۱۱۸ حزب در کشور پروانه فعالیت دریافت کرده اند

رفسنجان - مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور گفت: در دو سال گذشته ۱۱۸ حزب در کشور پروانه فعالیت دریافت کرده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید ملانوری عصر سه شنبه در حاشیه دیدار با فرماندار رفسنجان در محل فرمانداری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه نگاه دولت به احزاب جدی است و درحال حاضر فعالیت بهتری از احزاب را شاهد هستیم، اظهار داشت: ۱۰ سال بود که یارانه احزاب تعطیل شده بود و پرداخت نمی‌شد که در این دولت پیگیری انجام شد.

وی ادامه داد: دولت در سال ۹۶ و ۹۷ مبلغ ۲۶ میلیارد ریال یارانه به احزاب پرداخت کرد و پیگیر هستیم یارانه سال‌های ۹۸ و ۹۹ هم تخصیص داده شده و جذب شود.

ملانوری به تعطیلی خانه احزاب ایران طی چند سال گذشته اشاره کرد و افزود: خانه احزاب ایران نیز تعطیل شده بود که تلاش کردیم بر اساس منشور گفتگوی سیاسی این شعبات در استان‌ها راه اندازی شود که تاکنون در ۱۸ استان خانه احزاب راه اندازی شده است.

مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور ادامه داد: تعداد احزابی که با مصوبه کمیسیون ماده ۱۰ در سال‌های ۹۷ و ۹۸ پروانه فعالیت از وزارت کشور دریافت کردند مجموعاً ۱۱۸ حزب هستند که ۸۳ حزب ملی و مابقی احزاب استانی هستند.

وی با اشاره به فعالیت احزاب در استان کرمان، اظهار کرد: استان کرمان هم یک حزب استانی به نام حزب تاک (توسعه و آزادی کرمان) دارد که مشغول فعالیت است؛ یک حزب استانی دیگر هم تقاضای تأسیس در کرمان را داده است که در مرحله اولیه، با تأسیس آن در کمیسیون موافقت شده و در مرحله صدور پروانه نهایی قرار دارد.

ملانوری یادآور شد: بر اساس قانون، احزاب ملی می‌توانند در مراکز استان‌ها شعبه و در مراکز شهرها دفتر تأسیس کنند و این قضیه در حقیقت در جلسات ۹۸ کمیسیون به طور جدی مورد پیگیری قرار گرفت.

مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور ادامه داد: در این راستا پرونده‌هایی که معطل بودند و یا تقاضاهایی که از طرف احزاب آمده بود بررسی شدند تا احزاب در استان‌ها فعالیت جدی داشته باشند و برای انتخابات اسفند ۹۸ هم مفید واقع شود.

ملانوری ابراز داشت: نهایتاً در سال گذشته ۹۶ شعبه تا قبل از انتخابات اسفند ۹۸ را تأیید کردیم و اینها در استان‌ها فعال شدند یعنی از عدد صفر در ابتدای سال ۹۸ ما به عدد ۹۶ در پایان بهمن سال ۹۸ رسیدیم و اتفاق بزرگی است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر یک هزار و ۶۶ دفتر مجموعاً در استان‌ها زیرمجموعه احزاب ملی و استانی راه اندازی شده است و این موضوع می‌تواند نشانگر استقرار رسمی احزاب و گروه‌های سیاسی در کشور باشد.

مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور با تاکید بر اینکه سعی کردیم که احزاب به بحث جبهه‌های حزبی ورود پیدا کنند، اظهار کرد: هرچه جبهه‌ها بیشتر شکل بگیرند به گونه‌ای می‌توان گفت تعداد جبهه‌های موجود در کشور در زیر چتر تعداد کمتری حزب قرار می‌گیرند و چابک تر و فعال‌تر می‌شوند بنابراین جبهه‌ها را از یک جبهه در سال گذشته به ۱۴ جبهه تا پایان سال ۹۸ رساندیم که نشانه استقبال خوب احزاب برای شکل گیری جبهه‌های حزبی بود.

کد خبر 4934927

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =