مسابقات قرآن کریم عامل رشد فعالان قرآنی کشور است

اصفهان - رئیس بنیاد مسابقات قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران برترین مسابقات قرآن کریم در جهان را دارد که این مسابقات عامل رشد فعالان قرآنی کشور است.

حجت الاسلام علی مقنی، در حاشیه اختتامیه بخش اذن، همخوانی و هم‌سرایی چهل و دومین مسابقات کشوری قرآن کریم، در گفت و گو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه در نظام جامع مسابقات قرآن، هدف ترویج فرهنگ و معارف قرآن کریم مطرح شده است، اظهار داشت: در اهداف جزئی‌تر مسابقات، ارتقاء و رشد قاریان و حافظان قرآن کریم و ارتقاء و رشد آموزش‌های قرآنی در سطح کشور اعلام شده است.

وی افزود: مسابقات قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران از مرحله شهرستانی تا بین المللی ادامه دارد که با فراخوان‌های مختلفی مراحل مختلف برگزار می‌شود و در سال ۱۳۹۹ شاهد برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم در جوار بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) خواهیم بود.

وجود ۱۱ رشته ویژه خواهران و برادران در مسابقات قرآن کریم

رئیس بنیاد مسابقات قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با اشاره به وجود ۱۱ رشته ویژه خواهران و برادران در مسابقات قرآن کریم، بیان داشت: در هر مرحله نفرات برتر مشخص و به مرحله بعد معرفی می‌شوند و در نهایت نفرات برتر جمهوری اسلامی ایران به مسابقات بین المللی معرفی می‌شوند.

وی  با بیان اینکه در رشته حفظ و قرائت مسابقات کشور ما مانند سایر کشورها است، ابراز داشت: در دیگر رشته‌ها تفاوت‌هایی وجود دارد و رشته‌هایی در کشور ما وجود دارد که در دیگر کشورها مسابقات آن برگزار نمی‌شود؛با توجه به ارزیابی‌های موجود که از سوی کارشناسان و اساتید انجام شده است در حال حاضر در نوع و شکل و سطح برگزاری جمهوری اسلامی ایران بالاترین و برترین مسابقات را داشته است.

حجت الاسلام مقنی ادامه داد: بالاترین مسابقاتی که سراغ داریم در کشور مالزی است و وقتی ارزیابی از این مسابقات به عمل آوریم شاهد هستیم که سطح این مسابقات و شرکت کنندگان مانند کشور ما نیست، ضمن اینکه در مسابقات کشور ما یک فرآیندی طی می‌شود تا افراد به سطوح بالاتر مسابقات برسند که این مسئله در دیگر کشورها وجود ندارد.

وی با بیان اینکه مسابقات شهرستانی در ۴۲۰ شهرستان کشور برگزار می‌شود، تصریح کرد: در ۳۱ استان مسابقات استانی برگزار می شود و برترین‌های این مسابقات وارد مرحله کشوری خواهند شد، این درحالی است که محور انتخاب در برخی کشورها از طریق مسابقه نیست و در برخی کشورها نیز مسابقات به این صورت برگزار نمی‌شود.

القای معانی و محتوای قرآن کریم در جامعه بسیار تأثیرگذار است

رئیس بنیاد مسابقات قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه کشور بر ضرورت ترویج فرهنگ و معارف قرآنی در جامعه تأکید کرد و گفت: القای معانی و محتوای قرآن کریم در جامعه بسیار تأثیرگذار است، ورود قرآن و داستان‌های قرآنی به عرصه سینما و تلویزیون بسیار مؤثر است و استفاده از ابزار هنر در این عرصه بسیار مفید و سازنده است.

وی در ادامه افزود: مسابقاتی که اکنون به میزبانی اصفهان برگزار شده است یک مسابقات قهرمانی است و نخبگان و برترین‌های عرصه قرآنی در آن حضور دارند اما در سطوح مختلف جامعه متأسفانه اقدامات جدی و اساسی صورت نگرفته است و باید فعالیت‌های عمومی و مؤثرتری در جامعه برای ترویج و نشر فرهنگ قرآن کریم برگزار شود، اگر چه مسابقات قرآنی که ویژه عموم برگزار می‌شود با افزایش حضور و استقبال مردم مواجه شده است اما لازم داریم این رویکردها را با قوت بیشتری در جامعه ادامه دهیم که طرح‌ها و ایده‌هایی در این زمینه وجود دارد.

برگزاری مسابقات زمینه رشد کشور ما در عرسه قرآنی در دنیا را فراهم کرده است

حجت الاسلام مقنی با بیان اینکه قطعا نقدهایی به مسابقات وارد است و حتی خود بنده نیز نقدهایی در راستای بهبود مسابقات دارم، تصریح کرد: شاهد هستیم که همین مسابقات زمینه رشد کشور ما در عرصه قرآنی به ویژه حفظ و قرائت را فراهم کرده است، امروز کشور ما واقعا در عرصه مسابقات قرآنی و شرکت کنندگان مسابقات بسیار سرآمد است و در سطحی بالاتر از دیگر کشورها قرار دارد، ما شاهد هستیم کشور مصر که به عنوان محور و سرآمد عرصه قرآنی مطرح است.

وی ادامه داد: دیگری کشوری به عنوان رقیب برای کشور ما وجود ندارد، این رشد و پرورش متسابقین قرآنی حاصل همین مسابقاتی است که در کشور برگزار شده و این فضایی که مسابقات در کشور پدید آورده است باعث رشد جوانان و نوجوانان در زمینه قرآنی شده و خروجی مسابقات قرآن کریم کشور در ۴۲ دوره بسیار ارزنده و درخشان است.

رئیس بنیاد مسابقات قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه کشور  ادامه داد: حافظان و قاریان بسیار مسلطی امروز در چهل و دومین دوره مسابقات کشوری قرآن کریم حضور دارند که در مسابقات حفظ و قرائت شاهد هستیم شرکت کنندگان خطاهای بسیار کمی دارند و تنها کسر امتیازات در مسأله صوت و لحن است.

کد خبر 4732739

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =