ایران از فعال ترین همکاران تحقیقاتی کرونا در دنیا است

معاون تحقیقات وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ایران از فعال‌ترین همکاران تحقیقاتی پژوهش بزرگ بین المللی کووید ۱۹ است، گفت: در شرایط سخت تحریم ها، هزاران کیت تشخیص کرونا در کشور ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، دکتر رضا ملک زاده، عضو «کمیته اجرایی پژوهش بزرگ بین المللی Solidarity clinical trial for COVID-۱۹ treatments سازمان بهداشت جهانی» که درباره آخرین وضعیت شیوع کرونا سخن می‌گفت، ابتدا به تشریح اقدامات انجام شده وزارت بهداشت از زمان آغاز اپیدمی بیماری کووید – ۱۹ تا کنون پرداخت و گفت: ایران با برخورداری از قوی‌ترین شبکه بهداشت و پیشگیری، تلاش‌های فوق العاده ای برای کنترل اپیدمی کرونا انجام داده که با موفقیت‌های قابل توجهی نیز همراه بوده است.

وی افزود: ایران در گام نخست، برنامه غربالگری بیماران مبتلا به کرونا را طراحی و اجرا کرد تا با مراقبت اولیه و در صورت نیاز به انجام آزمایش از مراجعه مستقیم افراد به بیمارستانها پیشگیری و با آموزش و حمایت لازم، مشکلات و نگرانی مردم را برطرف کند؛ چرا که در شرایط بحرانی اپیدمی ویروس کرونا، دور نگه داشتن افراد سالم از بیمارستانها، کلید موفقیت در کنترل بیماری بود.

ملک زاده افزود: در شبکه درمان کشور، نزدیک به ۵۰ هزار پزشک متخصص و فوق تخصص در اقصی نقاط میهن، از جمله ۳ هزار متخصص در شهرهای محروم و در گرمای بی امان جنوب کشور، طی سخت‌ترین شرایط، به درمان بیماران مبتلا به کرونا مشغول هستند. بیش از ۸ هزار تخت آی سی یو در بیمارستان‌های تحت پوشش وزارت بهداشت، بخش عمومی و بخش خصوصی پذیرای بیماران بدحال مبتلا به کرونا بوده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: ۱۷ هزار و ۵۰۰ خانه بهداشت در روستاها، ۲۸۰۰ پایگاه سلامت در شهرها و ۵۷۰۰ مرکز جامع سلامت در شهرها و روستاها همچنان به ارائه خدمات در زمینه شناسایی یا درمان مبتلایان مشغولند. ۱۲۰۰ مرکز درمانی سرپایی کووید ۱۹ که مجهز به امکانات نمونه گیری برای تست تشخیصی و درمان سرپایی و آموزش بیماران هستند، ۱۶ ساعته، خدمات تشخیصی و درمانی کرونا و آموزش به بیماران ارائه می‌کنند. همچنین موثرترین داروی مورد نیاز بیماران مبتلا به کرونا، به صورت رایگان در اختیار بیماران بستری که به آن نیاز داشته‌اند، قرار گرفته است.

ایران از فعال‌ترین همکاران تحقیقاتی پژوهش بزرگ بین المللی کووید -۱۹ سازمان بهداشت جهانی

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت همچنین در تشریح تلاش‌های تحقیقاتی ایران برای مقابله با کرونا و دستیابی به درمان موثر این بیماری گفت: ایران با بهره مندی از شبکه وسیع پژوهشی، ۲۹۷۰ پروژه تحقیقاتی مرتبط با کووید ۱۹ و اختصاص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار به دانشگاه‌های علوم پزشکی برای طرح‌های مصوب تصویب کرد.

وی افزود: در ایران فراخوان حمایت از پروژه‌های تحقیقاتی کلان و بین رشته‌ای / دانشگاهی کووید ۱۹ توسط موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) با اعتبار ۸ میلیارد تومان و دریافت ۲۸۶ پروژه تحقیقاتی انجام شد. ثبت بیش از ۲۲۰ کارآزمایی بالینی در مرکز ثبت کارآزمایی بالینی ایران تا نیمه اول خرداد ماه، طراحی سامانه ثبت بیماران مبتلا به کووید -۱۹ به منظور پیگیری طولانی مدت وضعیت سلامت مبتلایان و طراحی مطالعات پژوهشی ملی و بین المللی در زمینه این بیماری در آینده انجام شد.

ملک زاده خاطرنشان کرد: ایران همچنین با پیوستن به مطالعه کارآزمایی بزرگ بالینی سازمان بهداشت جهانی (Solidarity clinical trial for COVID-۱۹ treatments) با مشارکت ۲۹ بیمارستان وابسته به ۱۶ دانشگاه علوم پزشکی، بیشترین بیماران مبتلا را وارد این مطالعه کرده و از این نظر نسبت به بسیاری از مراکز پژوهشی اروپا، آمریکا و سایر نقاط جهان که همکار این مطالعه جهانی هستند، فعال‌تر عمل کرده است.

انتشار ۳۵۰ مقاله علمی از سوی محققان ایرانی در زمینه کووید ۱۹

معاون وزیر بهداشت، از انتشار ۳۵۰ مقاله علمی در زمینه بیماری کووید ۱۹ خبر داد و گفت: همگی این مقالات در مجلات علمی بین المللی داخلی و خارجی منتشر شده‌اند.

وی افزود: در شرایط سخت تحریم‌ها، هزاران کیت تشخیص کرونا، دستگاه‌های ضدعفونی کننده، سامانه سلامت دیجیتال و هوش مصنوعی برای ثبت بیماری، آموزش، ردیابی و جابجایی بیماران مبتلا و بسیاری از محصولات مورد نیاز دیگر از دستگاه‌های اکسیژن ساز تا ماشین‌های بیهوشی، البسه محافظتی و … طی مدت شیوع کرونا در کشور، طراحی و تولید شده و مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

ایمنی اکثر نقاط کشور هنوز زیر ۲۰ درصد و در مناطق روستایی زیر ۱۰ درصد است

وی در پاسخ به پرسشی درباره میزان ایمنی ایجاد شده در شهرهای مختلف کشور در برابر ویروس کرونا گفت: به جز سه شهر کشورمان که بیش از ۶۰ درصد مردم آنها ایمنی کسب کرده‌اند، در سایر مناطق، ایمنی زیر ۲۰ درصد و در مناطق روستایی که ۳۰ درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، ایمنی زیر ۱۰ درصد است.

احتمال وقوع موج دوم و حتی سوم کرونا در جهان و ایران

عضو «کمیته اجرایی پژوهش بزرگ بین المللی Solidarity clinical trial for COVID-۱۹ treatments سازمان بهداشت جهانی» گفت: با وجود تلاش‌های گسترده وزارت بهداشت برای کنترل کرونا در ایران ، در حال حاضر، شمار مبتلایان در کشور به بیش از ۱۸۷ هزار نفر (تا ۲۵ خرداد) رسیده و تعداد جانباختگان به مرز ۹ هزار نزدیک شده است. استان‌های آذربایجان غربی، هرمزگان، خوزستان، کردستان، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان و بوشهر در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی گفت: بر اساس آمار رو به افزایش ابتلا و مرگ‌ها، احتمال وقوع موج دوم و حتی سوم کرونا در جهان و از جمله در ایران به طور جدی مطرح است و با هر موج، تلفات انسانی روی می‌دهد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با ارائه این توضیح که موج دوم شیوع همه‌گیری بیماری‌های عفونی بدان معناست که پس از کاهش موارد جدید بیماری، تعداد مبتلایان دوباره افزایش پیدا کند، افزود: همچنین موج‌های بعدی همه گیری کووید ۱۹ می‌تواند سخت‌تر و ممکن است. افزایش ابتلا در گروه‌های سنی یا جمعیتی خاص یا در مناطق بخصوصی در هر کشور یا مانند موج اول همه‌گیری باشد.

چرا آهنگ «کاهش شیوع کرونا» کند شده است؟

ملک زاده در پاسخ به این پرسش مهم که «چرا آهنگ کاهش شیوع کرونا کند شده است؟» گفت: آمارهای جهانی نشان می‌دهد شوک کرونا به نظام‌های سلامت کشورها با روند کاملاً صعودی همچنان ادامه دارد. در حالی که ماه‌ها پس از موج اول اپیدمی کرونا، چشم‌ها به نقطه کاهش موارد ابتلا دوخته شده بود، اما باز شدن درب‌های قرنطینه، شروع کسب و کارها، برداشته شدن محدودیت‌های رفت و آمدی قبلی، افزایش تست‌های آزمایشگاهی و شناسایی ناقلان جدید، آمار مبتلایان بیماری کووید ۱۹ در جهان را به مرز ۸ میلیون نفر نزدیک کرده و تعداد مرگ‌ها را به بیش از ۴۰۰ هزار نفر افزایش داده است.

عضو «کمیته اجرایی پژوهش بزرگ بین المللی Solidarity clinical trial for COVID-۱۹ treatments سازمان بهداشت جهانی» خاطرنشان کرد: در حال حاضر آمریکا، برزیل، روسیه، هند، انگلستان، اسپانیا، ایتالیا، پرو، آلمان، ایران، ترکیه، شیلی، فرانسه، مکزیک، پاکستان ۱۵ کشور اول جهان در تعداد ابتلا هستند.

وی گفت: بارزترین مثال برای بازگشت کرونا به سرعت شیوع گذشته را آلمان دانست که با وجود برخورداری از سیستم بهداشتی بسیار قوی، اختصاص شمار قابل توجهی از تخت‌های آی سی یو به بیماران بدحال مبتلا و حتی انجام تستهای فراوان و رایگان کرونا، در حال حاضر در رده نهم فهرست جای گرفته است؛ یا کره جنوبی با وجود همه موفقیت‌ها با افزایش مجدد شمار مبتلایان، بار دیگر به بسته ماندن درب مدارس تن داده است.

به گفته ملک زاده، این شرایط تحمیلی بر کشورها، یک بار دیگر، اهمیت پیام سازمان بهداشت جهانی را یادآور می‌شود که کرونا را باید یک مساله جهانی دانست که هیچ کشوری نمی‌تواند ادعای مصویت در برابر آن را داشته باشد و اینکه جهان با هم در برابر کرونا موفق خواهد شد و هر دولت و هر فرد، باید نقش خود را به خوبی ایفا کند.

کاهش ۵۵ درصدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور

معاون وزیر بهداشت با اشاره به کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم و اصناف از میانگین ۷۷ درصد تا پایان اردیبهشت ماه به میانگین ۲۲ درصد در کل کشور و ۱۱ درصد در تهران در حال حاضر گفت: پیش از این بارها هشدار داده شده بود که درصورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، ما شاهد وقوع موج دوم اپیدمی کرونا خواهیم بود.

به گفته وی، یکی از دلایل مهم کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تصور بسیار اشتباه «توقف موج شیوع ویروس کرونا» است. همین تصور اشتباه همچنین سبب شده است شمار زیادی از مردم در تعطیلات، مسافرت کرده و راهی شهرهای مختلف شوند و علی رغم تلاش شبانه روزی و پرفشار کادر درمانی کشور و نیروهای سایر بخشهای امدادی، امروز شاهد قرار گرفتن تعدادی از استان‌ها در وضعیت هشدار هستیم.

ملک زاده خاطرنشان کرد: در شرایطی که روابط و مبادلات بین همه کشورها نمی‌تواند تعطیل شود، اقتصاد و کسب و کار خسارت هنگفت دیده از کرونا را نمی‌توان ساکن و غیرفعال نگاه داشت و حتی اعمال محدودیت‌های اجتماعی به سختی قابلیت تداوم خواهد یافت و در حالی که وزارت بهداشت، تمام ظرفیت خود را برای کنترل ویروس کرونا در جامعه به کار گرفته و از هیچ کوششی فروگذار نکرده است، تنها روش برای مقاومت در برابر این دشواری‌ها و تا زمان آماده شدن واکسن یا درمان ساده و مفید کرونا، حداقل در سال جاری، جلوگیری از شکل گرفتن اجتماعات (مذهبی، سیاسی، آموزشی، اجتماعی، خانوادگی و …)، رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا، حفظ فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک بخصوص در اجتماعات چند نفره، جدی گرفتن شست و شوی مرتب دست‌ها با آب و صابون به مدت ۳۰ ثانیه است.

کانون‌های پرخطر در زمان اوج گیری کرونا

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درباره کانون‌های پرخطر در زمان اوج گیری کرونا گفت: بررسی موج اول اپیدمی کرونا در کشور حاکیست مدارس و دانشگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها، مطب‌های پزشکی و اورژانس، مراکز درمانی، اماکن عمومی و تجمعات، تئاترها، سینماها یا کنسرت‌ها، مسافرت و محل‌های کار، پرخطرترین کانون‌ها برای شیوع کرونا بوده‌اند.

وی گفت: با توجه به تعطیلی تعداد زیادی از این مراکز و نیز برخی حرف و مشاغل در زمان اعمال محدودیت‌های اجتماعی پیشگیرانه همزمان با اوج گیری کرونا، اگرچه خطر انتشار ویروس در کانون‌های فوق، تحت کنترل درآمد، اما همین کانون‌ها در صورت شروع موج‌های بعدی اپیدمی می‌توانند مجدداً به عنوان نقاط اصلی خطر مطرح باشند.

جمعیت‌های پرخطر در معرض خطر کرونا

به گفته وی، نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد: پزشکان و پرستاران دارای ارتباط مستقیم با مبتلایان، افراد شاغل در داروخانه‌ها، کارمندان بانک‌ها، صندوقداران و کارگران سوپرمارکتها و رستوران‌ها، کارکنان حمل و نقل عمومی و کارمندان مراقبت‌های بهداشتی درجه یک، به ترتیب پرخطرترین گروه‌های شغلی در معرض ابتلا هستند.

بیماران در معرض خطر کرونا

ملک زاده همچنین لزوم مراقبت بیشتر افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای پرخطر در برابر کرونا مانند بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، فشار خون بالا، کلیوی، تنفسی و ریوی، بدخیمی‌ها، نقص ایمنی، اچ آی وی، پیوند عضو و چاقی را یادآور شد و گفت: افراد سنین ۶۰ سال به بالا بیشتر از سایر گروه‌های سنی در معرض خطر کرونا قرار دارند و باید احتیاط‌های لازم و مراقبت‌های پیشگیرانه کافی را همچنان رعایت کنند.

کرونا نیازی به شرایط آب و هوایی خاص برای یافتن میزبان مناسب ندارد!

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: معمولاً بروز عفونت‌های تنفسی از جمله آنفلوآنزا در ماه‌های گرم سال کمتر می‌شود و حتی تحقیقات درباره دیگر انواع ویروس کرونا نشان داده که خشکی هوا و پرتو فرابنفش آفتاب در تابستان، شرایط را برای ویروس در بیرون بدن میزبان نامساعد می‌کنند. اما رفتار این ویروس جدید هنوز ناشناخته است و با توجه به قدرت بالای سرایت آن، نیازی به شرایط خاص آب و هوایی ندارد تا بتواند میزبانی برای خود بیابد و تکثیر شود.

یک پاسخ برای پرسش تکراری «کرونا کی پایان می‌یابد؟»

این روزها یک پرسش تکراری مطرح می‌شود: کرونا کی پایان می‌یابد؟ ملک زاده در پاسخ به این پرسش گفت: پیش از این گفته شد که کرونا در بین ما خواهد ماند و تا زمان آماده شدن واکسن اختصاصی ویروس، ما در قله‌های فصلی، با آن زندگی خواهیم کرد و نمی‌توانیم پایانی قطعی برای کرونا متصور شویم.

کد خبر 4950054

برچسب‌ها

شهر خبر

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =