قطار همسان‌سازی حقوق بازنشستگان چگونه راه افتاد

رئیس کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی، گفت: هر سال بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان هزینه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران در نظر گرفته خواهد شد.

علی اصغر بیات، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی سرمایه تمام نشدنی و پشتوانه اصلی سازمان تأمین اجتماعی هستند که با صبر و متانت و تحمل همه کاستی‌ها و مشکلات، همواره پشتیبان نظام، کشور و مسئولان بوده‌اند.

وی با عنوان این مطلب که بیشترین فشارهای اقتصادی در سال‌های اخیر بر دوش مستمری بگیران بوده که اغلب از اقشار آسیب پذیرند، گفت: امروز سازمان تأمین اجتماعی به عنوان یک سازمان عظیم مردمی که تولید کننده عمده امنیت اجتماعی و اقتصادی است، در شرایط سختی قرار دارد و نیازمند توجه و حمایت جدی دولتمردان و مسئولان کشور است. چرا که این سازمان بدون وابستگی به منابع عمومی و درآمدهای حاصل از فروش نفت و مالیات و…، وظیفه خطیر صیانت و حفاظت از معیشت و درمان اقشار مولد جامعه، افراد تحت تکفل و رسیدگی و خدمت رسانی به جمعیت بالغ بر ۴ میلیون نفر از بازنشستگان و مستمری بگیران و در مجموع بیش از نیمی از جمعیت کشور را بر عهده دارد.

بیات افزود: بازنشستگان و مستمری بگیران و خانواده‌های آنها وابستگی جدی به حمایت‌ها و خدمات سازمان تأمین اجتماعی دارند و بروز هرگونه اشکال و مسئله‌ای در ارائه این خدمات به شدت بر زندگی آنها تأثیرگذار است.

متأسفانه در سال‌های گذشته یک غفلت در حق بازنشستگان و مستمری بگیران انجام شد و آن بی توجهی به افزایش قدرت خرید و توان معیشتی آنها بوده است، خوشبختانه امسال با اجرای قانون همسان سازی بارقه امید در دل این عزیزان روشن شد رئیس کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر تأمین اجتماعی سراسر کشور، خاطرنشان کرد: متأسفانه در سال‌های گذشته یک غفلت و کوتاهی بزرگی در حق بازنشستگان و مستمری بگیران انجام شد و آن بی توجهی به افزایش قدرت خرید و توان معیشتی آنها بوده است. خوشبختانه امسال با اجرای قانون همسان سازی بارقه امید در دل این عزیزان روشن شد و ما امیدواریم با تعامل و هم افزایی خوبی که با مراکز تصمیم گیر اعم از مجلس و دولت داریم و با حمایت و دعای خیر همه بازنشستگان و مستمری بگیران پیگیر رفع موانع و مشکلات آنها باشیم.

وی ادامه داد: در طول این سال‌ها که بنده به عنوان خدمتگزار بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی مسئولیت سنگین پیگیری مطالبات و درخواست‌های قانونی عزیزان بازنشسته و مستمری بگیر را بر عهده داشته‌ایم، در هر جلسه و مکاتبه و مصاحبه و پیگیری که انجام دادیم در درجه اول اهمیت تغییر نگاه مسئولان کشور را به موضوع توانمندسازی و افزایش قدرت خرید بازنشستگان متناسب با تورم موجود را مطرح کردیم. چرا که معتقدیم از اهم امور است. لذا وقتی اراده دولت و مجلس شورای اسلامی را برای اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران دیدیم از هیچ تلاشی فروگذار نکردیم.

بیات گفت: از اواخر سال گذشته جلسات و مکاتبات بسیاری را با مسئولان انجام دادیم و در نهایت صدای ما شنیده شد و به صورت یک مطالبه عمومی در آمد. واقعاً کار بسیار بزرگ و تاریخی در این زمینه انجام شد. لازم است در اینجا تصریح کنم از اینکه رسانه‌های جمعی آنطور که باید و شاید به این موضوع نپرداختند، گلایه مند هستیم. چندین سال خیل عظیم بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی ناامیدانه چشم انتظار اجرای این قانون بودند و به رغم تصویب قانون همسان سازی توسط مجلس شورای اسلامی و تکلیف به دولت در قانون برنامه ششم توسعه، خبری از اجرای آن نبود و قرار بود منابع لازم برای اجرای آن توسط دولت تأمین شود، اما کم توجهی هر ساله به قانون همسان سازی در لایحه بودجه سالیانه کشور و توجیه وجود محدودیت‌های مالی باعث شده بود که این موضوع تبدیل به یک آرزوی دست نیافتنی شود و فقط در ایام انتخابات مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی افزود: صراحتاً عرض می‌کنم که دولت‌های قبلی حتی جرأت ورود به این عرصه را هم نداشتند و برای انجام اقدامات عملی در این زمینه واهمه داشتند و فقط با وعده و وعید به این صبر فرسایشی دامن زدند. اینها مسائلی است که از ذهن و خاطره بازنشستگان و مستمری بگیران پاک نخواهد شد. اما با ورود این دولت، اعم از رئیس جمهور، هیأت دولت، وزیر، مسئولان و مدیران سازمان تأمین اجتماعی این مطالبه چندین ساله بالاخره محقق شد و بازنشستگان و مستمری بگیران به حق خود رسیدند.

بیات در خصوص اظهار نظرهای مطرح شده در روزهای اخیر در خصوص همسان سازی، گفت: متأسفانه برخی از اظهارنظرها در مورد قانون همسان سازی اهداف شخصی و گروهی مختلفی را دنبال می‌کند. باید عرض کنم مهم اجرای این قانون و خواست به حق بازنشستگان و مستمری بگیران بوده است که محقق شده است و اینکه ابهامات و مسائلی را مطرح می‌کنند بیشتر برای به حاشیه راندن موضوع است. این فضاسازی‌ها عزم ما و مسئولان تأمین اجتماعی را سست نخواهد کرد.

وی ادامه داد: به هر حال بخشی از دارایی‌های دولت به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت شد و سازمان هم در اولین فرصت نسبت به اجرای این قانون اقدام کرد. ما در همه جلسات تصمیم گیری و بررسی اجرای این قانون حضور داشتیم و از نزدیک نظاره گر زحمات تمامی عزیزان بوده‌ایم. سازمان خصوصی سازی، وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بودجه، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیر عامل و مدیران سازمان تأمین اجتماعی زحمات زیادی کشیدند. معاونت فرهنگی و اجتماعی و امور استان‌ها و اداره کل امور فرهنگی و اجتماعی و حوزه امور فرهنگی و اجتماعی بازنشستگان و مستمری بگیران در طول این سال‌ها کنار ما بوده و دغدغه‌مندانه پیگیر تحولات بودند.

بیات افزود: هر سال بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان هزینه همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران در نظر گرفته خواهد شد و به طور متوسط برای حداقل بگیران بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان افزایش و غیر حداقل بگیران تا ۸۰۰ هزار تومان افزایش حقوق خواهیم داشت که به تناسب سنوات آن‌ها و وصولی فعلی محاسبه و با حقوق مرداد ماه پرداخت می‌شود. جدول نحوه و میزان افزایش حقوق با اجرای قانون همسان سازی هم اعلام شده است.

خوشبختانه قطار اجرای قانون همسان سازی به راه افتاده و معتقدم ضمن نهادینه کردن آن باید به فکر تثبیت و پایداری این قانون برای سال‌های بعد باشیم وی ادامه داد: به موازات آن افزایش‌های خوبی هم در بخش کمک هزینه‌های جانبی مانند بن خواربار و مسکن داشته‌ایم که حاصل مذاکرات و رایزنی‌های فشرده ما با مدیر عامل و مسئولان سازمان تأمین اجتماعی بوده است. در کنار این موضوع، افزایش چندین برابری تسهیلات بانکی به بازنشستگان و مستمری بگیران از ۲۰۰ میلیارد تومان به ۲,۰۰۰ میلیارد تومان انجام شد. یعنی یک افزایش ۱۰ برابری را در این بخش شاهد بوده‌ایم که در ۵ مرحله تحت عنوان وام ضروری تا سقف ۵ میلیون تومان بین متقاضیان توزیع خواهد شد. پرداخت بدهی‌های سازمان به مراکز درمانی طرف قرارداد و حذف دفترچه‌های بیمه از مراکز ملکی سازمان و در نظر گرفتن اعتباری بسیار قابل توجه برای طرح‌ها و برنامه‌های رفاهی و گردشگری ویژه بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی که با عادی شدن اوضاع کشور اجرایی خواهد شد، از جمله اقدامات خوبی است که انجام شده است.

بیات گقت: خوشبختانه قطار اجرای قانون همسان سازی به راه افتاده و معتقدم ضمن نهادینه کردن آن باید به فکر تثبیت و پایداری این قانون برای سال‌های بعد باشیم. یعنی باید این موضوع با اولویت بالا در دستور کار کارگزاران نظام اعم از مجلس و دولت برای سالیان بعد باشد. اگر همین عزم و مداومت در زمینه پرداخت بدهی‌های انباشته شده دولت به سازمان صورت پذیرد، می‌توان با تحقق و تداوم انتظارات بر زمین مانده جامعه بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی، خدمات مستمر و قابل قبولی را به آنها ارائه داد و بخش مهمی از فشارهای اقتصادی را کاهش داد.

کد خبر 4985983

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 3 =

  نظرات

  • مصطفی IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
   8 0
   مستمربگیران با 15 سال سابقه در این جدول ذکر نشده است تکیلف آنها چه خواهد شد و بر چه اساسی محاسبه می شود؟
  • کارافتاده تامین اجتماعی US ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
   3 3
   الهی خیر بینید که دل مارا شاد کردید
  • م ح IR ۱۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
   2 1
   باسلام لطفا درمورد حقوق همسان سازی برابر عدالت باشد وهمچنین درزمینه مدرک تحصیلی بازنشسته لشکری که دررزمان شاغلی مدرک کارشناسی گرفته ولی پس ازبازنشستگی مدرک آنان درسیستم بازنشستگی سابا درج نشده است .
  • علی IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
   0 1
   این جدول رو برای چند نفر از اطرافیان که بازنشسته هستن بررسی کردم این جدول توی دو ستون اول یعنی حقوق سال قبل و حقوق امسال تناقض داره و صحیح نیست. پس مبلغ ستون سوم که همسان سازی هست دقیق نیست
  • مری IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
   5 1
   ده سال سابقه چطور ازاین هم نگفتن
  • طافی IR ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
   2 0
   بابالشکری وکشوری برای چندمین سال پیاپی همسان‌سازی شدندومیانگین دریافتی هاشون به4میلیون رسیده وهرسال ازفروردین مطالباتشون پرداخت میشه والان مهرماه واردمرحله متناسب سازی باشاغلین میشن.
  • IR ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
   3 0
   این قطار برای حقوق بگیران بالا راه افتاده وگرنه فشار معیشتی با این همسان سازی شما همچنان روی حداقل و زیر حداقل سنگین و سنگینتره. فرمودید شایسته سالاری!ولی فراموش کردید گرانی رو حداقل بگیر بوجود نیاورده
  • رضایی سرملی IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
   0 2
   سلام با کمال تشکر انشا الله آن چیزی که می خواهید یک در دنیا هزار در آخرت خداوند به شما ببخشد انشا الله
  • سیدعلی رضا سجادی IR ۰۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
   2 0
   سلام حقوق مستمربگیران کار افتاده تامین اجتماعی خیلی کم است بایداضاف بشودبااین تحریم اقتصادی که دشمن درست کرد خیلی مشکل شده زندگی فکری بشودوسایل زندگی گران شده حقوق کم است باسختی زندگی می کنیم
  • CA ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
   1 0
   مسوولین محترم ایا همسان سازی حداقل بگیران تامین اجتماعی شامل ماههای اول سال هم میشود؟
  • برزگری IR ۱۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
   0 1
   نحوه محاسبه جدول فلط است چون حقوق های ما اینطور نیست درواقع بنده که اسفند 98 با 30 سال سابقه 6میلیون و400 هزار تومان میگرفتم در تیرماه 99 شده 7و500 ولذا این محاسبات چگونه انجام شده توسط کانون عالی نمی
  • GB ۲۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
   1 0
   اقای بیات دستت درد نکنه خواهش میکنم با این همه زحمت لااقل درست همسان سازی کنید که کسی ضرر نکند تشکر
  • IR ۰۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
   0 0
   همش دروغه نه وامی در کاره نه بعد ۱۴ سال همسانی .ی تیر و چند نشان.شرم کنید برا این صدقه ۱۰۰‌تا ۲۰۰ هزار تومانی اسمشم گذاشتند متناسب.پارسال سیاست گفت ۳۶ درصد .ولی امسال اول اومدند ۲۱ درصد و تهش گفتند با
  • IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
   0 0
   درجدول ۲۰ سال پرداختی ها حداقل بگیر حقوق منه باسی یک سال پرداخت بیمه ۲۸۰۰ که من بعد از ۱۵ سال بازنشته شدن دریافت میکنم متوجه نشدم جریان چیه
  • حسین جعفری IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
   0 0
   خبرگزاری مهر عزیز زحمت بکشید و پیگیری بفرمائید یا حداقل یک مطلب درباره ظلم به بازنشسته زحمتکش مشاغل سخت که طبق قانون بازنشسته شدن ولی در نحوه همسان سازی سنوات این افراد لحاظ نشده درج بفرمائید🙏🙏