اجازه جاسوسی از رزمایش مرکب را ندادیم/بنایی برای ائتلاف نداریم

معاون هماهنگ کننده ارتش گفت:برخی دست به اقدامات مختلفی برای جمع آوری اطلاعات می‌زنند، اما همانگونه که در رزمایش‌های گذشته هم داشتیم، اجازه نزدیکی به محل رزمایش و جاسوسی را نخواهیم داد.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر دریادار حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش بعد از ظهر امروز (شنبه) در نشست خبری که برای تشریح اهداف رزمایش مرکب دریایی ایران، روسیه و چین برگزار شد، اظهار داشت: منطقه این رزمایش در شمال اقیانوس هند بوده که یکی از استراتژیک ترین مناطق جهان است.

وی ادامه داد: در این منطقه سه تنگه راهبردی و مهم هرمز، باب المندب و مالاگا وجود دارد و این مهم بر اهمیت آن می‌افزاید. از سوی دیگر این منطقه شاهراه انتقال انرژی جهانی است، پس امنیت آن برای جهانیان اهمیت ویژه ای دارد، برای ایران نیز به همین شکل است، این منطقه برای ایران اهمیت ویژه ایی دارد و تمامی صادرات ایران از این طریق و با عبور از همین مثلث طلایی صورت می‌گیرد.

معاون هماهنگ کننده ارتش با اشاره به مرزهای دریایی ایران و دسترسی به اقیانوس هند گفت: ایران برای تأمین امنیت این منطقه اقدامات بسیار ارزشمندی انجام داده است، امروز ایران میزبان دو کشور قدرتمند در بحث دریایی است. اولین موضوع قابل توجه این است که چه اتفاقی افتاده که دو کشور قدرتمند با ما و تحت فرماندهی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران رزمایش مشترک برگزار می‌کنند؟ پاسخ آن در جهش و رشد و شکوفایی قدرت دریایی ایران است.

امیر سیاری در ادامه با اشاره به اقدامات نیروی دریایی در تأمین امنیت خطوط کشتیرانی در منطقه و مقابله با دزدان دریایی گفت: تا به امروز بیش از پنج هزار کشتی تجاری را اسکورت و بیش از ۳۰ کشور را از دست دزدان دریایی نجات داده ایم که می‌توان به کشتی چینی اشاره کرد، امروز مقابله ایران با دزدان دریایی یک افتخار و سند اقتدار نیروی دریایی کشورمان است.

وی افزود: امروز ایران اسلامی به برکت انقلاب اسلامی به یک قدرت دریایی تبدیل شده و کشورهای مختلف روی آن حساب باز کرده و به همین دلیل با ما رزمایش مشترک دریایی برگزاری می‌کنند. امروز ایران در جامعه دریایی جایگاه ویژه ای دارد و دنیا توان و اقتدار ما را قبول دارند.

امیر سیاری درباره اهداف رزمایش هم گفت: این رزمایش نشان دهنده اقتدار و صلابت ایران در شمال اقیانوس هند است و نشان می‌دهد ایران با همکاری مشترک کشورهای مختلف می‌تواند امنیت منطقه را تأمین کند، در ضمن با این رزمایش تبادل تجربه صورت گرفته و به کشتی‌های آسیب دیده کمک می‌شود. همچنین تقویت تعاملات بین المللی یکی دیگر از اهداف این رزمایش است.

معاون هماهنگ کننده ارتش گفت: این رزمایش مرکب می‌تواند موجب هم افزایی شده و نشان دهد که ما عزم و اراده برقراری امنیت در منطقه را داریم و می‌توانیم امنیت کشتیرانی را تأمین کنیم، این در حالی است که عده‌ای می‌خواهند بگویند امنیت منطقه مشکل دارد و نیاز به حضور آنها دارد این رزمایش نشان می‌دهد که نیازی به حضور نامشروع بیگانگان در این منطقه نیست.

دریادار سیاری با اشاره به پیشرفت‌های دفاعی کشور گفت: تعمیر، نگهداری و ساخت تجهیزات نیروی دریایی در داخل صورت می‌گیرد و ما نیاز کشورهای دیگر نداریم، بسیاری پیشرفت‌های ایران در عرصه دریا را باور نمی‌کردند اما این رزمایش مرکب و حضور مقتدر ایران در عرصه‌های جهانی اقتدار و پیشرفت ایران اسلامی را نشان می‌دهد.

وی خاطر نشان کرد: هر اقدامی که ما انجام می‌دهیم بسیاری از کشورها به دنبال آن هستند که بفهمند این رزمایش چیست و چه موضع و اهدافی دارد. به همین دلیل دست به اقدامات مختلفی برای جمع آوری اطلاعات می‌زنند، اما همانگونه که در رزمایش‌های گذشته هم داشتیم اجازه نزدیکی به محل رزمایش و جاسوسی را نخواهیم داد.

سیاری گفت: این رزمایش تنها یک اقدام مشترک است و ما بنایی بر ایجاد ائتلاف نداریم، اگرچه آمریکایی‌ها با تلاش برای نا امن جلوه دادن منطقه سعی بر ایجاد ائتلاف داشتند اما پیام ایران در این رزمایش و رزمایش‌های دیگر این است که امنیت تنگه هرمز به بهترین شکل تأمین شده و ائتلاف‌های آنها در این منطقه معنایی ندارد.

وی با اشاره به سخنان اخیر مقامات آمریکایی که ایران به دنبال نا امن کردن منطقه هستند گفت: تلاش‌های ایران برای تأمین امنیت منطقه تحریک آمیز است یا رفتار آنها و حضور نامشروع در خلیج فارس، ایران همواره اعلام کرده که با همکاری کشورهای منطقه می‌تواند امنیت آب‌های منطقه را تأمین کنیم و هیچ نیازی به حضور بیگانگان نیست.

وی در ادامه ضمن تسلیت شهادت خلبان سرهنگ رحمانی گفت: شرح فعالیت های نیروهای مسلح در تمام ایام زمان مشخص می کند که به طور مستمر باید امنیت مرزهای زمینی، دریایی و هوایی برقرار باشد و آسیب پذیری را به حداقل برسانیم.

سیاری با بیان اینکه آسمان کشور به طور مرتبط تحت کنترل است گفت: سیستم پدافند هوایی ما مدام در حال رصد و کنترل مرزهای هوایی کشور است و کوچکترین ورود غیرقانونی به مرزها داشته باشیم بشدت برخورد می کنیم و طبق مقررات بین المللی عمل می کنیم.

رییس ستاد ارتش با تاکید بر این که برقراری امنیت در مرزهای زمینی، ‌دریایی و هوایی نیاز به ایثارگری و ازخودگذشتگی و خدمت عاشقانه دارد گفت: روزانه هواپیماهای ما در آسمان ایران پرواز می کنند چرا که غرش هواپیما امنیت می آورد که این خیلی مهم است؛ به ویژه این که ما امروز از نظر علمی و صنعتی به جایگاهی رسیده ایم که تعمیرات اساسی هواپیماهایمان را انجام می دهیم و نوسازی در بحث هواپیما داریم.

امیرسیاری افزود: وقتی که نیاز است در همه جا و در آسمان ها از این پروازها زیاد داریم. این خلبان شهید ما هم در یکی از این ماموریت هایی که نیاز بوده است شرکت می کند و غرش هواپیمایش باید در مرزهای شمال غرب کشور خودش را نشان می داده است.

وی با بیان اینکه دلایل این سقوط را در آینده ای نزدیک خواهیم گفت: قطعا این مایه افتخار است که فرزندان این مرز و بوم برای امنیت مرزهای هوا و دریا از جان خود می گذرند و ماموریت انجام می دهند؛ ما هم افتخار می کنیم که چنین همرزمانی داریم که برای اقتدار کشور این گونه در عرصه ها حضور دارند.

معاون هماهنگ کننده ارتش یادآور شد: مگر در 8 سال دفاع مقدس همین غرش هواپیماها و حرکت هواپیماها در جبهه ها باعث افتخار و دلگرمی نبود. ما خون دادیم، شهید دادیم و ایثارکردیم تا امروز به این بزرگی رسیده ایم و در شرایط فعلی سایه امنیت نصیبمان شده که بتوانیم راهمان را ادامه دهیم.

امیرسیاری گفت: این راه سرخ شهدا است که مایه عظمت و بزرگی کشور است و قطعا بدانید که ادامه خواهد داشت.

کد خبر 4809489

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =