سرفصل رشته «زبان‌شناسی شناختی» به تصویب رسید

ستاد توسعه علوم شناختی اعلام کرد سرفصل رشته «زبان‌شناسی شناختی» در مقطع کارشناسی ارشد به تصویب رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، به منظور مطالعه علمی زبان‌ های طبیعی و توصیف رفتارهای واحدهای نظام زبان و تربیت زبان‌شناسان در حوزه شناختی، با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، سرفصل گرایش شناختی رشته زبان شناسی در مقطع کارشناسی ارشد تدوین و در شورایعالی برنامه‌ریزی وزارت علوم به تصویب رسید.

با تصویب سرفصل رشته زبان‌ شناسی شناختی در مقطع کارشناسی ارشد، «گرایش شناختی» به عنوان یکی از گرایش‌های رشته زبان‌شناسی در مقطع کارشناسی ارشد تعریف شد. 

رشته زبان‌شناسی شناختی یکی از شاخه‌های علوم انسانی است و تا کنون این رشته در مجموعه زبان‌شناسی با چهارگرایش «زبان‌شناسی همگانی»، «آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان»، «زبان‌شناسی رایانشی» و «واژه‌گزینی و اصطلاح‌شناسی در مقطع کارشناسی ارشد» در کشور ارائه می‌شد.  

با تصویب گرایش‌های جدید، این رشته مجموعا دارای هشت گرایش تحت عنوان های «گرایش اجتماعی»، «گرایش نشانه شناختی»، «گرایش حقوقی»، «گرایش ناشنوایی»، «گرایش فرهنگ ‌نویسی»، «گرایش روان‌شناختی» ، «گرایش شناختی» و «گرایش محض» است.

با توجه به شرایط کنونی علوم در جهان و نقش عمده‌ای که زبان‌شناسی به ویژه در حوزۀ علوم شناختی کسب کرده است، موجودیت چنین رشته‌ای در میان رشته‌های آموزشی و پژوهشی کشور، به نوعی هویت علمی مبدل شده است. 

سرفصل رشته زبان‌شناسی شناختی با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی و با دعوت از متخصصان این حوزه از موسسه آموزش عالی علوم شناختی، دانشگاه تربیت مدرس و پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و برگزاری جلسات متعدد تهیه و تدوین شده و در شورایعالی برنامه‌ریزی وزارت علوم به تصویب رسید.

سرفصل رشته زبان‌شناسی شناختی از آغاز سال تحصیلی امسال ( ۹۹) در مراکز علمی و آموزشی قابل اجرا است.

کد خبر 4956029

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 7 =