۲۳ آذر ۱۳۹۸، ۱۳:۴۸

«فردای شب» در کارگاه نمایش به صحنه می رود

«فردای شب» در کارگاه نمایش به صحنه می رود

اولین اثر تولیدی «رویدادهای اجرایی – پژوهشی کارگاه نمایش» مجموعه تئاتر شهر که بر پایه فراخوانی در تابستان سال جاری آغاز شده بود از یکشنبه ۲۴ آذر روی صحنه می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دفتر ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاتر شهر، نخستین اثر تولیدی پروژه «رویدادهای اجرایی – پژوهشی کارگاه نمایش» از روز یکشنبه ۲۴ آذر ماه ساعت ۱۸ با اجرای نمایش «فردای شب» به کارگردانی جواد اسفندیاری روی صحنه می رود.

امین عظیمی مدیر ارتباطات، آموزش و پژوهش مجموعه تئاترشهر در این رابطه گفت: بر مبنای فراخوان منتشر شده در تابستان ۱۳۹۸ بالغ بر ۱۰۰ درخواست و طرح اجرایی به تئاتر شهر ارسال شد و پس از بررسی و تحلیل کارشناسانه این درخواست ها توسط هاجر سعیدی نژاد، بنده  و عباس اقسامی، در نهایت ۲۵ طرح/اجرا  پذیرفته شد. پس از آن از ابتدای پاییز روند تولید گفت و گویی میان گروه ها و دفتر ارتباطات، آموزش و پژوهش ادامه داشته است که نخستین ثمره آن که در این فرآیند از مشاوره رضا سرور هم کمک گرفته شد «فردای شب» نوشته و کار جواد اسفندیاری است.

عظیمی در ادامه گفت: این روندی تجربی، مطالعاتی و اجرایی است که باید برای تحقق اهدافش به آن فرصت کافی داد. این که ۲۵ گروه با علاقه و جدیت مطالعه و پژوهش را برای دست یابی به یک فرم اجرایی محور قرار دهند خود به معنای موفقیت این این تلاش است. در حقیقت برای ما فرآیند تولیدات مهمتر از نتیجه ای است که به عنوان یک اثر اجرایی روی صحنه می رود. سرلوحه قرار دادن آموزش ، پژوهش و نگاه جوینده و علمی در مسیر تولیدات به دور از منطق سرمایه محور بازار.

در عین حال در بروشور معرفی و توضیح اجرای «فردای شب» آمده است: «این اجرا بر پایه ی فراخوانِ مشارکت در رویدادهای اجرایی _ پژوهشیِ «کارگاه نمایش» که توسط واحد پژوهش تئاتر شهر منتشر شد، آماده شده و یک اجرای کارگاهی _ تجربی است. هدف از ارائه این پروژه بررسی، مطالعه و اجراپژوهی در حوزه غیاب در اجرا و ارائه ی رویکردهای مینیمالیستی در طراحی اجرا است. گروه اجرایی نزدیک به هشت ماه تمرین کرده و از تمرین های آزاد حرکتی و حسی به فرم های پیشنهادی اجرا رسیده است.

ایده اجرا حول مفهوم پرداخت امرِ تئاتریکال، پیرامون ایده ی وهم (جهان ذهنی) و نوعی بازنمود فیزیکی و حسی از امر ذهنی و به نمایش درآوردن یا بازنمود زبانِ وهم در اجرا و تجربه گری در حوزه فضا و اتمسفر اجرا است. بدین معنا با وجود اینکه اجرا بر پایه متن شکل گرفته اما متن در نهایت بخشی از فرم اجراست.

سه اجراگر پروژه ی فردای شب، مژده دایی، مونا سهراب حقیقت، فرنوش نیک اندیش با هدایت و کارگردانی جواد اسفندیاری از ۲۴ آذر تا ۶ دی ۹۸ در کارگاه نمایش واقع در مجموعه ی تئاترشهر این تجربه را با مخاطبان خود به اشتراک می گذارند.»

سایر عوامل این اثر نمایشی عبارتند از: نویسنده و کارگردان: جواد اسفندیاری/ تهیه کننده: حمیدرضا زبیر/ اجراگران: مژده دایی، مونا سهراب حقیقت، فرنوش نیک اندیش/ دستیار کارگردان و برنامه ریز: ستاره صمدی رذانی/ طراح صحنه:  علیرضاوحدانی، جواد اسفندیاری/ طراح پوستر و گرافیست: آیه حیدری/ طراح تیزر: شهاب محمودی.

روند اجراهای نخستین فراخوان رویدادهای اجرایی پژوهشی تا آبان ۱۳۹۹ ادامه خواهد شد و فراخوان دور دوم در تابستان سال آینده منتشر می شود.

برای کسب آخرین اطلاعات و اخبار تئاتر شهر به سایت این مجموعه به آدرس www.teatreshahr.com و کانال تلگرام Tehran_city_theater@ مراجعه کنید

کد خبر 4797231

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha