۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹، ۱۴:۱۰

حجت الاسلام فروزش:

امکان خلق آرزوها توسط انسان در شب قدر

امکان خلق آرزوها توسط انسان در شب قدر

یک کارشناس مسائل دینی با اشاره به خطای انسان هنگام مفهوم سازی ظرف شب قدر گفت: خداوند به انسان اجازه می‌دهد تا در شب قدر خودش به خلق آرزویش بپردازد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام هاشم فروزش کارشناس مسائل دینی در برنامه صبح و گفت و گو رادیو گفتگو با اشاره به اینکه تفکر برای انسان می‌تواند باعث تشکیل اصل از فرع شود، گفت: یکی از دام‌هایی که به خاطر انسان بودن با آن مواجه هستیم این است که تصوری از یک حقیقت پیدا می‌کنیم و با آن تصور دلخوش می‌شویم اما این تصور ما را از حقیقت دور نگاه می‌دارد.

وی افزود: انسان موجود مفهوم سازی است هیچ موجود دیگری قدرت این مفهوم سازی را ندارد. زمانی که به این مفهوم سازی اکتفا کنیم دچار یک خطا می‌شویم. به عنوان مثال ممکن است من بتوانم ۲۰ دقیقه درباره کرم و بخشش صحبت کنم. اما آیا گوینده و شنونده به کرم مشرف شده است.

این کارشناس مسائل دینی با بیان اینکه تفکر به فرد این قدرت می‌دهد که بتوانیم اصل موضوع را مفهوم آن تمیز دهیم، تأکید کرد: شب قدر هم یک ظرف است و ما خیلی اوقات خودمان را به این ظرف متصل نمی‌کنیم. ممکن است شب قدر بیدار بمانیم و قرآن به سر بگذاریم و صرفاً یک علم حضوری داشته باشیم ولی به علم حصولی نمی رسیم.

فروزش ادامه داد: اتفاقی که در شب قدر می‌افتد این است که ملائکه با موجودی بسیار ارزشمند اسماً خداوند را از آسمان به زمین می‌آورند. گاهی یک حقیقتی می‌خواهیم و یک آرزو داریم خداوند می‌فرماید در شب قدر خلق آن آرزو را به انسان می‌سپرد.

این کارشناس مسائل دینی با بیان اینکه بتوانیم خودمان را مثل خداوند کنیم در شب قدر شدنی است. خداوند در این شب چشم، گوش فرد می‌تواند بشود. ما گاهی دستی که موهبتی را می‌خواهد به ما بدهد را نمی‌بینیم و فقط آن موهبت را می‌بینیم. باید به تجلی اسماً خدا رسیده باشیم.

فروزش اظهار کرد: شب قدر با عظمت است و فراخور این بزرگی خواسته‌های ما را عظیم می‌کند. خداوند چک سفید امضایی به بشر داده است. باید به توسعه مفهومی که در ذهن مان به اشیا می‌دهیم در شب قدر کنار بگذاریم و قدرت خداوند را بالاتر ببینیم.

کد خبر 4923862

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha