رئیس‌جمهور برای بن‌بست‌شکنی پیشنهاد تغییراتی در برجام داده است

سخنگوی دولت گفت: برای اطمینان بخشی بیشتر و بن بست شکنی، رئیس‌جمهور پیشنهادی داشته که بست شکنی انجام شود و بتوانیم در دل برجام تغییر کوچکی بدهیم.

به گزارش خبرنگار مهر، علی ربیعی سخنگوی دولت پیش از ظهر امروز(چهارشنبه) در حاشیه نشست هیئت دولت و در جمع خبرنگاران در خصوص برنامه های امروز هیئت دولت، اظهار داشت: هیئت امنای صندوق بازنشستگی نفت تعیین تکلیف شده اند و ترکیب هیئت امنا و چهارچوب کارهایی که باید انجام بدهند مشخص شده است، این کاری بود که برای بازنشستگان مجمع شرکت نفت انجام شد.

وی افزود: یکی دیگر از کارهایی که امروز انجام شد تشکر از مجلس به دلیل موافقت با تشکیل وزارت بازرگانی بود.

سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به بیانیه اخیر سه کشور اروپایی درباره حمله به تاسیسات نفتی عربستان و برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: از نظر دولت، بیانیه سران سه کشور اروپایی در محکوم کردن ایران و متهم ساختن کشورمان نسبت به مسائل میان یمن و عربستان به هیچ وجه قابل قبول نیست. بدون استناد صحبت کردن، بدون دلیل و مدرک صحبت کردن رویه‌ای شده است که اخیرا زیاد در حال تکرار است.

ربیعی با بیان اینکه ما فکر می‌کنیم آمریکا فشارهایی به این کشورها وارد کرده و آنها می‌خواستند نسبت به فشارهای آمریکا واکنشی داشته باشند، خاطرنشان کرد: ملاقات‌های مکرری که سران کشورهای اروپایی با رئیس‌جمهور حتی بدون تنظیم قبلی داشته‌اند و تاکیدی که آنها به ادامه اجرای برجام داشته‌اند، نشان می‌دهد ممکن است تحت تاثیر واکنش‌های آمریکا چنین مواضعی اتخاذ شده باشد.

سخنگوی دولت با اشاره به جلسه وزرای امور خارجه ایران و گروه ۱+۴ گفت: شروط و مسائل ما همان موضوعاتی است که قبلا مطرح کرده‌ایم. البته رفع تحریم و برگشت شرایط معاهده مسائلی است که نمی‌توان گفت شرط هستند بلکه حرف ما این است که به جایی که بوده‌ایم، برگردید. تحریم‌ها باید کاملا رفع شود و طرف مقابل به شرایط معاهده برگردد.

ربیعی با بیان اینکه در جلسه امروز ۱+۴ مسائل و شروطی که قبلا مطرح کردیم را تکرار خواهیم کرد، ادامه داد: در این شرایط امکان مذاکره هم وجود دارد حتی برای اطمینان بخشی بیشتر و بن بست شکنی، رئیس‌جمهور پیشنهادی داشته که بست شکنی انجام شود و بتوانیم در دل برجام تغییر کوچکی بدهیم تا بن بست شکنی انجام شود، ولی شرط ما این است که کشورهای طرف برجام به جایی که در برجام بودند، بازگردند و تحریم ها برداشته شود.

وی با اشاره به موضوعات بررسی شده در جلسه صبح امروز هیات دولت گفت: پنج موضوع در دستور کار جلسه هیات دولت بود که عمدتا به کمیسیون‌ها ارجاع داده شد اما اساسنامه صندوق بازنشستگی وزارت نفت و ترکیب هیات امنا و چارچوب‌های کاری‌اش به تصویب رسید.

ربیعی ادامه داد: چارچوب‌های اساسنامه به گونه‌ای تنظیم شده است که هم رسیدگی بیشتری صورت خواهد گرفت و هم مشارکت بازنشستگان وزارت نفت در اداره صندوق پیش‌بینی شده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه یکی از بحث‌های دیگری که در دولت مطرح شد، قدردانی از مجلس برای موافقت با تشکیل وزارت بازرگانی بود، اظهار داشت: مقرر شد تمام وظایف و اختیاراتی که در این مدت به سایر دستگاه‌ها محول شده است، مجددا بررسی شود تا این وزارتخانه پس از راه‌اندازی بتواند با تمام اختیارات، وظایف خود را انجام دهد.

ربیعی فزود: وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در این جلسه تاکید کرد تمام تلاش و همکاری خود را انجام می‌دهد تا وزارتخانه جدید بتواند با تمام قوا وظایفش را انجام دهد. در موعد مقرر قانونی، رئیس‌جمهور وزیر پیشنهادی بازرگانی را به مجلس معرفی خواهد کرد.

ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی درباره واگذاری زمین‌های سواحل در جنوب کشور گفت: صحبتی که امروز در جلسه با آقای حجتی داشتم ایشان گزارشی را در جلسه ارائه کردند. در این موضوع به هیچ عنوان بحث زمین‌خواری مطرح نیست. من نه تنها از رسانه‌ها بلکه از مسئولین و مدیران ذیربط هم خواهش می‌کنم در جامعه التهاب‌آفرینی و نگرانی نکنند چرا که جامعه به قدر کافی التهاب دارد.

وی افزود: زمین به این فرد واگذار نشده بلکه به وی اجاره داده شده است، اینطور که آقای حجتی به من گفتند در آنجا حدود ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده و صادرات میگو هم صورت می‌گیرد و زمین هم متعلق دولت است و به میزان زیادی هم اشتغال ایجاد کرده است.

سخنگوی دولت در خصوص جذب سرمایه های خارجی نیز گفت:‌ ما از سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور استقبال می‌کنیم و اولویت‌ ما همین نوع سرمایه‌گذاری است.

وی درخصوص اعتراضاتی که به موضوع سهمیه‌بندی کنکور نیز گفت: درخصوص بحث سهمیه‌ها گزارش‌هایی آمده که طبق آن افرادی با فاصله ۹۰ هزار رتبه در کنار هم نشسته‌اند. این موضوع در دولت مطرح و بحث‌هایی صورت گرفت و آسیب‌شناسی هم صورت گرفت.

ربیعی ادامه داد: مقرر شد که آقای غلامی این موضوع را بررسی کند و ما در دولت مجددا آن را در قالب یک لایحه، تقدیم مجلس خواهیم کرد به نحوی که هم ارزش‌گذاری‌ها صورت بگیرد و هم به نحوی نباشد که موجب نگرانی اقشار دیگری شود.

وی درخصوص سفر روحانی و دیدارها و ملاقات‌های وی در نیویورک اظهار داشت: ما با دست پر برای امنیت منطقه حضور پیدا کردیم و همچنین ملاقات‌های بسیار خوبی با سران دولت‌های اروپایی و همچنین با آقای شینزو آبه و خیلی از ملاقات‌های دیگر صورت گرفت.

 ربیعی در ادامه خاطرنشان کرد: به اعتقاد من ترامپ داشت حربه صلح را می‌دزدید و از این حربه می‌خواست استفاده کند که حضور رئیس جمهوری، این حربه را برطرف کرد.

وی در بخش دیگر از سخنان خود به سخنان ضد ایرانی رئیس جمهور آمریکا اشاره کرد و گفت: ما به اظهارات غیرقابل قبول که بیشتر کاربرد داخلی برای رییس‌جمهور آمریکا دارد و خطاب به ملت ایران توهین‌آمیز بود اهمیتی نمی‌دهیم.

 وی افزود: امروز هم اتفاقی در کنگره رخ داده و استیضاح دامن ترامپ را گرفته که دلایل داخلی خودش را دارد در غیر اینصورت همه می‌دانند چه کسانی سوار این موج شدند و القاعده و گونه‌های مختلفی از تروریسم و افراطی‌گرایی را ایجاد کردند. امروز هم داعش را تقویت می‌کنند.

سخنگوی دولت یادآور شد: همه می‌دانند کسی که با داعش مبارزه کرد و داعش امروز تقریبا از منطقه بیرون رانده شده جمهوری اسلامی ایران بوده و تروریست خواندن ایران من را به یاد کتاب قلعه حیوانات انداخت و ظاهرا وزارت جنگ و وزارت صلح برای آمریکا جایش را عوض می‌کند.

سخنگوی دولت با اشاره به شهدای ترور گفت: ما خود مان قربانی تروریسم هستیم و قطعا اظهارات ترامپ ما را هدفمندتر می‌کند برای آن چیزی که درخصوص بدعهدی آمریکا فکر می‌کردیم. هرچند در ادامه سیاست به قول ایرانی‌ها «با دست پس بزن با پا پیش بکش» نکاتی را هم مطرح می‌کند اما به اعتقاد ما بنایی بر حل مساله ندارند.

وی در خصوص اتهامات وارده به کشورمان در خصوص تلاش برای ساخت بمب هسته ای نیز گفت: ما برای ساخت بمب اجازه لازم نداریم و براساس تفکر خودمان و براساس نظریه دینی خودمان هیچگاه به دنبال ساخت بمب نبودیم و باز هم اعلام می‌کنیم به دنبال ساخت بمب نیستیم.

سخنگوی دولت در خصوص دلیل فشار بر روحانی برای دیدار با ترامپ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، اظهار کرد: پیغام و پسغام بسیار زیادی از سوی کشورهای مختلف حتی کشورهای منطقه و آسیا رسیده است که من نمی‌خواهم نام آنها را ببرم ولی ما حاضر نیستیم به خاطر فضای داخلی آمریکا منافع خودمان را هدر دهیم تا ترامپ در داخل آمریکا بگوید هر چه من گفتم عمل شده است.

وی افزود: اگر آمریکایی ها همین امروز تحریم‌ها را متوقف کنند و به شرایط معاهده بازگردند فرصت برای مذاکره در قالب ۱+۵ فراهم می‌شود و چیزی غیر از این هم اتفاق نمی‌افتد.

ربیعی درباره حمله به دولت به بهانه حضور در مقر سازمان ملل و مذاکره با کشورهای اروپایی اظهار کرد: دیروز دیدم که آقایی بحث می‌کرد که برجام مُرد و از برجام چه می‌خواهید؟ ما دلمان می‌خواهد حرف های همه شنیده شود ولی آنچه ما دنبال می کنیم برای امروز و آینده ایران است و نمی‌خواهیم افراد غیرمسئول به ما حمله کرده و ما عقب‌نشینی کنیم، باید در برابر نسل‌های آینده پاسخگو باشیم.

وی در ادامه تصریح کرد: کاری که ما دنبال می‌کنیم براساس اتفاق نظر داخلی است و اگر آنها به برجام بازگردند ملت ما پیروز شده است و اگر بازنگردند، از قبل تنهاتر می‌شوند. من از همه رسانه‌ها و کسانی که می‌نویسند و صحبت می‌کنند می‌خواهم که منصفانه صحبت کرده و به کسانی که در خط مقدم ایستاده‌اند، فشار وارد نکنند.

کد خبر 4728594

برچسب‌ها

شهر خبر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 13 =

  نظرات

  • IR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۳
   0 0
   رییس جمهور یکبار مذاکره کردن دیگ کافیه