دانشگاه تهران تاکنون ۷۰ درصد بودجه ۹۸ را دریافت کرده است

رئیس دانشگاه تهران گفت: دانشگاه تاکنون ۷۰ درصد بودجه خود را دریافت کرده که البته بخش اعظم آن در دو ماه اخیر تأمین شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه تهران، محمود نیلی احمدآبادی، در نشستی با دبیران انجمن‌های علمی دانشجویی و دبیران کانون‌های فرهنگی، هنری، دینی و اجتماعی با بیان اینکه دانشگاه تهران برای فعالیت‌های دانشجویی ارزش بسیاری قائل است، خاطرنشان کرد: فعالیت‌های دانشجویی نوآوری و کارآفرینی را در بخش‌های مختلف به همراه دارد، زیرا نوآوری و کارآفرینی بیشتر از کلاس درس ناشی از عملکرد در میدان است و یکی از آن میدان‌ها تشکل‌ها و فعالیت‌های دانشجویی است.

وی افزود: اگر دانشجو در دوران تحصیل تجربه فعالیت خلاقانه و نوآورانه داشته باشد، نیازی به شغل دولتی ندارد و به محض خروج از دانشگاه می‌تواند کسب و کار خود را ایجاد کند.

وی با اشاره به اهداف برنامه پنج ساله دانشگاه تهران تصریح کرد: دانشگاه در پیاده‌سازی این اهداف بسیار جدی است. یکی از شعارهای بزرگ دانشگاه مسئولیت اجتماعی است، دانشگاهیان باید نسبت به سرنوشت جامعه حساسیت نشان دهند و ما نمی‌توانیم مسئولیت‌در دانشگاه را جدا از فعالیت‌های درون جامعه بدانیم. دانشگاه همواره باید نقش تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر ایفا کند.

نیلی احمدآبادی، درباره گسترش فعالیت‌های دانشجویی در دانشگاه تهران گفت: توسعه اکوسیستم فعالیت‌های دانشجویی دغدغه ما نیز است و تمامی نهادهایی که به تازگی در دانشگاه تأسیس می‌شوند، در جهت توسعه اکوسیستم فعالیت‌های دانشجویی است. لذا محدودیت‌های مالی وجود دارد و تا این لحظه دانشگاه ۷۰ درصد بودجه خود را دریافت کرده، البته بخش اعظم آن در دو ماه اخیر نیز تأمین شده است و رشد بودجه دانشگاه نسبت به افزایش هزینه‌ها ارتقا پیدا نکرده است.

رئیس دانشگاه تهران، اظهار کرد: دولت امسال دو کمک فرعی برای ما داشت که در غیر این صورت دانشگاه در بحث تغذیه و تأمین خدمات رفاهی با مشکل مواجه می‌شد. هزینه‌های پرسنلی دانشگاه تهران تقریباً از تمامی دانشگاه‌های سراسر کشور بیشتر است و این هم به دلیل استخدام‌ها در سال‌های گذشته است. وقتی در این حوزه هزینه‌ها افزایش می‌یابد، دانشگاه باید از بودجه برخی حوزه‌های دیگر بکاهد.

وی با اشاره به اینکه ساختار بزرگ و بوروکراتیک دانشگاه طی ۸۵ سال حجیم‌تر شده، از این رو افزایش هزینه را به همراه داشته است، افزود: دانشگاه تهران برای روان‌تر کردن فعالیت‌ها و کاهش هزینه‌ها در حوزه‌های مختلف اقداماتی را آغاز کرده است. افزایش نیرو به معنی توسعه فعالیت نیست، بلکه منجر به صرف بیشتر بودجه در زمینه ساختار و تشکیلات می‌شود. در عصر دیجیتال باید فرآیندها را به حداقل برسانیم.

نیلی احمدآبادی، در پایان خاطرنشان کرد: در موضوع سنوات هدف بحث درآمد برای دانشگاه نیست، بلکه مدیریت تقاضاست. زمانی که دانشجو بیش از مدت زمان مشخص شده در دانشگاه بماند، دانشگاه باید از منابع دیگر هزینه دانشجو را پرداخت کند. تخصیص سنوات برای تشویق دانشجویان در تسریع اتمام تحصیل در دانشگاه است و وامی برای پرداخت سنوات در نظر گرفته شده است.

کد خبر 4860557

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 4 =