شناسایی رشته های جدید مورد نیاز صنایع استان مرکزی

اراک- رییس دانشگاه فنی و حرفه ای استان مرکزی از شناسایی رشته‌های مکانیک، برق و صنایع شیمیایی به عنوان نیاز صنایع استان خبرداد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهرداد احمدی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان مرکزی دارای سه واحد پسران و یک واحد دختران است.

وی ادامه داد: واحد پسران اراک دارای ۱۲ رشته کارگاهی است به طوری که در ۱۰ رشته کاردانی پیوسته، ۲ رشته کارگاهی ناپیوسته و ۸ رشته کارشناسی از مجوز برخوردار است.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان مرکزی با بیان اینکه سال گذشته جمعیت دانشجویی کاهش پیدا کرد، گفت: در حال حاضر جمعیت دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان مرکزی ۲ هزار نفر است و تا ۵ سال آینده طرح آمایش صنایع مورد نیاز را برآورد خواهیم کرد.

احمدی افزود: برآورد ما این است که تعداد رشته‌های کاردانی در واحد پسران به ۱۴ رشته و رشته‌های کارشناسی به ۱۰ رشته و جمعیت دانشجویی نیز به سه هزار نفر افزایش پیدا کند.

وی گفت: واحد دختران اطهر شهر اراک تا امسال دارای ۷ رشته در مقطع کاردانی بود که خوشبختانه ۲ رشته جدید تربیت بدنی و فتو گرافیک به آن اضافه شده است. افزون بر ۲ رشته کارشناسی و معماری مجوز کامپیوتر هم برای آن اخذ شده است.

به گفته رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان مرکزی جمعیت کنونی این دانشگاه فنی و حرفه‌ای دختران اظهار اراک یک هزار نفر است و تا افق ۱۴۰۴ به ۲ هزار و ۴۰۰ نفر می‌رسد.

احمدی افزود: واحد پسران شهرستان ساوه دارا سه رشته کاردانی و سه رشته کارشناسی است. در این شهرستان به دلیل مراجعه دختران ساوه به مراکز فنی و حرفه‌ای شهرستان‌های مجاور تأسیس واحد دختران به این دانشگاه پیشنهاد شده است.

به گفته وی هدف گذاری این دانشگاه این است که در سال ۱۴۰۰ بتوان واحد فنی و حرفه‌ای دختران ساوه را راه اندازی کرد البته تجهیز آن توسط دانشگاه فنی و حرفه‌ای انجام می‌شود اما فضای فیزیکی لازم بایستی فراهم شود.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان مرکزی گفت: واحد پسران در شهرستان خمین دارای ۲ رشته کاردانی و یک رشته کارشناسی است. با توجه به صنایع استان مرکزی تمرکز این دانشگاه بر روی رشته‌های مکانیک و برق است.

به گفته وی افزودن رشته صنایع شیمیایی در سال ۱۴۰۱ به سایر رشته‌ها از جمله برنامه‌های این دانشگاه و اولویت راه اندازی این رشته نیز در شهرستان ساوه است.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان مرکزی گفت: دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور دارای ۱۰ منطقه است که استان مرکزی رئیس منطقه ۲ است.

احمدی با اشاره به زمان ثبت نام دوره کاردانی این دانشگاه از ۱۱ لغایت ۱۸ خرداد ماه امسال عنوان کرد: با اشاره به جاماندگان این دوره در مدت مذکور سازمان سنجش از ۱۸ لغایت ۲۲ تیرماه سامانه را باز می‌کند.
وی تاکید کرد: تفاوت این دانشگاه با سایر دانشگاه این است که افراد باید برای سوابق تحصیلی از طریق سازمان سنجش اقدام کنند.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان مرکزی در ارتباط با ارزیابی اساتید در راستای کیفیت بخشی آموزش گفت: این ارزیابی بر اساس شاخص‌های استاندارد در کارگروه‌ها تعیین می‌شود. از طرفی هر سال در تیرماه از تمامی اساتید شاغل در صنعت به ویژه در نظام مهندسی از طریق فراخوان دعوت به همکاری می‌شود و اگر حداقل ۴۰ درصد شاخص‌ها را کسب کنند، به منظور آمادگی هرچه بیشتر آن‌ها دوره‌های مهارتی برگزار می‌شود.

بروز رسانی‌های کارگاه‌ها

احمدی در خصوص کارگاه‌ها و بروز رسانی‌های کارگاهی عنوان کرد: امسال با حمایت مجلس و دولت بودجه‌ای علاوه بر بودجه دانشگاه به مبلغ ۲۱۲ میلیارد تومان به دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان مرکزی تخصیص پیدا کرد.

وی عنوان کرد: در حال حاضر طرح آمایش کارگاهی در کل کشور انجام می‌دهیم و در استان مرکزی به عنوان استان صنعتی تمامی هدف گذاری ها انجام می‌شود و در تمامی هدف گذاری ها جزو کارگروه‌های نخست هستیم.

وی گفت: تجهیزات و سال ساخت تجهیزات مراکز استخراج شده است و تا نیمه دوم امسال بروز رسانی کارگاهی بر طبق اولویت‌ها انجام می‌دهیم اما به طور قطع این مبلغ ۲۱۲ میلیارد تومان پاسخگو نیست اما طرحی به عنوان تجهیز کارگاه‌ها با برند ملی آغاز کردیم و خیرین، صنایع می‌توانند در این طرح مشارکت کنند.

تجهیز کارگاه‌ها با برند ملی

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان مرکزی در توضیح تجهیز کارگاه‌ها با برند ملی گفت: در این طرح بنگاه‌ها، کارخانجات، خیرین به انتخاب خود مسئولیت تجهیز چند کارگاه را برعهده گیرند و کارگاه با برند آن‌ها ثبت می‌شود و می‌توان از طریق واگذاری و فروش اقساطی این کار را انجام دهند.

احمدی افزود: خیرین با توجه به گستردگی ۱۷۶ مرکز دانشگاهی فنی و حرفه‌ای در کل کشور می‌توانند از تبلیغات استفاده کنند. استان‌های آذربایجان شرقی، یزد، خوزستان و بندرعباس توانستند طرح تجهیز کارگاه‌ها با برند ملی را به خوبی انجام دهند.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان مرکزی گفت: در راستای حل مشکلات استان مرکز نوآوری و شکوفایی تأسیس شده است. خوشبختانه اساتید و دانشجویان به صورت شرکت‌های فنی و خدماتی وارد شدند و در بخش کشاورزی خبر خوبی در راه است و موجب بهبود تولید در این بخش و اشتغال‌زایی می‌شود.

احمدی بیان کرد: در راستای اهداف کلان مملکت برنامه عملیاتی پنج ساله برای دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان مرکزی در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی، ورزشی مطابق با اسناد بالادستی و راهبردی دانشگاه فنی و حرفه‌ای آماده شده است که دانشگاه‌ها یک قسمت کار را برعهده دارند و قسمت اجرایی کمک مسئولین استانی و کشور را می‌طلبد.

وضعیت آموزش در دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان مرکزی

وی در خصوص وضعیت آموزش در این دانشگاه در شرایط کنونی اظهار کرد: بحث آموزش در این دانشگاه مهم است و امسال با توجه به بحث‌های کرونا از اسفند ماه کلاس‌های مجازی را آغاز کرده و اولویت‌ها درس‌های نظری و نظری عملی است.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان مرکزی افزود: آموزش آنلاین از ۱۵ فروردین ماه آغاز شده و تا ۱۱ تیرماه ادامه دارد و آزمون‌های دروس پایانی نظری و نظری عملی از ۱۴ تیرماه آغاز تا ۲۶ تیرماه ادامه دارد.

احمدی بیان کرد: از ۲۸ تیرماه سال جاری کلاس‌های عملی به صورت حضوری برگزار می‌شود و تا ۲۲ مرداد ماه به اتمام می‌رسد که در این راستا ساخت گیت های ضدعفونی، حوضچه‌های ضدعفونی ایجاد و به همراه داشتن ماسک و دستکش کنترل می‌شود.

کد خبر 4956846

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 3 =