فاز سوم کهورت چشم در شاهرود آغاز شد/ چاپ ۸۰ مقاله تخصصی

شاهرود- معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بابیان اینکه مرحله سوم مطالعات هم‌گروهی چشم در شاهرود آغاز شد، گفت: این طرح شش ماه به طول خواهد انجامید.

محمدحسن امامیان در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه از صبح سه‌شنبه مرحله سوم مطالعه هم‌گروهی چشم در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود آغازشده است، ابراز داشت: این اقدام از ۱۰ سال قبل شروع شد و در آن سال پنج هزار و ۱۹۰ نفر از افراد ۴۰ تا ۶۴ سال شاهرود به‌صورت تصادفی برای معاینات چشم انتخاب شدند.

وی ضمن بیان اینکه مطالعات این طرح با همکاری مرکز چشم‌پزشکی نور و دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی شاهرود به‌منظور شناسایی علل بیماری‌های چشم در میان‌سالی و سالمندی شروع شد، افزود: در دنیا بسیاری از این علل بیماری‌های چشم هنوز شناخته‌شده نیستند که این مطالعات می‌تواند در شناخت و درمان زودهنگام آن کمک کند.

چاپ ۸۰ مقاله در زمینه کهورت چشم

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شاهرود همچنین ضمن بیان اینکه فاز دوم این طرح بعد از پنج سال در سال ۹۳ شروع شد، ابراز داشت: امسال هم قرار است در مرحله سوم با دعوت از افرادی که ۱۰ سال پیش در این مطالعات شرکت کردند کار مطالعه تداوم یابد.

امامیان ضمن بیان اینکه افراد موردمطالعه حدود ۳.۵ الی چهار سال معاینات تخصصی چشم را دریافت می‌کنند، تصریح کرد: در این مطالعات بسیاری از بیماری‌ها شناسایی و مورد درمان قرار خواهد گرفت و از جنبه‌های پژوهشی نیز با قرار گرفتن داده‌ها و اطلاعات در کنار اطلاعات قبلی می‌توان متوجه شد که چه عواملی باعث رخداد بیماری‌های چشمی در این سن می‌شود.

وی ضمن بیان اینکه این اقدام در زمره مطالعات بزرگ کشور درزمینهٔ کهورت چشم است، افزود: بسیاری از اندیشمندان حوزه چشم‌پزشکی و بیماری‌های غیر واگیر در ایران و اقصی نقاط دنیا منتظر نتیجه این‌گونه مطالعات هستند، تاکنون نیز از قبال این مطالعه ۸۰ مقاله چاپ شد و تعدادی نیز در حال انتشار است و نتایج این مطالعه منبع خوبی برای دانشمندان چشم‌پزشکی محسوب می‌شود.

۱۵ پزشک درگیر انجام معاینات طرح کهورت شاهرود

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در پاسخ به این پرسش که مرحله سوم طرح چه مدت‌زمان نیاز دارد، ابراز داشت: در این مرحله برآورد ما این است که طرح شش ماه به طول انجامد لذا از کسانی که در مرحله قبل حضور داشتند دعوت شد تا در این گام نیز حضور داشته باشند و باید گفت خیلی از موارد شامل ارجاعات چشم‌پزشکی با هماهنگی انجام می‌شود.

امامیان در ادامه بابیان اینکه در همه جای دنیا مطالعات کهورت ادامه‌دار است، تصریح کرد: فازهای دیگر طرح نیز به فواصل پنج سال خواهیم داشت حتی شاید در اینکه محققان جوان‌تر و آیندگان بر روی فرزندان این گروه مطالعات را ادامه دهند خیلی از این موارد در سال‌های آینده اثر قطعی خود را نشان می‌دهد که تاکنون خوشبختانه مردم مشارکت خوبی داشتند به‌نحوی‌که بعد از ۱۰ سال با استقبال خوب برای انجام معاینات مواجه هستیم.

وی افزود: در مرحله سوم کهورت چشم ۱۵ نفر شامل چشم‌پزشک، پرستار و ماما در مقاطع مختلف درگیر انجام معاینات لازم هستند که همه این افراد دوره‌های آموزشی شامل کار با دستگاه تصویربرداری و غیره را آموزش دیدند و این طرح با بهترین کیفیت در حال اجرا است.

کد خبر 4703846

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =