«بی شکل» به شلمان رسید/ نمایش سودای اوج مترسک‌های آقای نقاش

نمایشگاه‌ «بی شکل» و «سودای اوج مترسک‌های آقای نقاش»، از روز جمعه ۱۰ آبان در گالری‌های شلمان و فرمانفرما افتتاح می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، دومین جمعه آبان ماه، گالری‌های پایتخت روزی پرشور را تجربه می کنند. در این روز خانه هنرمندان ایران میزبان برنامه های هفته تصویرگری ۹۸ خواهد بود و نشان «آبان» نیز به چهار هنرمند گرافیست اهدا می شود. در ادامه، برنامه افتتاحیه برخی نمایشگاه‌های هنری جمعه ۱۰ آبان ماه را برمی‌شمریم.

خانه هنرمندان ایران

هفته تصویرگری سال ۹۸ با برگزاری دومین همایش کتاب‌های تصویری، اهدای نشان «آبان»، برپایی نمایشگاهی از آثار تصویرگری علی‌اکبر صادقی، کریم نصر، مریم محمودی مقدم و محمد بهرامی (خالق تصاویر کتاب «قصه‌های خوب برای بچه‌های خوب»)، رونمایی از کتاب «تاریخ فرهنگ و هنر ایران» از روز جمعه ۱۰ آبان ماه در خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.

گالری اعتماد۱

 نمایشگاه انفرادی نقاشی روشنک امین‌الهی با عنوان «دل‌شدگی» از جمعه ۱۰ آبان ماه در گالری اعتماد۱ واقع در میدان هفت تیر، مفتح جنوبی، بن بست شیرودی پلاک ۲۵ گشایش می یابد.

در متن استیتمنت این نمایشگاه آمده است: «در این مجموعه، شخصیت ها از میراث ایرانی و فرهنگ غنی سخن می گویند. نیز از تفاوت بین افراد، با بازتاب موضوعاتی مانند عشق و اثرات رفتارهای دراماتیک بین انسان ها، که موضوعات مشترک جهانی هستند طبق سنت امپرسیونیست ها با بکارگیری جرم رنگ، به بررسی روابط بین رنگها پرداخته شده. «انگار که با رنگ نوعی پیکسل خلق شود. با استفاده از امواج و لایه های خمیدی رنگ، بافت هایی شکل گرفته که باعث ایجاد نور و حرکت و برقراری ارتباط با محیط پیرامون شده اند.»

پروژه های آران

نمایشگاه انفرادی نقاشی نسیم داوری با عنوان «منطق الطیر» از جمعه این هفته در گالری پروژه های آران به نشانی خیابان نوفل لوشاتو کوچه لولاگر پلاک ۵ آغاز به کار می کند.

در متن استیتمنت این نمایشگاه نوشته شده است: «در برداشت خود از یکی از مهم ترین منظومه های شعر پارسی، نسیم داوری به لایه های متفاوتی از شاهکار فرید الدین عطار نیشابوری می پردازد: بداعت، ویژگی غنائی شعر، سمبولیسم و ذکاوت. با جادوی قلم نقاشی خود و همراه با پرندگان شاعر، هنرمند همسفران خود را می یابد: برای دست یابی به عالمی بالاتر، با بینشی والاتر و در جهانی بینظیر که ساخته تخیل سرکش و مثال زدنی هنرمند است.

هنرمند قصه هدهد، طاووس، گنجشک، کبوتر،  فاخته، اردک، بلبل، طوطی، کبک، حواصیل، جغد و شاهین و .. را به تصویر می کشد. سی پرنده ای که به سفری پر مخاطره برای رسیدن به کوه قاف دست می زنند تا سیمرغ افسانه ی را پیدا کنند و درک کنند که  هریک سیمرغی در درون خود هستند.

تمثیل های نهفته در این نقاشی ها  خاطراتی پنهان در اعماق ذهن انسان ها را نشانه می رود. ما شاید با هم پرواز کنیم، ولی سفر برای هریک متفاوت خواهد بود. هم در شعر و هم در این نقاشی ها، بسیاری از موضوعات و مسائل زندگی پسا مدرن مورد اشاره قرار می گیرند: فردیت، همزیستی، احترام برای ارزش های خود و دیگری، حق برخورداری از آزادی و حق انتخاب.

با تخیل سرکش خود نسیم داوری قادر است بیننده را به جهانی جادویی انتقال دهد. نمایشی جنجالی از تصاویری سبع و رنگهایی خارق العاده. این تامل و تلاشی است در جهت شناخت خود و دیگری. در این بستر رازآلود و بکر، هنرمند به زبان پرندگان سخن می گوید، زبان ملکوتی که منتخبین با آن سخن می گویند همانگونه که سلیمان با پرندگان سخن می گفت، تا کسانی که باید بفهمند، بفهمند.

نسیم داوری به یادمان می آورد که جهان خاکی گذرپذیر و کم اهمیت است. شاید بهتر باشد که به دنبال توضیحی برای جهان جادویی او نگردیم بلکه در افسون آن غوطه ور شویم. پس از این نقاشی ها دنیا مجدداً واقعی و پیش پا افتاده خواهد بود.»

گالری فرمانفرما

نمایشگاه انفرادی نقاشی های بهنام ولدوند با عنوان «سودای اوج مترسک‌های آقای نقاش» از جمعه ۱۰ آبان در گالری فرمانفرما به نشانی خیابان کریمخان زند، خردمند شمالی، کوچه اعرابی ۲ گشایش می‌یابد.

این هنرمند در استیتمنت نمایشگاه خود نوشته است: «همه چیز در حال تغییر است، در حال مرگ و تولد-در حال پوسیدن و ساخته شدن. و انسان همچو مترسکی در حال انسان شدن و انسانی در حال مترسکی بی جان شدن. تجسد بخشی از وجود انسان است. در این غالب زندگی معنا می یابد اما تکامل ابعاد فراتری نیز دارد. در آثارم سعی کردم احساسات عمیق انسانی را برای رهایی از کالبد فیزیکی و رشد معنایی آن را تجسم و بیافرینم.»

گالری لاله

نگارخانه لاله در ادامه رویکرد به هنرمندان شهرهای مختلف ایران، نمایشگاه آثار گروهی از نقاشان معاصر اردبیل را از روز جمعه ۱۰ آبان ماه برگزار می کند. مروری بر آثار گروهی از نقاشان معاصر اردبیل به کوشش ساوالان جماعتی از همین جمعه در گالری لاله به نشانی خیابان دکتر فاطمی، ضلع شمالی پارک لاله،روبروی پارکینگ طبقاتی افتتاح می شود.

در این نمایشگاه، آثار گروهی از هنرمندان اردبیل به کوشش ساوالان جماعتی(هنرمند نقاش) گردآوری و ارائه شده که برخی از آنها مقیم تهران بوده و برخی دیگر نیز در استان اردبیل سکونت داشته اند.

گالری شلمان

«بی شکل» عنوان نمایشگاه انفرادی نقاشی المیرا بابایی است که جمعه ۱۰ آبان در گالری شلمان به نشانی میرداماد، نرسیده به شریعتی، رودبارغربی (جنوبی)، کوچه کاووسی، پلاک ۲۷ گشایش می‌یابد.

در متن استیتمنت این نمایشگاه آمده است: «هرروز سعی می‌کنیم به جهان اطراف خود سروشکل بدهیم. بچینیم، بکوبیم، بسازیم و حتی ممکن است تمام کوشش ما این باشد تا به هیچ‌چیز دست نزنیم. چون ما خود را فاعل و عامل جهان اطرافمان می‌دانیم. ولی در واقعیت هم‌چنین است؟ مثلاً ما برای خود از میان هزاران صندلی، یکی را انتخاب کرده و می‌خریم. اما بعدازآن صندلی است که به نشستن ما شکل می‌دهد مسئله به همین اندازه ساده است.

آنچه در قالب مجموعه گردآوری‌شده است نگاه شخصی من به انسانِ دونده در پیچیدگی، روزمرگی و تکنولوژی است. انسانِ محاصره‌شده در اشیا. در پردازش این نگاه، رنگ و ترکیب آن با مواد نقش مهمی ایفا می‌کند. ایده‌های اولیه، زیرسازی نهایی کار هستند و این مسیری است که در هزارتوی بازتاب انسان و احساساتش چه به صورت شخصی و چه اجتماعی در این مجموعه طی می‌شود. اکتاویو پاز در کتاب دیالکتیک تنهایی می‌نویسد احساس و تنهایی ما اهمیت و معنایی دو گانه دارد: از سویی آگاهی بر خویشتن است، و از سوی دیگر آرزوی گریز از خویشتن.»

گالری ساربان

نمایشگاه انفرادی نقاشی‌های محمود باجلان با عنوان «وانهادگی» روز جمعه ۱۰ آبان در گالری ساربان به‌نشانی سهروردی شمالی، هویزه‌غربی، نبش خیابان یوسفی، شماره‌ ۱۳۰ افتتاح می‌شود.

«وانهادگی» شامل بیش از هفتاد پرتره با تکنیک رنگ‌روغن روی بوم و تعدادی اثر دیگر است. زروان روح‌بخشان در استیتمنت نمایشگاه نوشته است: «محمود باجلان مدتها در مقابل چهره‌هایی بی‌حرکت نشسته و نگاه خیره آنها را بر بوم خود ساخته و پرداخته است. اما خود او نیز همچون آنها در غربت پس از آن روزها گرفتار آمده است.»

گالری آرتیبیشن

نمایشگاه انفرادی نقاشی حسن روح‌الامین با عنوان «عصیان» که شامل منتخبی از آثار مجموعه عصیان است، جمعه ۱۰ آبان ماه در گالری آرتیبیشن به نشانی خیابان شریعتی نرسیده به همت خیابان گل نبی غرب خیابان ساسانی‌پور کوچه قندی پلاک ۶ افتتاح می شود.

کد خبر 4759568

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 0 =