اعتماد ۸۴.۸ درصدی اهالی رسانه به اخبار خبرگزاری مهر

نتایج یک تحقیق داخلی نشان داد از بین ۵ خبرگزاری داخلی مورد بررسی، خبرگزاری مهر با ۸۴.۸ درصد از بیشترین میزان «اعتماد» اهالی رسانه برخوردار است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در یک تحقیق که درباره «دیدگاه اصحاب رسانه درباره میزان استفاده از اخبار خبرگزاری ها و اعتماد آنها به محتوای این رسانه ها» انجام شده است مشخص شد ۸۴.۸ درصد پاسخگویان (روزنامه نگاران) به اخبار خبرگزاری مهر و بعد از آن به ترتیب ۸۰.۷ به اخبار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ۶۸.۳ به اخبار خبرگزاری فارس، ۶۶.۳ به اخبار خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) و ۴۳.۱ به اخبار خبرگزاری کار ایران (ایلنا) در حد «خیلی زیاد و زیاد» اعتماد داشته اند. این پاسخگویان جوابهایشان را به نمایندگی از خود و نشریات (یا روزنامه) محل کارشان اعلام کرده اند. 

در این تحقیق که روح اله احمدزاده کرمانی، استاد دانشگاه آزاد اسلامی و سمیه داوری کیش باستانی، کارشناس علوم ارتباطات آن را با روش مصاحبه حضوری و تکمیل پرسشنامه به سرانجام رسانده اند مشخص می شود میزان اعتماد روزنامه نگاران به خبرگزاری های بین المللی و منطقه ای به این ترتیب است که ۴۵.۳ درصد رسانه الجزیره را قابل اعتماد می دانند و بعد از آن به ترتیب ۳۸.۸ درصد به خبرگزاری رویترز و ۲۴.۱ به اخبار سی. ان. ان و ۱۴.۵ به رسانه بی بی سی و ۱۲.۸ به رسانه ان. بی. سی در حد «خیلی زیاد و زیاد» اعتماد دارند.

این تحقیق با طرح سه سوأل اصلی انجام داده شده است در سوأل اول اصحاب رسانه پاسخ دادند که به کدام دسته از اخبار (داخلی/خارجی) علاقمندند. در دومین سوال روزنامه نگاران پاسخ دادند که به چه میزان از بین رسانه های مدنظر این تحقیق استفاده می کنند و در نهایت سوأل سوم هم به طرح این موضوع می پردازد که اصحاب رسانه به چه میزان به اخبار رسانه های مدنظر این تحقیق "اعتماد" دارند.

نتایج این تحقیق همچنین نشان می دهد ۵۱.۲ درصد اهالی رسانه بیشتر به کسب اخبار سیاسی می پردازند و بعد از آن ۱۶.۴ درصد به کسب اخبار اقتصادی، ۱۴ درصد اخبار اجتماعی، ۹.۲ درصد اخبار ورزشی، ۶.۴ درصد اخبار فرهنگی و با درصدهای نزدیک به ۱ درصد دریافت اخبار علمی، هنری و پزشکی قرار دارد.

بخشی از نتایج این تحقیق نشان می دهد ۸۷.۲ درصد روزنامه نگاران برای کسب خبر «هر روز و اکثر روزها» از خبرگزاری مهر استفاده می کنند و ۱۲.۸ درصد به ندرت از اخبار این خبرگزاری برای کسب خبر بهره می برند و نکته جالب اینکه هیچ کدام از اهالی رسانه اعلام نکرده اند که هرگز از اخبار این رسانه استفاده نمی کنند.

جهت مطالعه کامل این مقاله اینجا را ببینید. 

کد خبر 4755817

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =