۸۰ درصد مرگ های ناشی از مسمومیت سهم مردان است/بیشترین علت مسمومیت

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور، تقریبا ۸۰ درصد از موارد مرگ ناشی از مسمومیت در مردان رخ می دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کیانوش جهانپور، اظهار داشت: عمدتاً مسمومیت های مردان با مواد خطرناک تر و با شدت بیشتری بروز می کند اما تفکیک جنسیتی بیماران مسمومی که به بیمارستان های مرجع مسمومیت ها مراجعه می کنند، از الگوی مشابهی در کل کشور تبعیت نمی کند چرا که در این بیمارستان ها ۵۴ درصد از مراجعه کنندگان مرد و ۴۶ درصد زن هستند در حالی که مرگ ناشی از مسمومیت در مردان بسیار بیشتر است.

وی افزود: از نظر پراکندگی سنی، عمدتا مسمومین مراجعه کننده به بیمارستان ها، یعنی ۸۸ درصد از مسمومین، بزرگسال و ۱۲ درصد کودکان زیر ۱۲ سال بوده اند. همچنین در سال گذشته ۵۹ دانشگاه علوم پزشکی در سراسر کشور مسمومیت ها را با تفکیک عامل مسمومیت زا گزارش کرده اند که این عوامل شامل مسمومیت غذایی، مسمومیت دارویی، گزش جاندار سمی، سموم و مواد شیمیایی، منوکسید کربن، مواد اعتیادآور مخدر و محرک، قارچ و گیاهان سمی بوده است.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در سال گذشته از ۱۵۵۵۲۰ مورد مسمومیت مراجعه شده به بیمارستان ها، بیشترین مسمومیت به ترتیب مربوط به دارو، سموم و مواد شیمیایی، ترکیبات اعتیاد آور، گزیدگی، الکل و غذا بوده است.

به گفته جهانپور، در بررسی های به عمل آمده بر اساس آمار ارسالی ۵۲ دانشگاه کشور که آمار مسمومیت دارویی را به تفکیک ارائه کرده بودند، در سال گذشته از بین ۵۸۵۰۸ مورد مسمومیت با انواع داروها، اصلی ترین عامل مسمومیت دارویی با اختلاف زیاد، مربوط به داروهای دسته بنزودیازپین ها بوده و داروهای مسکن غیر مخدر و سپس داروهای ضدافسردگی و آنتی سایکوتیک در رتبه بعدی قرار می گیرند البته مسمومیت با دیگوکسین و داروهای قلبی، آنتی بیوتیک ها، داروهای کورتون و کنتراسپتیوها(داروهای ضد بارداری) شیوع کمتری دارند.

وی تصریح کرد: باید توجه داشت که در دسته بندی دارویی، داروهایی که در دسته مخدر قرار دارند عملا در بخش مواد مخدر و محرک طبقه بندی شده اند و متاسفانه ترامادول و متادون در این دسته، عامل اصلی مسمومیت هستند. در نتیجه می توان نتیجه گرفت مسمومیت دارویی در حال حاضر، شایع ترین عامل مراجعه مسمومیت به بیمارستان ها است از سوی دیگر متاسفانه مشاهده می شود کماکان به دلیل عدم ثبت صحیح دسته دارویی یا اطلاعات مشکوک، بخش عمده ای از مسمومیت های دارویی در دسته سایر و نامشخص دسته بندی شده است که دقت بیشتر در ثبت و استخراج آمار در بیمارستان ها را طلب می کند.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اضافه کرد: از نظر تعداد مسمومیت های دارویی مراجعه شده به بیمارستان ها، دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی و غربی و مشهد بیشترین مراجعات را با ۳ تا ۶ هزار مورد، به خود اختصاص داده اند اما درصد و سهم مسمومیت ناشی از دارو نسبت به کل مسمومیت ها در دانشگاه های اردبیل، مازندران، آبادان، یاسوج و شیراز (حدود ۶۰ درصد) بالاترین میزان را داشته است.

وی از مرگ خاموش ناشی از مسمومیت با گاز منوکسید کربن به عنوان یکی از مسمومیت های تهدید کننده حیات یاد کرد و گفت: بالاترین درصد و سهم مسمومیت ناشی از منوکسید کربن نسبت به کل مسمومیت ها، مربوط به حوزه دانشگاه های علوم پزشکی شاهرود، مراغه، یاسوج، زاهدان، بیرجند، خمین و بجنورد بوده اما تعداد مراجعین مربوط به این نوع مسمومیت در دانشگاه های علوم پزشکی ارومیه، یاسوج، اردبیل و زاهدان بالا بوده است.

جهانپور بیان داشت: در بررسی های به عمل آمده بر اساس آمار ارسالی ۵۶ دانشگاه علوم پزشکی، در سال گذشته و نیمه اول امسال، اصلی ترین عامل مسمومیت با مواد مخدر و محرک، با اختلاف زیاد از دیگر عوامل مربوط به داروهای متادون و ترامادول بوده و تریاک، شیشه، مرفین، هروئین و حشیش در رده های بعدی قرار دارند.

کد خبر 4755575

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =