سیداحمد ابطحی با حضور در برنامه تقاطع فرهنگ ضمن تبیین تعریفی از واژه ایثار در جامعه، اظهار داشت: ایثار به معنای ترجیح دیگران بر خود است و به مفهومی دیگر از خود گذشتگی معنا می دهد.

وی شهادت را اوج ایثار خواند و تصریح کرد: کسی که به اوج ایثار نائل می شود، ابتدا باید زمینه ایثار در او ایجاد شده باشد؛ یعنی هیچ عزیزی شهید نشده است؛ پیش از آنکه از او ایثار سر زده باشد.

حجت الاسلام ابطحی افزود: فردی نظیر شهید حججی زمانی به این درجه رسید که دامنه ایثارگری را طی کرده و به قله رسید؛ این دامنه ایثار است.

وی به رادیو گفت وگو گفت: انسان برای رسیدن به قله باید دامنه ایثار را طی کند تا به ایثاری بزرگ که همان شهادت باشد، دست یابد.

حجت الاسلام ابطحی افزود: فردی همچون شهید حججی، طعم ایثار را در اردوهای جهادی چشیده بود و لذا به چنین مقامی دست یافت. این شهید بزرگوار اگر برای نیازمندان ایثار و از خود گذشتگی نشان نمی داد و فداکاری نمی کرد، به قله شهادت دست نمی یافت.

معاون دبیر شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت در بخشی دیگری از سخنان خود در رادیو گفت وگو لزوم زنده نگاه داشتن یاد شهدا را صرفا در بنرها، سخنرانی ها، نامگذاری معابر و... ندانست و تصریح کرد: این ها کفایت کننده نیست؛ بلکه مقدمه ای برای عمل به وصایا و گفته های شهدا و ایثارگران است.

حجت الاسلام ابطحی ادامه داد: قرآن می فرماید ای کسانی که ایمان آورده اید چرا چیزی می گویید که بدان عمل نمی کنید؛ همچنین پیامبر(ص) می فرمایند با اعمال و رفتارتان مردم را به سوی دین فرا بخوانید»

وی با ذکر این دو نکته مهم، خاطرنشان کرد: ما در زنده نگه داشتن یاد و نام شهدا حرف زیاد می شنویم ولی کمتر شاهد عمل هستیم.

حجت الاسلام ابطحی در ادامه، ایثار و از خود گذشتگی در جامعه را مورد نقد قرار داد و افزود: اگر کار ارباب رجوع در اداره ای راه بیافتد، در حقیقت به حقوق خود دست یافته ولی گاه کارمندی بیش از وقت تعیین شده در یک اداره، برای مردم صرف وقت می کند. این گذشت و ایثار در جامعه بسیار مورد نیاز و زیباست.

معاون دبیر شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت به رادیو گفت وگو گفت: در نظام جمهوری اسلامی کارگزاران باید پیش قدم باشند چون از آن ها توقع بیشتری می رود. مردم باید از کارگزاران و ادارات دولتی بیاموزند و به راه افتادن فرهنگ ایثارگری در جامعه بدست دولت و ادارات دولتی است.

حجت الاسلام ابطحی با بیان اینکه فرهنگ ایثار و شهادت باید به طور نامحسوس توسط هنرمندان و فعالان عرصه فرهنگ در جامعه اشاعه داده شود، افزود: خطاب به اینگونه موارد نباید مستقیم باشد.

وی با تأکید بر اینکه بایستی تلاش کنیم ایثارگری در حوزه دفاع مقدس، به ۸ ساله جنگ منحصر و محدود نشود، افزود: این ایثار در دوران های مختلف از جمله بحران های سیاسی و اقتصادی بایست جاری و ساری باشد. از طرفی مخاطب ما باید ۸۰ میلیون نفر و کل مردم ایران باشند.

حجت الاسلام ابطحی گفت: شاید کسی بگوید اهل ایثار هستم ولی با شهادت میانه ای ندارم. باید بگذاریم این فرد هر چه می تواند، ایثارگری کند.

وی افزود: در زمان جنگ افرادی در محل زندگی ما بودند که گاه تصور می کردیم ما جایگاه و مرتبه ای بالاتر از آن ها داریم؛ همین افراد رفتند و شهید شدند و کسی مثل بنده همچنان اندر خم یک کوچه است.

حجت الاسلام ابطحی گفت: امروز در شرایط بحران اقتصادی، کسانی که در جهت استقلال و خودکفایی مملکت و برای مبارزه با تحریم کار می کنند، آیا ایثارگر نیستند؟

کد خبر 4701018

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =