اهداف برگزاری همایش معنویت های نوظهور تشریح شد

هدف اصلی از برگزاری همایش معنویت های نوظهور آشنا کردن جامعه و پژوهشگران این حوزه با آخرین دستاوردهای پژوهشی و علمی و نظری و عملی در باب جنبش‌هاست.

به گزارش خبرگزاری مهر، هادی وکیلی دبیر علمی همایش «معنویت‌های نوظهور؛ شاخصه‌ها و نقدها» در مورد این همایش گفت: این همایش به عنوان نخستین همایش ملی در باب معنویت‌ها برگزار خواهد شد.

وی افزود: هدف اصلی از برگزاری چنین همایشی، آشنا کردن جامعه و پژوهشگران این حوزه با آخرین دستاوردهای پژوهشی و علمی و نظری و عملی در باب جنبش‌هاست. از دیگر اهداف این همایش می‌توان تجمیع قوای پژوهشگران، آشنایی پژوهشگران با یکدیگر، آشنایی با فعالیت‌های پژوهشی و فعالیت‌های فرهنگی ترویجی و تبلیغی است که پژوهشگران این عرصه در کشور تاکنون داشته‌اند.

این پژوهشگر عرفان اسلامی تصریح کرد: از عنوان این همایش بر می‌آید که دارای دو جنبه توصیفی و تنقیدی است. از سویی شاخصه‌های معنویت‌ها توضیح داده خواهد شد یعنی که معنویت‌ها با چه تاریخی ظهور کردند، چه ویژگی‌هایی دارند، چه گونه‌ها و طبقه‌بندی از آنها می‌شود ارائه کرد و مجموعه ویژگی‌ها و خصلت‌هایی که بعنوان شاخصه‌های این معنویت‌ها می‌شود برشمرد. و از طرفی نقد این معنویت‌ها و آسیب‌های که ایجاد می‌کنند و نقادی که در مقام نظر و عمل وارد است را در این همایش مورد هدف قرار داده‌ایم.

وی در باب ضرورت برگزاری همایش توضیح داد: همان طور که روشن است، بیش از دو دهه است که در باب جنبش‌های دینی نوظهور و اکنون با عنوان معنویت‌های نوظهور در جامعه ما بحث و سخن به میان آمده یکی از دلایل عمده‌ایی که ضرورت برگزاری چنین همایش رو توجیه می‌کند، آسیب‌هایی است که هویت ملّی و دینی تمام اقشار به ویژه زنان و فرزندان این کشور را تهدید می‌کند. در تمام دنیا هم عمده آسیب‌ها به ویژه متوجه این دو قشر خاص و شکننده است. این آسیب‌ها که هم به لحاظ نظری در ناحیه عقایدها و باورها و اعتقادات بر معنویت‌های نوظهور وارد است و هم در مقام عمل به نحوه ترویج آنها، عضوگیری، سازمان‌سازی و تغییرات فرهنگی و اجتماعی که در جامعه ایجاد می کنند و باعث تخریب‌های فرهنگ های اصیل و تهدید ادیان رسمی حاکم می‌شوند، در واقع ضرورت‌هایی است که  باعث می‌شود که برگزاری چنین همایشی مهم جلوه کند و ضرورت این امر را می‌رساند.

وی در مورد محورهای همایش بیان کرد: همان طور که در لابه لای سخنانم عرض کردم، چندتا از مهم ترین محورهای این همایش عبارتند از: گونه شناسی معنویت های نوظهور است، این معنویت های متعدد و متنوع هستند. شناخت و طبقه بندی آنها و گونه‌های مختلف آنها می‌تواند در کار شناخت آنها و مواجهه با آنها کمک کند.

وکیلی تصریح کرد: مورد دیگر آسیب شناسی شیوه‌هایی است که ما به عنوان مواجهه با معنویت‌ها پیش گرفته‌ایم. در مواجهه با این نوع معنویت‌ها هم افراد به تنهایی و هم سازمان‌هایی که در کشور فعال هستند، خب شیوه‌هایی را برای مواجهه اتخاذ کرده‌اند؛ آسیب‌شناسی این شیوه‌ها و بیان نقاط قوت و نقاط ضعف آنها از جمله محورهای این همایش است. همین‌طور نقش زنان در معنویت‌های نوظهور هم به لحاظ رهبری برخی از این معنویت‌ها و هم به لحاظ آسیب‌هایی که متوجه زنان شده و تغییراتی که در واقع مفاهیم زنانه مانند فمینیست و امثال ذلک می‌تواند در مورد این نوع معنویت‌ها خودش را طرح کند از جمله محورهای این همایش محسوب می‌شود.

اولین همایش ملی «معنویت های نوظهور؛ شاخصه‌ها و نقدها»، به همت قطب تعمیق ایمان دینی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و با همکاری پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می شود.

کد خبر 4751874

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha