حشمتیان نماینده دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب شد

نشست انتخاب نماینده دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ عصر امروز برای دومین بار در وزارت کشور با حضور دبیران کل احزاب سه جریان سیاسی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید ملانوری دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، عصر امروز (سه شنبه) در دور دوم انتخابات دبیران کل احزاب جهت عضویت در کمیسیون ماده ۱۰ قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی که در محل وزارت کشور برگزار شد، اظهار داشت: در فراخوانی که در ۲۹ شهریور ماه منتشر شد، قرار شد ۲۵ مهرماه انتخابات برگزار شود که به دلیل تقارن با ایام اربعین به ۲ آبان ماه موکول شد.

وی افزود: گزارش جلسه دوم آبان ماه ارائه شد و قرار شد احزاب ملی و استانی به موجب پیشنهاد مصوبه کمیسیون برای برگزاری دور دوم انتخابات امروز را که آخرین روز از مهلت باقی مانده ۲۰ روزه بود انتخاب کنیم. به دلیل مواردی مانند رفت و آمد و ایاب و ذهاب، انتخابات احزاب استانی صبح امروز برگزار شد.

دبیر کمیسیون ماده ۱۰ احزاب بیان کرد: در زمان اعلام فراخوان و زمان ثبت نام ۱۷ نفر از دبیران کل ثبت نام کردند. ۱۳ نفر انصراف خود را اعلام کردند و ۴ نفر در دور رقابت باقی ماندند. به استناد دستورالعمل کمیسیون ماده ۱۰ انتخابات هیئت رئیسه احزاب را نیز خواهیم داشت.

وی عنوان کرد: ما در دفتر سیاسی وزارت کشور حکم ستاد انتخابات سایر انتخابات را داریم. بعد از انتخابات ما در هیئت نظارت در خدمت شما خواهیم بود.

حشمتیان: حق من در جلسه گذشته تضییع شد

قدرتعلی حشمتیان در میان صحبت های ملانوری با بیان تذکری عنوان کرد: جناب آقای بادامچیان جلسه گذشته حق بنده را تضییع کردند. من جلسه گذشته رای آورده بودم اما به دلیل اینکه تعدادی از اصولگرایان در جلسه حضور نداشتند این رای نادیده گرفته شد.

وی افزود: حق مستقلین و اعتدال گرایان باطل شده است. اگر انتخابات باطل شده است باید مجدد ثبت نام کنیم. اگر باطل نشده است، انتخابات باید صرفا میان من و آقای غفوری فرد برگزار شود.

در ادامه محمد زارع فومنی ضمن تذکری بیان کرد: هم شما و هم هیئت رئیسه اعلام کردید حضور دو نفر از آقایان در دور اول غیرقانونی بوده است. اینکه وسط رای دادن عده ای قهر کردند و رفتند درست نیست. شما رای قانونی ما را باطل کردید. آقای غفوری فرد باید در دور دوم مجدد شرکت کند.

ملانوری پاسخ داد: ما انتخابات را باطل نکردیم. کمیسیون اعلام کرده است این انتخابات باید در دور دوم ظرف مدت ۲۰ روز برگزار شود. ما مجری قانون هستیم که به تایید وزیر کشور رسیده است.  

در اثنای جلسه میان کواکبیان و فومنی درگیری لفظی ایجاد شد و فومنی گفت: امروز جنازه ما از اینجا بیرون می رود اما این انتخابات باطل خواهد شد. تکلیف شما و آقای احمدی فر مشخص خواهد شد. پرونده شما را به دادگاه منتقل خواهیم کرد.

ملانوری اضافه کرد: هئیت رئیسه در جلسه گذشته تنفس اعلام کردند و خود عزیزان گفتند که ما نظر هیئت رئیسه را قبول داریم.

کواکبیان: وزارت کشور نباید قائم مقام احزاب را دعوت می‌کرد

مصطفی کواکبیان افزود: بحث ما این است اگر یکی از اعضای ما دکتر کمالی است دلیلش خواهش ما برای ماندن ایشان است. یا باید به قول آقایان بگوییم از ابتدا ثبت نام شود یا اینکه این انتخابات ادامه انتخابات گذشته است. حالا ۱۳ نفر انصراف دادند و ۴ نفر باقی ماندند.

اسدالله بادامچیان در این جلسه عنوان کرد: هر کدام از شما انتخاب شد، آمدیم اسمی مانند اصلاح طلب و مستقل و اصول گرا روی خود گذاشتیم. اگرمی خواهیم طبق موازین عمل کنیم موازین این است که انتخابات دور اول به خوبی انجام شده و به انتها رسید و عده ای از دوستان بیرون رفتند و قائم مقام بودند.

مصطفی کواکبیان در این میان بیان کرد: وزارت کشور بد کاری کرده بود که آنها را دعوت کرده بود.

بادامچیان صحبت های خود را ادامه داد و گفت: ما در کل ۸۳ حزب هستیم. حالا این ها می خواهند برخورد کنند و دعوا کنند و عصبانی شوند؟ مگر فرقی می کند؟ جوری عمل کنیم که فردا نه گیر عدالت اداری بیافتیم نه این دعواها. بیایید محبت ایجاد کنیم.

وی تصریح کرد: شما می خواهید به کمیسیون احزاب بروید و با نماینده وزارت کشور و نماینده مجلس جلسه داشته باشید و کاندیدای موردنظر شما حرف درخوری داشته باشد. شما نماینده احزاب را می خواهید به این جمع بفرستید. شما باید به وحدت برسید که طرفی که به نمایندگی از شما به جلسات احزاب می رود حرف شما را بزند.

بادامچیان خاطرنشان کرد: اگر می گویید نظر کمیسیون نظارت ملاک است، این کمیسیون هم باید قانونی عمل کند. هیئت رییسه با احساس مسئولیت گفته است میان دو نفر تنفس انجام شود اگر تنفس را باطل می دانید باید مستند مطالب خود را بیان کنید.

ملانوری، بادامچیان، راه چمنی و پور نامدار را به عنوان هئیت رئیسه سنی و رنجبر و پروانه مافی به عنوان هیئت نظارت برای حضور در جایگاه دعوت کرد. بادامچیان در جایگاه حاضر نشد و صوفی به عنوان جایگزین او دعوت شد.

راه چمنی دبیر کل حزب وحدت اسلامی پیش از رای گیری بیان کرد: ملاک برای ما قانون است و ما تابع آیین نامه مصوب کمیسیون ماده ۱۰ احزاب هستیم. از دوستان خواهش می کنم به همین آیین نامه عمل کنید.  

طاهره نقی ئی، کواکبیان، کنعانی مقدم، ایرانی و خدا قلی زاده به عنوان کاندیدای هیئت رئیسه اعلام آمادگی کردند.

در ادامه حاضران این جلسه در انتخابات هئیت رئیسه شرکت کردند که از میان ۵۵ رای ماخوذه مصطفی کواکبیان با ۳۴ رای، نقی ئی با ۳۴ رای، ایرانی با ۲۴ رای و حسین کنعانی مقدم با ۲۷ رای به عنوان اعضای هیئت رئیسه انتخاب شدند و با توافق اعضا مصطفی کواکبیان به عنوان رئیس هیئت رئیسه انتخابات نماینده کمیسیون ماده ۱۰ احزاب انتخاب شد.

در ادامه پس از رای گیری میان کاندیداها در دور اول از میان ۵۹ رای ماخوذه حسین کمالی با ۲۸ رای و قدرت علی حشمتیان با ۱۶ رای رقابت را به دور دوم کشاندند که از میان ۵۸ رای ماخوذه در دور دوم قدرت علی حشمتیان ۳۱ رای و حسین کمالی ۲۶ رای را به خود اختصاص دادند و در نهایت حشمتیان به عنوان نماینده دبیران کل احزاب در کمیسیون ماده ۱۰ انتخاب شد.

کد خبر 4770503

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 3 =