شهرداری های استان قزوین ۳۰ میلیارد تومان بدهی دارند

قزوین- مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری های استان قزوین گفت: شهرداری های استان بیش از ۳۰ میلیارد تومان بدهی به سازمان دارند و ما نیز همین میزان به پیمانکاران بدهکاریم که باید پرداخت شود.

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه شهرداران و سازمان همیاری‌های شهرداری‌های استان عصر شنبه در استانداری قزوین برگزار شد.

هادی طاهرخانی در این جلسه اظهار داشت: امسال صدور مجوزهای خارج از حریم انجام شد که در این امر پیشتاز بودیم و برای اولین بار توزیع میوه شب عید انجام شد که یک درآمد پایدار محسوب می‌شود و هر شهرداری اگر آمادگی دارد از ظرفیت‌های سازمان همیاری استفاده کند همکاری می‌کنیم.

مدیر عامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان گفت: کمیسیون فرعی ماده ۹۹ شهرستان قزوین در واقع سازمان همیاری است و با تعامل شهرداری‌ها پروژه‌های بزرگی اجرا شده که راه اندازی خانه فرهنگ منتظری، خانه تئاتر قزوین، آسفالت معابر، حل و فصل مشکل زمین ۵ هکتاری حصار و تأمین قیر تاکستان از نمونه کارهای انجام شده است.

وی بیان کرد: در محدوده خارج از حریم ۲۵۷ مراجعه کننده داشتیم و ۵۷ پروانه صادر شده و در کمیسیون فرعی ۹۹ تعداد ۲۰۰ پرونده بررسی شده است.

طاهرخانی اضافه کرد: خرید ماشین آلات مورد نیاز شهرداری‌ها، راه اندازی نانوایی سیار، پایش تصویری و اجرای طرح‌های عمرانی در دستور کار این سازمان است.

وی گفت: مطالبات سازمان همیاری از شهرداری‌های استان بیش از ۳۰ میلیارد تومان است و همین میزان نیز به پیمانکاران بدهکاریم.

مدیرعامل سازمان همیاری‌های شهرداری‌های استان قزوین تصریح کرد: برگزاری ۳۹ عنوان نمایشگاه، ۵ ر برنامه فرهنگی، نمایشگاه صنایع کوچک برگزار شده و تا پایان امسال ۱۴ نمایشگاه دیگر و نمایشگاه دستاوردهای انقلاب برگزار خواهد شد.

وی اضافه کرد: برای اجرای طرح در منطقه گردشگری کامان و زرشک بررسی لازم صورت گرفته و دنبال جذب سرمایه گذار هستیم.

طاهرخانی یادآور شد: برای کمک به حل مشکل طرح توسعه امامزاده حسین (ع) و تأمین هزینه تعهد شده شهرداری به نیابت وام ۱۰ میلیارد تومانی دریافت کرده‌ایم که مشکلاتی ایجاد شده و صدور چک‌های این سازمان متوقف شده است.

در ادامه مرتضی ململی شهردار ارداق و رئیس مجمع شهرداران استان گفت: منابع مالی از ارکان حیات شهرداری‌ها است و هر روز وضعیت مالی سخت‌تر می‌شود که برای آن باید تدبیر کرد.

ململی یادآور شد: در بخش عوارض حذف ردیف‌های درآمدی مشکلات بیشتر شده و ارزش افزوده بر اساس سرانه داده می‌شود ولی هر سال کمتر شده و تداوم این روند منطقی نیست.

وی بیان کرد: پس از سیل سال قبل قرار شد اعتباری داده شود که به جای آن اوراق خزانه داده شد همچنین قرار بود خرید ماشین آلات شهرداری‌ها با کمک سازمان همیاری‌ها صورت گیرد که دیوان محاسبات اعلام کرده این کار وجاهت قانونی ندارد که باید این مشکل برطرف شود.

ململی اظهار داشت: برای قوانین شهرداری‌ها باید تدبیر شود و موظفیم به آن تمکین کنیم اما قوانین به روز نیست و مشکل ایجاد کرده است.

وی در خصوص در خصوص کاهش انگیزه شهرداران به دلیل ورود سازمان بازرسی در شهرداری‌ها، کافی نبودن حقوق شهرداران، تأمین اعتبار برای خریدهای نقدی و اجرای پایش تصویری مطالبی بیان کرد.

در ادامه احمدزاده شهردار الوند گفت: قزوین ظرفیت فوق العاده ای در سطح ملی دارد و برای نمونه می‌توان آن را روح زنده صنعت در کشور نامید که شور و نشاط تولید در آن بخوبی دیده می‌شود.

وی اظهار داشت: برخی واحدهای صنعتی در حریم شهرها قرا دارد که می‌تواند به عنوان یک درآمد پایدار مورد توجه قرار گیرد لذا پیشنهاد می‌شود دبیرخانه جذب سرمایه گذار در تهران راه اندازی شود و ما ظرفیت‌های استان را به افراد معرفی کنیم.

احمدزاده یادآور شد: تهیه کتاب جذب سرمایه گذاری با محوریت شهرداری‌ها می‌تواند به معرفی قابلیت‌ها کمک کند.

شهردار الوند ضمن انتقاد از رفتارهای غیر اخلاقی در فضای مجازی گفت: متأسفانه گاهی در فضای مجازی به مسائلی غیرمنطقی دامن زده می‌شود که موجب نگرانی و گاهی فاری دادن سرمایه گذار از استان می‌شود.

وی تصریح کرد: در شرایطی که شاید ۵ درصد مدیران دچار تخلف و فساد هستند اما در فضای مجازی آنقدر تبلیغ شده که اگر از مردم سوال کنیم می‌گویند ۹۰ درصد مدیران فاسدند و ۵ درصد سالم هستند.

زارع پور شهردار خرمدشت هم گفت: وضعیت مالی شهرداری‌ها به گونه‌ای است که در پرداخت حقوق هم مشکل داریم و تورم در فعالیت شهرداری‌ها ملموس است.

کد خبر 4809799

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =